MS ws. zjazdu europejskich rzeczników praw dziecka (komunikat)
...
14.09. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:
Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski wziął dzisiaj udział w XV Zgromadzeniu Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka. Konferencja poświęcona była m.in. prawom dzieci umieszczonych w formach opieki instytucjonalnej.
- Idea zapewnienia dziecku środowiska rodzinnego jako najlepszego dla jego rozwoju i wychowania jest obecna w polskiej myśli od wielu dziesiątek lat. Polacy jako inicjatorzy i współautorzy Konwencji o Prawach Dziecka bardzo mocno uwypuklili prawo dziecka do rodziny. Szczególnego uznania domaga się fakt, że Konwencja, zawierając najobszerniejszy katalog praw dziecka, reguluje kwestie ochrony dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej poprzez zapewnienie im opieki w rodzinach zastępczych i instytucjach publicznych - mówił w trakcie spotkania minister Krzysztof Kwiatkowski.
- W ten sposób formułuje zasadę, że podstawową odpowiedzialność za opiekę i wychowanie dziecka ponoszą obydwoje rodzice, a państwo ma wspomagać rodzinę w realizacji tego zadania, tworząc system instytucji i urządzeń uzupełniających rodzinę w jej funkcjach - dodał.
Minister zauważył, że należy jednak podnieść, że wsparcie rodziny musi być udzielane w kontekście ochrony dziecka i jego praw. Natomiast ochrona dziecka nierozerwalnie łączy się z obowiązkiem zabezpieczenia dziecka przed dyskryminacją, deprawacją, nieprawidłowym rozwojem, czy też innymi formami nadużyć. Chodzi też o zapewnienie dziecku określonych praw, wyznaczających jego status na wszystkich poziomach funkcjonowania społecznego: w rodzinie, społeczności i państwie. Wynika z tego konieczność zapewnienia mu odpowiednich warunków życia i rozwoju, z uwzględnieniem jego potrzeb, biorąc pod uwagę naturalną niedojrzałość psychofizyczną i społeczną dziecka.
- Udzielenie tak rozumianego wsparcia dla rodziny i zabezpieczenia dziecku jego praw człowieka, dla ich urzeczywistnienia musi doczekać się właściwej konkretyzacji w przepisach rangi ustawowej, a następnie w działalności organów i instytucji powołanych do wypełniania zadań wobec rodziny i dziecka - tłumaczył minister sprawiedliwości.
Krzysztof Kwiatkowski wiele uwagi poświęcił uchwalonej w tym roku w Polsce ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Ustawa ta stworzyła spójny system opieki nad dzieckiem i wychowującą je rodziną, jeżeli ma ona trudności w prawidłowym wykonywaniu swoich funkcji. Chodzi o to, by w efekcie udzielonej pomocy wyeliminowane zostało zagrożenie zabrania dziecka z rodziny lub zapewniony szybki do niej powrót dla tych dzieci, które, z uwagi na ich dobro, jedynie okresowo musiały zostać umieszczone poza rodziną.
Zdaniem ministra przepisy chroniące prawa dziecka, dla realizacji swoich celów, muszą zakładać współdziałanie różnych organów państwa na wszystkich poziomach jego aktywności.
Na szczególną uwagę zasługuje tu instytucja Rzecznika Praw Dziecka, którą należy rozumieć nie tylko jako niezależny od innych urząd państwowy promujący prawa dziecka, ale jako aktywnego, wyposażonego w silne kompetencje interwencyjne, kontrolne i sądowe rzeczywistego obrońcę - adwokata dziecka i partnera społecznego.
- Ważnym wyzwaniem stojącym przed społecznością europejską pozostaje patologia środowiska, w którym żyje dziecko. Należą do niej: choroby alkoholowe, przemoc, a ostatnio coraz częściej wykorzystywanie seksualne - powiedział Krzysztof Kwiatkowski. - Nie bez znaczenia pozostaje otwarcie granic i unijnego rynku pracy oraz korzystanie ze wspólnotowego prawa do swobodnego przemieszczania. Wiąże się to niestety także z negatywnymi zjawiskami, takimi jak zwiększona liczba pozwów rozwodowych, czy pozostawianie dzieci bez opieki - dodał.
Zdaniem ministra, ten ostatni problem jest o tyle istotny, że według przeprowadzanych w Polsce badań tylko w naszym kraju dotyczy on kilkuset tysięcy dzieci, a zatem na poziomie europejskim może on obejmować nawet kilka milionów dzieci.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/