Trwa ładowanie...
d1gyy61

MSP będzie wspierał PKO BP, aby mógł on samodzielnie kupić BZ WBK (opis2)

22.06. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Skarbu Państwa będzie wspierało PKO BP, aby mógł on samodzielnie sfinansować zakup BZ WBK. W tym celu przedstawiciel MSP będzie wnioskował o...
Share
d1gyy61

22.06. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Skarbu Państwa będzie wspierało PKO BP, aby mógł on samodzielnie sfinansować zakup BZ WBK. W tym celu przedstawiciel MSP będzie wnioskował o 30-dniową przerwę w walnym zgromadzeniu PKO BP, które miało decydować o wypłacie dywidendy z zysku PKO BP za 2009 rok - poinformował minister skarbu Aleksander Grad.

"Na najbliższym walnym zgromadzeniu PKO BP przedstawiciel Skarbu Państwa będzie wnioskował o ogłoszenie 30-dniowej przerwy w punkcie dotyczącym wypłaty dywidendy. Ta przerwa jest nam potrzebna, żeby w tym czasie zorientować się, czy PKO BP będzie miał szansę kupić akcje BZ WBK od AIB. (...)Powiedzieliśmy AIB, że dla nas nie jest obojętne, kto i na jakich zasadach będzie mógł kupić BZ WBK" - powiedział Grad na wtorkowej konferencji prasowej.

Minister Grad poinformował, że resort skarbu chciałby, aby PKO BP sfinansował zakup BZ WBK samodzielnie.

d1gyy61

"Jeśli w ciągu 30 dni będziemy widzieć, że PKO BP ma poważne szanse na tę transakcję, to nie zawaham się podjąć takiej uchwały w sprawie dywidendy, by PKO BP mogło samodzielnie zrealizować tę transakcję. Będziemy mocno wspierać PKO BP w tym procesie" - powiedział minister.

"Z naszych analiz wynika, że PKO BP może bez żadnego uszczerbku dla swoich współczynników uczynić to ze środków własnych" - dodał.

Przypomniał, że bank wypłacił w formie dywidendy tylko część zysku za 2008 rok, a w ubiegłym roku w ramach podwyższenia kapitału pozyskał 5 mld zł.

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP poinformował, że bank chce być liderem polskiej bankowości i uznaje za słuszne wszelkie działania akcjonariuszy, które wspierają zarząd w realizacji tego celu.

d1gyy61

"Chcemy, aby nasz Bank był niekwestionowanym liderem polskiej bankowości, w związku z tym z uwagą przyglądamy się otoczeniu bankowemu i wyciągamy wnioski. Nasze działania ukierunkowane są na wzrost Banku, w sensie ilościowym i jakościowym. Z aprobatą przyjmujemy wszelkie działania akcjonariuszy, które wspierają nas na tej drodze" - powiedział cytowany w komunikacie przesłanym PAP Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.

Walne PKO BP 25 czerwca ma zdecydować o podziale zysku banku za 2009 rok. Zarząd banku PKO BP zaproponował, by na dywidendę trafiło 1 mld zł, co da 0,80 zł na akcję.

W 2009 roku jednostkowy zysk netto PKO BP wyniósł 2,43 mld zł.

Dywidenda PKO BP za 2008 rok wynosiła również 1 mld zł, co dawało wtedy 1 zł na jedną akcję (później spółka przeprowadziła emisję akcji).

AIB podał w marcu, że planuje sprzedaż swojego pakietu 70 proc. BZ WBK, a także pakietów w USA. Bank musi w tym roku pozyskać 7,4 mld euro.

Oferty wstępne na zakup pakietu 70 proc. akcji BZ WBK można składać do końca czerwca. Według wcześniejszych informacji bankiem może być zainteresowanych kilkunastu inwestorów. (PAP)

pr/ pel/ seb/ ana/

d1gyy61

Podziel się opinią

Share
d1gyy61
d1gyy61