"Mroczny pałac" na Dolnym Śląsku na sprzedaż. Za tyle można go kupić
Ogłoszono przetarg na sprzedaż pałacu w Mokrzeszowie Jego cena wywoławcza wynosi 2,47 mln złotych. Ten zabytkowy obiekt przyciąga swoim unikalnym wyglądem, ale kryje w sobie także mroczną historię.
Starostwo Powiatowe w Świdnicy w woj. dolnośląskim ogłosiło przetarg na sprzedaż pałacu w Mokrzeszowie, z ceną wywoławczą 2,47 mln złotych. Budowla kusi potencjalnych nabywców możliwościami rewitalizacji. Na datę przetargu wyznaczono 31 lipca. By wziąć w nim udział, jego uczestnicy muszą wpłacić wadium w wysokości 250 tys. złotych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kierunek nr 1 na urlop. "Pod każdym względem spełnia nasze oczekiwania"
Wpisany do rejestru zabytków, budynek oferuje nie tylko unikalną architekturę i kulturowe dziedzictwo, ale także potencjalne korzyści finansowe związane z odnową i adaptacją na nowoczesne cele.
Mroczna historia pałacu w Mokrzeszowie
Jak podaje o2.pl, pałac w Mokrzeszowie został zbudowany w 1886 roku jako szpital Zakonu Kawalerów Maltańskich. Później, w czasie I wojny światowej, pełnił funkcję szpitala dla pilotów i odgrywał kluczową rolę w opiece nad rannymi żołnierzami. Po zakończeniu konfliktu, w okresie międzywojennym, pałac został przekształcony w sanatorium, które zapewniało leczenie i rekonwalescencję dla potrzebujących.
Jak czytamy w o2.pl, najbardziej mrocznym rozdziałem w historii pałacu stały się rządy niemieckiej III Rzeszy. To po wydarzeniach z tego okresu do przybytku w Mokrzeszowie przylgnęły nazwy "mroczny pałac" czy "fabryka aryjskich dzieci".
W 1936 roku bowiem, na polecenie szefa SS Heinricha Himmlera, powołano stowarzyszenie Lebensborn, które oficjalnie miało charakter fundacji opiekuńczej. W praktyce realizowało na podbitych ziemiach politykę odbierania dzieci i wywożenia ich do III Rzeszy.
Jak podaje Roman Z. Hrabar, pełnomocnik rządu polskiego ds. rewindykacji dzieci polskich wykradzionych przez nazistowski "Lebensborn" podczas II wojny światowej i poddanych procesowi germanizacji, instytucja ta miała na celu stworzenie odpowiednich warunków do "odnowienia krwi niemieckiej" i "hodowli nordyckiej rasy nadludzi" poprzez odpowiednią selekcję kobiet i mężczyzn przeznaczonych do rozmnażania w ramach demograficzno-politycznych założeń nazistowskiej polityki rasowej.
Pałac w Mokrzeszowie po II wojnie światowej
Po zakończeniu wojny, pałac w Mokrzeszowie zmieniał swoje przeznaczenie kilkukrotnie, stając się siedzibą różnych instytucji i ośrodków edukacyjnych, takich jak szkoły rolniczo-ogrodnicze czy ośrodki doskonalenia administracyjnego.
W latach 90. XX wieku, po okresie transformacji ustrojowej, pałac znalazł się w prywatnych rękach. Wtedy też został sprzedany przez gminę Świdnica. Nowi właściciele mieli ambitny plan przekształcenia go w luksusowy hotel, ale z różnych powodów projekt ten nigdy nie został zrealizowany, co doprowadziło do powrotu budynku w ręce Skarbu Państwa.