Trwa ładowanie...
ddrh9zs
09-11-2016 19:15

MŚ: instalacja do przeróbki śmieci w Radiowie może być zamknięta od 2017 r. (opis)

Instalacja do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów (MBP) w Radiowie w Warszawie była eksploatowana bez wymaganego pozwolenia - poinformował wiceszef resortu środowiska Sławomir Mazurek. Dodał, że instalacja może być zamknięta od 2017 r.

ddrh9zs
ddrh9zs

Wiceminister na środowej konferencji prasowej podkreślił, że w ramach przeprowadzonego wcześniej audytu stwierdzono wiele przypadków nieprzestrzegania prawa. "Że była zgoda na bezprawie, i tak było w zakresie funkcjonowania instalacji, które nie miały właściwych pozwoleń" - powiedział.

Mazurek wskazał, że było tak m.in. w Warszawie, gdzie instalacja do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów w Radiowie działała bez pozwolenia zintegrowanego.

"Kiedy parkujemy przed ratuszem, bardzo często można zapłacić mandat. Instalacja, która oddziałuje w znacznym stopniu na środowisko, jest odczuwalna przez mieszkańców, mogła działać bez stosownych pozwoleń. Nie może być na to zgody w państwie prawa" - mówił.

Wiceprezydent stolicy Machał Olszewski komentuje działania ministerstwa jako polityczną grę.

ddrh9zs

Przedstawiciel MŚ poinformował, że w tej sprawie został zobowiązany Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Resort wyjaśnił, że Mazowiecki WIOŚ zawiadomił MPO o wszczęciu postępowania ws. wstrzymania użytkowania instalacji MBP w Radiowie. Decyzja ta została zawieszona, po tym jak MPO złożyło do Marszałka Województwa wniosek o wydanie pozwolenia zintegrowanego. W związku z przedłużającym się procesem jego wydania Główny Inspektor Ochrony Środowiska podjął decyzję o stwierdzeniu nieważności zawieszonego postępowania administracyjnego podjętego przez WIOŚ. Z kolei mazowiecki WIOŚ wstrzymał użytkowanie instalacji, ponieważ nadal nie posiada ona wymaganego pozwolenia zintegrowanego. Jeżeli marszałek województwa nie wyda stosownego pozwolenia, to MBP w Radiowie będzie musiało być zamknięte od nowego roku.

Zgodnie z przepisami instalacja ta miała zostać zamknięta na przełomie 2018 i 2019 roku. Termin ten wynikał z daty uruchomienia rozbudowanej spalarni odpadów na Targówku.

Mazurek wskazał jednak, że jej oddanie planowane jest na 2020 r. "Pojawiają się wiec dwa lata, w których Warszawa może mieć poważny problem z odpadami" - ocenił. (PAP)

ddrh9zs

Uczestniczący w konferencji poseł PiS Jacek Sasin dodał, że po wielu latach kończy się "tolerowanie bezprawia" w stolicy. "Warszawa jest takim białym punktem na mapie Polski gdzie z przyczyn politycznych, bo Warszawa zarządzana przez wiceprzewodniczącą PO, mogła sobie pozwolić na bezkarność. Wreszcie po latach tej bezkarności zostaną podjęte decyzje, które powinny być podjęte już dawno" - mówił.

Sasin, który w poprzednich wyborach samorządowych ubiegał się o urząd prezydenta stolicy podkreślił, że wielokrotnie rozmawiał z mieszkańcami Bielan, dla których obecność instalacji Radiowo jest bardzo uciążliwa. Jego zdaniem, "to co się dzieje w Warszawie z odpadami to kolejna afera warszawska, kolejna afera Hanny Gronkiewicz-Waltz".

Sugerował, że jeżeli instalacja przestanie działać, to warszawiaków mogą czekać podwyżki opłat za śmieci, ponieważ w przypadku kiedy spalarnia nie będzie gotowa, trzeba będzie je dalej wywozić.

ddrh9zs

Z zarzutami zdecydowanie nie zgodził się wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, który zarzucił polityczne intencje przedstawicielowi rządu i PiS.

Wiceprezydent poinformował, że miasto pytało się inspektoratu ochrony środowiska, czy postępowanie - takie jak w przypadku Radiowa - zostało wszczęte wobec innych instalacji. "Usłyszeliśmy odpowiedź, że nie, a pan minister (Mazurek - PAP) mówił mi w ubiegłym tygodniu, że w takiej sytuacji jest kilkadziesiąt instalacji w całym kraju" - zaznaczył.

Olszewski poinformował, że miasto zaskarżyło decyzję GIOŚ do WSA oraz do samego inspektoratu, ponieważ "nie jesteśmy równo traktowani".

ddrh9zs

Przedstawiciel stołecznego ratusza wskazał, że MŚ wie o tym, iż instalacja MBP, czyli kompostowania zostanie zamknięta w 2018/2019 r. a strumień odpadów zostanie przekazany do spalarni na Targówku. Podkreślił, że pierwsze śmieci trafią tam w pierwszej połowie 2019 r. Niedługo ma zostać też ogłoszony przetarg na głównego wykonawcę robót. Samo składowisko na Radiowie ma być zamknięte do końca br.

Olszewski wskazał, że wcześniej dwukrotnie w tym roku WIOŚ i GIOŚ wydały dwie pozytywne decyzje dla funkcjonowania Radiowa, a w lipcu "nagle" GIOŚ nakazuje wznowić postępowanie przez WIOŚ.

"Obowiązkiem prezydenta miasta jest zapewnić skuteczny odbiór i zagospodarowanie odpadów. Mam nadzieje, że zamiast straszenia mieszkańców i wymachiwania polityką rząd nam pomoże, a nie będzie nam przeszkadzał. Rozumiem różnice polityczne co do wielu kwestii, ale w sprawach, które dotyczą codziennego życia mieszkańców, nie można grać polityką" - podkreślił wiceprezydent Warszawy.

ddrh9zs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddrh9zs