MS: spotkanie z ministrem sprawiedliwości Nadrenii Północnej-Westfalii (komunikat)

...

28.04. Warszawa - Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

"Nadrenia Północna-Westfalia jako największy i najludniejszy kraj związkowy jest dla polskiej strony najbardziej reprezentatywnym przykładem funkcjonowania niemieckiego systemu państwowego i niemieckiego wymiaru sprawiedliwości" - powiedział dzisiaj Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w trakcie spotkania z ministrem sprawiedliwości Nadrenii Północnej - Westfalii Thomasem Kutschatym.

Ministrowie rozmawiali na temat dalszych kierunków współpracy między resortami, a także omawiali podobieństwa i różnice pomiędzy polskim i niemieckim systemem prawnym.

"Do dzisiaj w polskim i niemieckim prawie cywilnym i karnym, zarówno materialnym jak i procesowym, zachodzą daleko idące podobieństwa" - przypomniał Minister Krzysztof Kwiatkowski. "Dzięki nim nasza współpraca i wymiana doświadczeń stają się niezwykle efektywne" - dodał.

Ministrowie poruszyli także temat m.in. przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizacji ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, nad którą aktualnie trwają prace w Sejmie.

"Wzorem sądownictwa niemieckiego w projekcie tym zwracamy m.in. uwagę z jednej strony na aspekt ekonomicznej skuteczności funkcjonowania sądów, z drugiej zaś - na wzmocnienie przekonania sędziów, że do zadań sądów należy także zapewnienie i ulepszenie jakości świadczonych przez sądy usług, a więc gwarancja najwyższej efektywności ochrony prawnej" - powiedział Minister Krzysztof Kwiatkowski.

Polski Minister Sprawiedliwości zwrócił także uwagę na to, że wymiana doświadczeń z naszym największym partnerem w Unii Europejskiej jest niewątpliwie jednym z elementów znakomicie postępującego zbliżania się naszych krajów w ramach europejskiej wspólnoty.

"Jest to dla nas bardzo ważne, zwłaszcza w kontekście zbliżającej się polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej" - zakończył Krzysztof Kwiatkowski.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mick/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)