Trwa ładowanie...
d1utofu
26-01-2016 09:13

MSP ma zostać zastąpione w 2017 r. przez nowy podmiot nadzorujący spółki

Warszawa, 26.01.2016 (ISBnews) - Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) zostanie zlikwidowane w 2017 r., a zarządzaniem spółkami Skarbu Państwa zajmie się nowy podmiot, poinformował minister skarbu Dawid Jackiewicz.

d1utofu
d1utofu

"W pierwszym kwartale zakończymy prace koncepcyjne i przedstawimy propozycję pierwszej od 20 lat gruntownej zmiany sposobu zarządzania państwowymi spółkami. Na pewno zlikwidowane zostanie Ministerstwo Skarbu Państwa, które dziś jest administracyjnym molochem" - powiedział Jackiewicz w wywiadzie dla "Pulsu Biznesu".

Kompetencje ministerstwa ma przejąć nowy podmiot - "rodzaj agencji czy holdingu".

"Celem tej operacji jest doprowadzenie do tego, by państwowe podmioty były mocne i zdolne do konkurowania z zagranicznymi i dominowały na rynkach w naszym regionie" - podkreślił minister.

Dokładna data likwidacji ministerstwa nie jest jeszcze znana, podobnie jak szczegóły procesu zmian, w tym nazwa podmiotu. Jackiewicz wskazał jednak, że na pewno stanie się to w 2017 r.

d1utofu

"Pracuje specjalny zespół doradców, który przygotowuje koncepcję: począwszy od tego, w co ministerstwo powinno się przekształcić, skończywszy na tym, które spółki powinny podlegać nowemu podmiotowi oraz jakie będą zasady zarządzania i podstawy prawne" - wskazał Jackiewicz.

Dodał, że analizowana jest możliwość zainicjowania zmian w prawie dotyczących prawnego umocowania spółek holdingowych.

Minister wskazał także na konieczność uporządkowania nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa, w tym zasad wynagradzania zarządów.

(ISBnews)

d1utofu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1utofu