MŚ zaproponuje prawną ochronę niektórych złóż strategicznych
Około stu z blisko 14 tys. złóż w Polsce, w tym. m.in. węgla kamiennego, brunatnego, ropy czy gazu oraz rud metali, znajdzie się na liście złóż strategicznych wytypowanych do objęcia ochroną prawną - informuje PAP Główny Geolog Kraju Sławomir Brodziński.
02.11.2015 09:15
Udostępniamy nagranie wideo:
https://wideo.pap.pl/videos/11644/
Ministerstwo Środowiska poinformowało, że biała księga dot. ochrony złóż kopalin zostanie opublikowana w tym tygodniu. Brodziński wyjaśnił, że prace nad dokumentem trwały blisko 1,5 roku.
"To dokument dojrzałej demokracji, w której rząd proponuje interesariuszom, czyli z jednej strony administracji państwowej, a z drugiej samorządom, inwestorom, instytucjom ochrony środowiska i obywatelom, pewne rozwiązania, które mogą być kontrowersyjne i wymagać szerokiej dyskusji. Doprecyzowaliśmy, co rozumiemy pod pojęciem złóż strategicznych wybranych kopalin. Tutaj mamy na myśli surowce energetyczne, a więc węgiel kamienny, brunatny i węglowodory, oraz rudy metali i sole. Sama koncepcja +białej księgi+ ma charakter otwarty i może być zmieniona" - powiedział Brodziński.
Księga nie przesądza o objęciu konkretnych złóż ochroną, zawiera jedynie propozycję wykazu złóż strategicznych i możliwe warianty ich prawnego zabezpieczenia.
Główny Geolog Kraju wyjaśnił, że przedstawione w dokumencie złoża są obecnie nieeksploatowane, ale udokumentowane. "Są ważne z punktu widzenia przyszłych interesów państwa i powinny być objęte stosownym reżimem ochrony prawnej" - zaznaczył. Chodzi np. o to, by wydobycie strategicznych dla państwa surowców z takich złóż nie było blokowane m.in. przez prowadzone inwestycje, np. zabudowę powierzchni nad złożem.
Michał Boroń (PAP)
mick/ hgt/
Pobranie jest możliwe po podaniu loginu i hasła:
użytkownik: wideo01@pap.pl
hasło: OZsV2TzG%!if