MS o europejskim prawie umów (komunikat)

...

18.07. Warszawa - Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Unijni ministrowie rozpoczęli dyskusję o europejskim prawie umów oraz wzmocnieniu ochrony ofiar przestępstw w Unii Europejskiej.

W ramach handlu internetowego część oferentów z tzw. starych państw członkowskich nie świadczy usług lub nie sprzedaje towarów do tzw. nowych państw członkowskich, np. do Polski. Z badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską wynika, że nie dochodzi do skutku ok. 60 proc. transakcji internetowych. Jedną z przyczyn jest obawa przedsiębiorców przed nieznanymi systemami prawnymi innych państw i związane z tym ryzyka w przypadku sporu prawnego z konsumentem.

Rozwiązaniem usuwającym ten stan mogłaby być propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości stworzenia europejskiego prawa umów, wspólnego dla wszystkich państw członkowskich UE w postaci tzw. instrumentu opcjonalnego. Byłby to w rzeczywistości rodzaj zbioru postanowień określających obowiązki i uprawnienia stron umów, który strony mogłyby wybrać zamiast krajowych przepisów, regulujących zobowiązania umowne. Taki instrument usuwałby ewentualne wątpliwości co do stanu prawnego, a jednocześnie nie ograniczałby swobody kontraktowania.

Ministerstwo Sprawiedliwości stara się intensywnie promować ten projekt w ramach szerokich konsultacji międzynarodowych.

W trakcie spotkania w Sopocie ministrowie sprawiedliwości Unii Europejskiej zastanawiają się nad strategią procedowania nad poszczególnymi instrumentami wchodzącymi w skład pakietu dotyczącego ochrony ofiar.

Wiele miejsca chcemy poświęcić inicjatywie, którą popieramy od miesięcy - Europejskiemu Nakazowi Ochrony w sprawach karnych - mówi Krzysztof Kwiatkowski. - Dzięki temu rozwiązaniu możliwe będzie stworzenie mechanizmu zapewniającego osobom chronionym, głównie ofiarom przemocy domowej, korzystania ze środków ochronnych bez względu na miejsce ich pobytu na terenie Unii Europejskiej - dodał.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ stav/

Źródło artykułu:PAP
msueprawo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)