Trwa ładowanie...
d1ywush

MRR i MTBiGM ws. decyzji KE dot. płatności drogowych (komunikat)

...

Share
d1ywush

31.01. Warszawa - Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej informują:

To polskie instytucje powołane do kontroli wykryły działania o charakterze przestępczym przy trzech przetargach prowadzonych przez GDDKiA.

Kontrole unijnych instytucji audytowych, w tym Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, które wcześniej badały postępowania przetargowe dla tych inwestycji nie wykryły żadnych uchybień. Zmowy cenowe, czyli działania o charakterze przestępczym mogły być wykryte dzięki działaniom instytucji kontrolnych wyposażonych w odpowiednie instrumenty i uprawnienia śledcze.

d1ywush

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej o prowadzonych działaniach organów śledczych poinformowały Komisję Europejską już w 2010 roku i od tego czasu są prowadzone czynności zmierzające do wyjaśnienia sytuacji.

Komisja Europejska wstrzymała refundację płatności opiewających na kwotę 3,5 mld zł. Podejrzenie popełnienia przestępstwa, polegającego na zmowie cenowej, która mogła mieć wpływ na wynik postępowania przetargowego, dotyczy jednego projektu. Wartość kontraktu w tym projekcie, objętego postępowaniem prokuratury, wynosi 608,2 mln zł, w tym wkład UE to ok.517 mln zł. Dlatego decyzja Komisji Europejskiej jest niezrozumiała i nieadekwatna do skali potencjalnych nieprawidłowości.

Kwota podawana przez urzędników europejskich to wartość pozostałych do rozliczenia projektów drogowych realizowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Strona polska nie przesyłała jeszcze do KE związanych z nimi faktur, więc żadne inne płatności nie zostały wstrzymane. Projekty drogowe są w dalszym ciągu realizowane, a GDDKiA na bieżąco rozlicza się z wykonawcami.

Polska jest stroną poszkodowaną, a wobec osób, które mogły dopuścić się czynów niezgodnych z prawem toczy się postępowanie prokuratorskie, które zakończy wyrok sądowy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ stav/

d1ywush

Podziel się opinią

Share
d1ywush
d1ywush