Trwa ładowanie...
d2cwxkc

MS ws. odznaczenia dla min. Kwiatkowskiego (komunikat)

...

d2cwxkc
d2cwxkc

19.10. Warszawa Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

"Byliśmy razem w trudnych momentach naszej historii, tym bardziej w wolnej Europie winniśmy podkreślać znaczenie wspólnoty, wzajemnej odpowiedzialności i solidarności oraz dawać przykład tym, którzy jeszcze nie mogą cieszyć się pełnią wolności" - powiedział dzisiaj Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w Budapeszcie podczas uroczystości uhonorowania go Orderem Zasługi Republiki Węgierskiej.

Uroczystość odbyła się w gmachu Parlamentu Republiki Węgierskiej. Odznaczenie wręczył Ministrowi węgierski Premier - Viktor Orban.

Laudację wygłosił Tibor Navracsics - węgierski wicepremier, minister sprawiedliwości:

d2cwxkc

"Krzysztofowi Kwiatkowskiemu już w młodości były bliskie ideały wolności, praworządności i swobód obywatelskich. W wieku 17 lat wstąpił do Federacji Młodzieży Walczącej, która była niezależną podziemną organizacją działającą przeciwko reżimowi komunistycznemu panującemu w Polsce w okresie PRL. Jako Minister Sprawiedliwości RP Krzysztof Kwiatkowski wspierał inicjatywę Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Ich uroczysta inauguracja miała miejsce pod patronatem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej dnia 23 sierpnia 2011 r., tj. w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Przyjęta z tej okazji wspólna Deklaracja Warszawska jest wyrazem pamięci o ofiarach systemów totalitarnych oraz początkiem starań o zapobieganie odradzaniu się reżimów totalitarnych w przyszłości. Dokument ten stał się symbolem solidarności państw Unii Europejskiej w kontekście tragicznych doświadczeń, jakie były udziałem Europy w XX wieku w związku z dyktaturą nazistowską i komunistyczną.

Uzupełnieniem zasług Krzysztofa Kwiatkowskiego dla ochrony pamięci historycznej i godności ludzkiej na arenie międzynarodowej. Z inicjatywy Ministra podjęto prace nad przygotowaniem kilkuset wniosków o uchylenie wyroków na osoby skazane po II wojnie światowej za działalność niepodległościową i o ich rehabilitację.

Polski Minister Sprawiedliwości przez pół roku konsekwentnie popierał założenia programowe węgierskiej prezydencji w Unii Europejskiej, wspomagał realizację wyznaczonych przez Węgry priorytetów.

Krzysztof Kwiatkowski jest oddanym zwolennikiem współpracy środkowoeuropejskiej oraz propagatorem dialogu pomiędzy państwami tego regionu. Dostrzega konieczność pracy nad wytworzeniem wspólnego stanowiska w Europie Środkowej i podejmuje starania o jak najczęstsze uzgodnienia w tym zakresie.

d2cwxkc

Krzysztof Kwiatkowski czynnie włączył się w realizację ogłoszonego w Warszawie w 2010 r. programu "Współpraca Polsko-Węgierska", którego celem jest nadanie nowego wymiaru wzajemnym stosunkom Polski i Węgier. Współpraca ta zaowocowała dotychczas między innymi organizacją obozu edukacyjnego dla polskiej i węgierskiej młodzieży, połączonego z poznawaniem historii, a także wieloma wystawami polskich i węgierskich artystów oraz szkoleniami dla dziennikarzy. W ramach "Współpracy Polsko-Węgierskiej" w Ministerstwie Sprawiedliwości i Administracji Publicznej w Budapeszcie uruchomiono ponadto program praktyk dla polskich studentów."

Order Zasługi Republiki Węgierskiej - to najwyższe węgierskie odznaczenie państwowe, ustanowione przez Zgromadzenie Narodowe w 1991 r. nawiązuje do orderu z lat 1946-1949. Wśród Polaków, którzy zostali nim uhonorowani są m.in.: prof. Bronisław Geremek oraz prof. Władysław Bartoszewski.

"Wspólnota losów Węgrów i Polaków, a także innych narodów Europy Środkowej przejawia się poprzez wydarzenia wielkie i wzniosłe, ale także smutne i tragiczne. 23 października 1956 roku spontanicznie zgromadzeni pod pomnikiem Generała Józefa Bema studenci, poprzez poparcie dla zmian w Polsce, rozpoczęli marsz ku wolności. Ich marzenie spełniło się dopiero 40 lat później, ale wydarzenia węgierskiej jesieni były świadectwem odwagi i niezłomności, które przetrwały w sercach uczestników i życzliwych obserwatorów tych wydarzeń. Polacy zamanifestowali jedność z Węgrami organizując różne formy pomocy, m.in. medycznej, ale przede wszystkim dając pełne moralne wsparcie walczącym" - powiedział w trakcie uroczystości Minister Krzysztof Kwiatkowski. "Brutalna siła totalitarnego reżimu nie była obca także innym narodom centralnej Europy. Wszystkich, którzy stawiali czoła przemocy i zniewoleniu łączyło pragnienie wolności i prawdy, a także przekonanie o tym, ze prawdziwa siła tkwi w godności człowieka i w wierze w
zwycięstwo ogólnoludzkich wartości" - dodał.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mick/

d2cwxkc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cwxkc