MŚ: na ostatniej prostej do prezydencji (komunikat)

...

20.06. Warszawa - Ministerstwo Środowiska informuje:

Jutro w Luksemburgu ostatnia przed rozpoczęciem polskiej Prezydencji Rada europejskich ministrów środowiska. Do podjęcia będą decyzje dotyczące m.in. klimatu, bioróżnorodności i GMO. Minister Andrzej Kraszewski zaprezentuje także plan działań polskiej Prezydencji w obszarze środowiska i nasze priorytety. "Chcemy kształtować nowe ramy polityki środowiskowej w Europie" - deklaruje minister Kraszewski.

W programie obrad europejskich ministrów środowiska kilka kluczowych także z punktu widzenia Polski kwestii. Rozpatrywane będzie m.in. sprawozdanie z postępu prac dotyczących dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie kontroli niebezpieczeństwa poważnych awarii związanych z substancjami niebezpiecznymi (tzw. SEVESO). Ministrowie zapoznają się też z informacjami na temat stanu prac nad projektem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego dyrektywę 2001/18/WE w zakresie umożliwienia państwom członkowskim ograniczenia lub zakazu uprawy organizmów zmodyfikowanych genetycznie na swoim terytorium. Na jutrzejszym posiedzeniu Rada planuje także przyjąć konkluzje dotyczące ochrony zasobów wodnych i zrównoważonego zarządzania wodą w Unii Europejskiej i poza jej granicami.

Jednym z najistotniejszych punktów jutrzejszych obrad z punktu widzenia Polski będzie Unijna strategia ochrony różnorodności biologicznej na okres do 2020 roku. Prezydencja węgierska planuje przyjęcie konkluzji Rady w tej kwestii. Polska wybrała ten temat jako jeden z priorytetowych na czas swojego przewodnictwa, a przyjęcie strategii umożliwiłoby Polsce skuteczne działanie w tym zakresie przez następne pół roku.

Węgierska Prezydencja planuje także przyjęcie konkluzji Rady na temat mapy drogowej w zakresie planu działania do przejścia na konkurencyjną gospodarkę niskoemisyjną do 2050 r.

Jutrzejsza Rada ministrów środowiska w Luksemburgu będzie ostatnią przed objęciem przewodnictwa przez Polskę okazją dla ministra Kraszewskiego do przedstawienia programu prac naszej Prezydencji. Polsce najbardziej zależy na postępie prac w czterech priorytetowych dla nas obszarach: ochronie klimatu i adaptacji do zmian klimatu, bioróżnorodności, efektywnym zarządzaniu zasobami, a także udziale Europy w globalnym procesie zrównoważonego rozwoju Rio+20.

Minister Kraszewski zapowiadając spotkanie w Luksemburgu:

"Polska Prezydencja odbywa się w szczególnym momencie kształtowania się nowej polityki ochrony środowiska Unii Europejskiej. Dlatego hasłem naszych działań będzie "Kształtowanie nowych ram polityki środowiska w Europie". Polska jest przygotowana do objęcia przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej od 1 lipca i przykłada do tego olbrzymią wagę. Chcemy się wpisać w aktualny nurt polityki UE, ale jednocześnie nadać Prezydencji swoisty charakter. Liczymy, ze ostatnia rada prowadzona przez Węgrów będzie owocna i sprawnie przyjmiemy od nich zadania".

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mick/

Źródło artykułu:PAP
ekologiauekomunikat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)