MS: Rozpoczyna się Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw (komunikat)
...
22.02. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:
Rozpoczyna się Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw (22-28 lutego 2010 r.)
Idea obchodów "Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw" powstała w Ministerstwie Sprawiedliwości w 2000 r. Ma ona na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta związana jest z Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw obchodzonym w dniu 22 lutego. W Polsce ten dzień jest również ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw (Dz.U. nr 59 poz. 517).
Podobnie jak w latach ubiegłych, w jednostkach organizacyjnych resortu sprawiedliwości obchody Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw polegać będą na zorganizowaniu akcji informacyjnych dla osób pokrzywdzonych przestępstwem. Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do sądów i prokuratur z propozycją, aby zrezygnować z dyżurów pełnionych przez pracowników w/w instytucji na rzecz dyżurów pełnionych przez przedstawicieli organizacji pozarządowych, aby mogli zaprezentować swoją działalność. W sądach i prokuraturach pokrzywdzeni będą mogli otrzymać nie tylko foldery podmiotów działających na rzecz pokrzywdzonych, które włączyły się do tegorocznej akcji, zawierające informacje na temat rodzaju ich działalności, miejsca dyżurów całorocznych oraz dane kontaktowe, ale także będą pełnione dyżury przez prawników i psychologów. W niektórych sądach rejonowych, z powodu niewielkiej liczby podmiotów sektora pozarządowego działających na terenie ich właściwości, do akcji zostaną włączone organizacje samorządowe zajmujące się
pomocą pokrzywdzonym, jak również sędziowie, asesorzy sądowi, kuratorzy oraz asystenci sędziów.
W obchody "Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw" włączyły się jednostki podległe Ministrowi Zdrowia, a mianowicie Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowe Centrum ds. AIDS, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii i Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.
Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zamieściła na stronach internetowych: www.parpa.pl i www.niebieskalinia.info informację o "Tygodniu Pomocy Ofiarom Przestępstw", przekaże tą informację do sieci swoich współpracowników, a także rozda materiały edukacyjne nt. przeciwdziałania przemocy w rodzinie instytucjom i organizacjom pozarządowym.
Krajowe Centrum ds. AIDS umieściło na swojej stronie internetowej www.aids.gov.pl informację o "Tygodniu Pomocy Ofiarom Przestępstw", udostępniło także adres email: aids@aids.gov.Pl, na który można przesłać pytania do prawnika dotyczące aspektów prawnych HIV/AIDS i przemocy oraz przekaże ulotki informacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS.
Krajowe Biuro, ds. Przeciwdziałania Narkomanii umieściło informację o "Tygodniu Pomocy Ofiarom Przestępstw" oraz działającej Sieci Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem na swojej stronie internetowej www.narkomania.gov.pl oraz stronie poradni internetowej www.narkomania.org.
Biuro Rzecznika Praw Pacjenta informuje, że funkcjonuje bezpłatna, ogólnopolska infolinia 800 190 590 czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 21.00, na którą mogą zgłaszać się osoby, które uznają, że ich prawa jako pacjentów zostały naruszone.
Aktywnie w akcję "Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw" włączyła się także Naczelna Rada Adwokacka oraz Okręgowe Rady Adwokackie. W tym roku adwokaci i aplikanci adwokaccy będą udzielać porad prawnych: w pokojach adwokackich w sądach, w kancelariach adwokackich oraz w innych wyznaczonych miejscach, np.: w niektórych siedzibach Okręgowych Rad Adwokackich. Celem ułatwienia rozpowszechniania informacji na temat tegorocznej akcji Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało do sądów i prokuratur plakaty okolicznościowe. Informacje o dyżurach będą zamieszczone w mediach lokalnych i ogólnokrajowych. Odpowiednie komunikaty ukażą się w siedzibach sądów, prokuratur, niektórych organizacji pozarządowych, Urzędów Miast i Gmin, Starostwach Powiatowych, Komendach Miejskich i Powiatowych Policji oraz na stronach internetowych sądów i prokuratur.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kno/