MSP chce do końca 2013 objąć przekształceniami własnościowymi 164 spółki
Ministerstwo Skarbu Państwa zamierza do końca 2013 roku objąć przekształceniami własnościowymi 164 spółki z planu prywatyzacji 2012-2013 - poinformował PAP wiceminister skarbu państwa Tomasz Lenkiewicz.
W 2012 roku przekształcenia własnościowe objęły 103 spółki Skarbu Państwa (w tym umowy prywatyzacyjne, komunalizacje, wniesienia i umorzenia), a z ich sprzedaży Skarb Państwa otrzymał około 2 mld zł. Dane te nie obejmują prywatyzacji giełdowej, która zazwyczaj stanowi około 80 proc. rocznych przychodów z prywatyzacji (w 2012 roku 7,193 mld zł).
- Chcemy w tym roku objąć 164 spółki przekształceniami własnościowymi, w tym prywatyzacją w drodze pozyskania inwestora branżowego, komunalizacją, likwidacją, upadłością czy wniesieniem. Szacujemy, że na koniec roku pozostanie nam dziewięć spółek, w których różnego rodzaju spory prawne nie pozwalają na uruchomienie prywatyzacji w tym roku. Tych dziewięć spółek będzie sprywatyzowanych w 2014 roku - powiedział PAP Lenkiewicz.
Wiceminister skarbu nie ukrywa, że większość z tych spółek to są trudne tematy. 56 proc. z nich stanowią spółki z mniejszościowym udziałem Skarbu Państwa.
- Trudno jest oszacować łączną wartość tych spółek. Ich wartość księgowa nie musi być równa wartości rynkowej. To rynek ostatecznie podyktuje ceny - powiedział Lenkiewicz.
- Historycznie obserwujemy, że żniwa prywatyzacyjne przypadają na pierwszy i czwarty kwartał roku. Drugi i trzeci kwartał to okres spowolnienia, kiedy część inwestorów wstrzymuje się z zakupami - dodał.
Wiceminister skarbu przypomniał, że inwestorzy, którzy przejęli od Skarbu Państwa spółki w 2012 roku złożyli zobowiązania inwestycyjne i rozwojowe na łączną kwotę 335 mln zł.
- Zwykle takie zobowiązania składane są na maksimum 5 lat, obwarowane są one różnego rodzaju gwarancjami i zabezpieczeniami, zazwyczaj wartościowo zbliżonymi do kwoty zadeklarowanych inwestycji. W tej sytuacji inwestorowi po prostu nie opłaca się nie dotrzymać zobowiązań. W tym roku będziemy chcieli również negocjować takie zobowiązania, ale nie zakładamy żadnych kwot w tym zakresie - powiedział Lenkiewicz.
Wśród najważniejszych prywatyzacji na ten rok wiceminister skarbu wymienia sprzedaż Siarkopolu, Centrali Farmaceutycznej Cefarm oraz Zakładów Cegielskiego w Poznaniu.
- Na kupno Cefarmu wpłynęły trzy oferty, jesteśmy na etapie ich oceny. Jeśli spełnią one nasze oczekiwania, w ciągu 3-4 tygodni zaczniemy negocjacje - powiedział Lenkiewicz.
- Prywatyzacja Cegielskiego to trudny temat, to kolejne nasze podejście do niej. Do 4 lutego czekamy na oferty wiążące. Listy intencyjne przesyłały podmioty krajowe i zagraniczne - dodał.
Lenkiewicz poinformował, że resort skarbu proponuje lokalnym samorządom przejęcia firm transportowych w ramach procesów komunalizacji.
- Dawne dworce PKS zwykle znajdują się w centrach miast, to atrakcyjne lokalizacje dla deweloperów. Wolimy jednak, żeby przejęły je od nas nie firmy deweloperskie, ale lokalne samorządy, które mogłyby zadbać o utrzymanie dotychczasowego modelu działalności - powiedział.