MS ws. spotkania ministrów sprawiedliwości UE (komunikat)
...
19.07.2011 16:30
19.07. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:
Dzisiaj (wtorek, 19 lipca 2011r.) w Sopocie minister Krzysztof Kwiatkowski po raz pierwszy przewodniczył obradom ministrów sprawiedliwości państw Unii Europejskiej. To pierwsze rozmowy ministrów za przewodnictwa Polski w Radzie UE.
Pierwszy dzień obrad poświęcony był w całości sprawom wewnętrznym. Jednak już wczoraj (poniedziałek, 18 lipca) minister Krzysztof Kwiatkowski odbywał spotkania bilateralne z ministrami sprawiedliwości UE.
Podczas dzisiejszego (wtorek, 19 lipca) posiedzenia dyskutowano m.in. o istotnych problemach prawa cywilnego i karnego, które bezpośrednio wpływają na sytuację obywateli Unii Europejskiej.
- W trakcie naszej prezydencji, w zakresie wymiaru sprawiedliwości, chcemy położyć szczególny nacisk na te rozwiązania, których pozytywne skutki każdy obywatel Unii Europejskiej będzie mógł odczuć w życiu codziennym - powiedział podczas dzisiejszych obrad minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
Unijni ministrowie dyskutowali o europejskim prawie umów oraz wzmocnieniu ochrony ofiar przestępstw w Unii Europejskiej.
W ramach handlu internetowego część oferentów z tzw. starych państw członkowskich nie świadczy usług lub nie sprzedaje towarów do tzw. nowych państw członkowskich, np. do Polski. Z badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską wynika, że nie dochodzi do skutku ok. 60 proc. transakcji internetowych. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest nieznajomość prawa i obawa sprzedawców przed angażowaniem się w transakcje internetowe, które mogłyby doprowadzić do ewentualnych sporów regulowanych nieznanymi im przepisami prawa.
Rozwiązaniem usuwającym ten stan mogłaby być propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości stworzenia europejskiego prawa umów, wspólnego dla wszystkich państw członkowskich UE, w postaci tzw. instrumentu opcjonalnego. Byłby to w rzeczywistości rodzaj zbioru postanowień określających obowiązki i uprawnienia stron umów, który strony mogłyby wybrać zamiast krajowych przepisów, regulujących zobowiązania umowne. Taki instrument usuwałby ewentualne wątpliwości co do stanu prawnego, a jednocześnie nie ograniczałby swobody kontraktowania. - My proponujemy rozwiązanie opcjonalne - takie, w którym i kupujący, i sprzedający muszą wyrazić zgodę, że według tych wspólnych europejskich reguł chcą dokonywać zakupów - wyjaśnił minister Krzysztof Kwiatkowski.
- Priorytetem polskiego przewodnictwa jest umożliwienie konsumentom oraz przedsiębiorcom pełnego wykorzystania potencjału unijnego rynku, głównie dzięki handlowi elektronicznemu - mówił podczas posiedzenia minister Krzysztof Kwiatkowski. Dlatego polska prezydencja oczekuje poparcia Rady dla prac Komisji Europejskiej nad zespołem przepisów prawa kontraktowego, które strony umowy mogłyby wybrać bez względu na to w jakim państwie Unii znajduje się nabywca lub sprzedawca - dodał minister Kwiatkowski.
Ministerstwo Sprawiedliwości stara się intensywnie promować ten projekt w ramach szerokich konsultacji międzynarodowych.
W trakcie spotkania w Sopocie ministrowie sprawiedliwości Unii Europejskiej zastanawiali się też nad strategią procedowania nad poszczególnymi instrumentami wchodzącymi w skład pakietu dotyczącego ochrony ofiar. Celem debaty w sprawach karnych jest wypracowanie strategii negocjacyjnej w odniesieniu do kompleksowego pakietu propozycji ochrony ofiar.
- Wiele miejsca chcemy poświęcić inicjatywie, którą popieramy od miesięcy - Europejskiemu Nakazowi Ochrony w sprawach karnych - mówił Krzysztof Kwiatkowski. Unia Europejska wypracowała już skuteczne narzędzie ścigania przestępcy, niezależnie od tego gdzie się przemieszcza - to Europejski Nakaz Aresztowania. Ale musimy też w sposób szczególny pamiętać o ofierze, bo ona doznaje szkody i ma prawo przemieszczać się między różnymi krajami Unii Europejskiej - zaznaczył minister Kwiatkowski. - Jestem przekonany, że w trakcie polskiej prezydencji ten projekt zostanie przyjęty. Dodał, że będzie on dotyczył w szczególności ofiar przemocy domowej.
Podczas sopockiego spotkania minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zaprosił unijnych ministrów sprawiedliwości do udziału w obchodach Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Totalitaryzmu, które odbędą się 23 sierpnia w Warszawie. - To spotkanie ma nie tylko przypominać wydarzenia z przeszłości, ale też służyć temu jak tworzyć prawo, aby totalitaryzm nie miał szansy w żadnym z naszych krajów nigdy się odtworzyć - powiedział minister Kwiatkowski.
Z przebiegu dzisiejszych obrad i ich efektów zadowolona była Viviane Reding - wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, komisarz ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa.
- Podejmowane tematy są trudne i wymagają odważnych decyzji. Jestem głęboko przekonany, że właśnie w trudnych czasach Unia powinna wykazać się zdolnością do wspólnego i solidarnego działania - zakończył minister Krzysztof Kwiatkowski.
Minister Kwiatkowski przedstawił Radzie priorytety polskiego przewodnictwa w Radzie w obszarze wymiaru sprawiedliwości.
Przypomnijmy, że priorytety te będą skupiały się na ochronie praw obywateli UE poprzez:
- uproszczenie wykonywania praw przysługujących obywatelom w sferze majątkowej;
- wzmocnienie praw ofiar przestępstw oraz osób podejrzanych lub oskarżonych w postępowaniach karnych;
- uproszczenie otoczenia prawnego dla przedsiębiorców.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/