Trwa ładowanie...
d1wlqt1
d1wlqt1
ms

MS ws. spotkania z prokuratorem generalnym USA (komunikat)

...
Share
d1wlqt1

03.02. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

Współpraca prawna między Polską a Stanami Zjednoczonymi, możliwość przesłania kolejnego wniosku o ekstradycję Edwarda Mazura, a także sprawa skazanego w USA obywatela Polski Rafała Pietrzaka - to tylko niektóre tematy poruszone w trakcie dzisiejszego spotkania ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego z prokuratorem generalnym USA Eric'em Holderem Jr.

Do spotkania doszło w Krakowie przy okazji kolejnego szczytu G6, czyli spotkania ministrów spraw wewnętrznych i administracji Unii Europejskiej oraz przedstawicieli USA.

d1wlqt1

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski wraz z amerykańskim prokuratorem generalnym omówili zagadnienia dotyczące współpracy w zakresie zwalczania cyberprzestępczości i terroryzmu na poziomie współpracy bilateralnej i europejskiej. W tym kontekście minister Krzysztof Kwiatkowski otrzymał zaproszenie do złożenia w najbliższym czasie wizyty w Waszyngtonie.

Jednym z głównych punktów dzisiejszej rozmowy było także omówienie sposobów usprawnienia wykonywania wniosków ekstradycyjnych. W tym celu powołana zostanie polsko-amerykańska grupa robocza, która wspólnie oceniać będzie kompletność wniosków ekstradycyjnych z punktu widzenia drugiej strony (państwa wezwanego do ekstradycji). Zminimalizuje to ryzyko odrzucania takich wniosków. Będzie to pierwszy tego typu zespół powołany z jakimkolwiek innym państwem.

W tym kontekście poruszono temat ekstradycji Edwarda Mazura. - Chodzi o sprawdzenie, jaka jest możliwość skierowania do USA ponownego wniosku o ekstradycję Mazura, w kontekście nowych ustaleń łódzkiej prokuratury apelacyjnej, która prowadzi sprawę zabójstwa gen. Marka Papały. Wystosowanie kolejnego wniosku o ekstradycję Mazura uzależnione jest od nowych znaczących ustaleń - powiedział minister Krzysztof Kwiatkowski. - Ekstradycja Edwarda Mazura jest jedną z priorytetowych spraw w prawnych relacjach między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Minister sprawiedliwości w trakcie spotkania poruszył także sprawę polskiego obywatela Rafała Pietrzaka skazanego wyrokiem sądu Teksas na karę 30 lat pozbawienia wolności. Sprawa ta jest w zainteresowaniu polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości od 2000 r.

d1wlqt1

Ministrowie sprawiedliwości RP już kilkakrotnie zwracali się o przekazanie Pietrzaka do Polski w celu dalszego wykonywania przez niego orzeczonej kary. Ostatni raz miało to miejsce w 2009 r. Zostaliśmy wówczas powiadomieni przez Departament Stanu USA, że wniosek nie został pozytywnie rozpatrzony ze względu na brak zgody władz stanu Teksas.

- W związku z tym, że w tym roku mija kolejny okres po amerykańskiej odmowie, po którym mamy prawo złożyć ponowny wniosek w tej sprawie, zapowiedziałem złożenie takiego wniosku. Wcześniej zwrócimy się do naszych amerykańskich partnerów o przekazanie nam dokumentów, które umożliwią przesłanie takiego wniosku - poinformował Krzysztof Kwiatkowski. - Chodzi o m.in. potwierdzenie prawomocności wyroku amerykańskiego - dodał minister sprawiedliwości.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d1wlqt1

Podziel się opinią

Share
d1wlqt1
d1wlqt1