Trwa ładowanie...
d284z2j
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
eureko

MSP: formalne zakończenie sporu z Eureko

Wypłata dywidendy dla akcjonariuszy PZU formalnie kończy ponad 8-letni spór pomiędzy Eureko i Skarbem Państwa - poinformowało w czwartek ministerstwo skarbu. Rzecznik PZU Michał Witkowski powiedział PAP, że spółka wypłaciła 12,75 mld zł zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za 2009 rok.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
MSP: formalne zakończenie sporu z Eureko
(WP.PL, Fot: jan kaliński)
d284z2j

Wypłata dywidendy dla akcjonariuszy PZU formalnie kończy ponad 8-letni spór pomiędzy Eureko i Skarbem Państwa - poinformowało ministerstwo skarbu. Rzecznik PZU Michał Witkowski powiedział PAP, że spółka wypłaciła 12,75 mld zł zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za 2009 rok.

Wypłata dywidendy to efekt podpisanej w październiku ugody pomiędzy Skarbem Państwa a Eureko, największymi akcjonariuszami PZU. Skarb Państwa ma 55 proc. akcji PZU, a Eureko 32 proc. Witkowski poinformował PAP, że z dywidendy do Eureko trafiło około 7 mld 757 mln zł; 3 mld 473 mln zł do Skarbu Państwa, a ponad 1,5 mld zł do pozostałych akcjonariuszy.

Eureko potwierdziło w czwartkowym komunikacie, że otrzymało dywidendę z PZU. "Otrzymanie dywidendy jest warunkiem, po spełnieniu którego Eureko formalnie zakończy postępowanie arbitrażowe na podstawie +Umowy między Rzeczpospolitą Polską i Królestwem Holandii o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji+. Postępowanie arbitrażowe pozostaje zawieszone od maja 2009 r., kiedy to Eureko rozpoczęło poufne negocjacje z Ministerstwem Skarbu Państwa" - oświadczyło Eureko w komunikacie.

d284z2j

"Obie strony postrzegają wypłatę dywidendy jako pierwszy krok w realizacji Umowy Ugody i Dezinwestycji zawartej 1 października 2009 r. Kolejnym krokiem będzie odbycie zaplanowanego na 2 grudnia 2009 r. Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, które zadecyduje o przeprowadzeniu pierwszej oferty publicznej oraz o zmianach w statucie PZU" - czytamy w komunikacie Eureko.

Resort skarbu podkreślił w czwartkowym komunikacie, że "zakończenie sporu to realizacja strategicznego celu Skarbu Państwa uczynienia z PZU silnej instytucji finansowej(...). PZU już jest największym ubezpieczycielem w Europie Środkowo - Wschodniej, a dzięki debiutowi będzie w pełni mógł wykorzystać potencjał dalszego rozwoju. Zakończenie sporu otwiera przed spółką nowe możliwości budowy jeszcze silniejszej pozycji w Europie" - podkreśliło ministerstwo.

Między Eureko i MSP trwał konflikt dotyczący realizacji umowy prywatyzacyjnej PZU z 1999 r., m.in. w kwestii giełdowego debiutu i kupna kolejnego pakietu 21 proc. akcji ubezpieczyciela. Postępowanie polskiego rządu Eureko zaskarżyło do Trybunału Arbitrażowego w Londynie. W sierpniu 2005 r. Trybunał uznał, że Polska naruszyła polsko-holenderską umowę o wzajemnej ochronie inwestycji. Polski rząd apelował w sprawie niekorzystnego wyroku arbitrażu, jednak 26 listopada ub.r. belgijski sąd odrzucił apelację. Szkody poniesione z tytułu niewykonania umowy prywatyzacji PZU, Eureko szacowało na ok. 35,6 mld zł, nie licząc kosztów postępowania i ewentualnych należnych odsetek.

Efektem zawartej na początku października ugody jest odzyskanie przez SP kontroli nad spółką i wypłata holenderskiemu ubezpieczycielowi 4,77 mld zł, z czego 3,55 mld zł z dywidendy specjalnej PZU, przynależnej Skarbowi Państwa. Dodatkowo 1,224 mld zł trafi do Eureko ze sprzedaży 4,9 proc. akcji PZU, które SP wniesie do spółki specjalnego przeznaczenia - Kappa.

d284z2j

Podziel się opinią

Share

d284z2j

d284z2j
d284z2j