MS o II Europejskim Dniu Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych (komunikat)
...
23.08. Warszawa - MS informuje:
- Dzisiejsza data jest okazją do podkreślenia, że choć totalitaryzmy odcisnęły na naszej wspólnej historii znaczące piętno, to nie udało im się złamać wspólnej, europejskiej postawy solidarności i dążenia do demokratycznej wymiany myśli i poglądów - powiedział dzisiaj Wojciech Węgrzyn - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w trakcie obchodów II Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Tegoroczne uroczystości odbyły się w Budapeszcie.
Obchody I Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych odbyły się rok temu - w trakcie polskiej prezydencji - w Warszawie, a dokładnie w Muzeum Powstania Warszawskiego. To wtedy europejscy ministrowie sprawiedliwości podpisali "Deklarację Warszawską", dokument dotyczący podtrzymywania w pamięci Europejczyków zbrodniczych konsekwencji działań reżimów.
"Deklaracja Warszawska" zawiera także wezwanie organów Unii Europejskiej do wspierania - również poprzez wykorzystywanie programów finansowych - działań organizacji pozarządowych, w tym organizacji objętych Partnerstwem Wschodnim, które aktywnie angażują się w badania i gromadzenie dokumentacji związanej ze zbrodniami popełnionymi przez reżimy totalitarne. Ponadto, wzywa ona do upowszechniania wiedzy historycznej o zbrodniach reżimów.
Obchody Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych to efekt polsko-węgierskich zabiegów podejmowanych na arenie europejskiej. W trakcie węgierskiego przewodnictwa w Radzie UE, Węgry rozpoczęły dyskusję na forum Unii na temat zbrodni popełnionych przez reżimy totalitarne. Polscy przedstawiciele ściśle współpracowali z Węgrami w tym zakresie. Wspólne wysiłki zakończyły się sukcesem, dzięki czemu na posiedzeniu Rady ds. wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (JHA) w dniach 9-10 czerwca 2011 r. został przyjęty tekst konkluzji Rady UE w sprawie pamięci o zbrodniach popełnionych przez reżimy totalitarne w Europie. W konsekwencji dzień 23 sierpnia został uznany jako Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych.
- 23 sierpnia 1939 roku jest datą wiążącą się z jednym z najczarniejszych doświadczeń XX wieku. Datą, w której dwa totalitarne i brutalne reżimy: nazistowski i stalinowski pochyliły się na nad mapą Europy, by dokonać grabieży i podziału (pakt Ribbentrop-Mołotow) - przypomniał w trakcie uroczystości Wojciech Węgrzyn. - Szczęśliwie, 23 sierpnia staje się i powinien się stać dniem pamięci ofiar reżimów totalitarnych w Europie. Wierzymy, że pamięć o wspólnej historii jest niezbędna do zrozumienia współczesnej Europy. Świadomość naszej wspólnej historii i pielęgnowanie wartości europejskich jest konieczne, by uniknąć odrodzenia się ekstremizmów prowadzących do tragedii - dodał.
W trakcie tegorocznych uroczystości, które odbyły się m.in. w budapesztańskim Muzeum Terroru oraz węgierskim Parlamencie, europejscy ministrowie sprawiedliwości podpisali Deklarację o Europejskich Centrach Pamięci.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ kos/