MSP: Mamy jeszcze możliwość wstrzymania sprzedaży PKP Energetyka

Warszawa, 16.07.2015 (ISBnews) - Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) przeprowadziło analizy, po których wyraziło zgodę na prywatyzację PKP Energetyka, poinformował ISBnews rzecznik resortu Emil Górecki. Minister ma jednak prawo złożenia sprzeciwu wobec transakcji, jeśli uzna, że zaistnieją przesłanki zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego.

"Z uwagi na istotne znaczenie PKP Energetyka dla funkcjonowania rynku transportu kolejowego, decyzja o wszczęciu procesu jej prywatyzacji poprzedzona została analizami, m.in. pod kątem bezpieczeństwa energetycznego przedsiębiorców kolejowych oraz realizacji inwestycji strategicznych. W ich wyniku sprzedającemu zostało zarekomendowane przeprowadzenie procesu prywatyzacji PKP Energetyka" - powiedział ISBnews Górecki.

Rzecznik resortu skarbu dodał, że szczegóły dotyczące kryteriów wyboru oferty pozostają w gestii PKP SA. Zwrócił jednak uwagę na fakt, że transakcja jeszcze nie została zamknięta. Przypomniał również, że dla poprawy bezpieczeństwa gospodarczego Polski w ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił Ustawę o kontroli inwestycji, dzięki której minister skarbu będzie miał możliwość złożenia sprzeciwu wobec transakcji na akcjach lub udziałach spółek z sektorów gazowego, elektroenergetycznego, chemicznego, petrochemicznego i zbrojeniowego, jeśli zaistnieją przesłanki zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego.

"To projekt poselski, choć procedowany z silnym wsparciem MSP. Ustawa ta daje ministrowi skarbu państwa realne narzędzie reagowania ochrony polskich interesów strategicznych. Stworzone przez nią ramy prawne są znane na świecie i się sprawdzają. Oczywiście, w parze z rozwiązaniami prawnymi, powinno iść też zrozumienie problemów przez polityków, urzędników i zarządzających spółkami. Sytuacja, z jaką mieliśmy do czynienia przy Grupie Azoty pokazała właśnie takie odpowiedzialne podejście" - podkreślił Górecki.

MSP uważa także, że lista podmiotów strategicznych powinna być uzupełniana i weryfikowana w razie potrzeb w oparciu o szeroką, systemową analizę. Obecnie są na niej 22 spółki, co do których resort uznał, że budują wartość dla akcjonariuszy, odgrywają ważną rolę w procesie tworzenia silnej gospodarki kraju, współtworzą bezpieczeństwo ekonomiczne państwa czy też odgrywają strategiczną rolę dla państwa ze względu na pełnioną misję.

"Naszą intencją jest, by ta lista była systematycznie weryfikowana w oparciu o całościowe kryteria systemowe, a nie przez analizę poszczególnych spółek" - podsumował Górecki.

PKP SA poinformowały w ubiegłym tygodniu, że udzieliły wyłączności do dalszego prowadzenia negocjacji w procesie prywatyzacji PKP Energetyka funduszowi CVC. Negocjacje rozpoczną się w najbliższych dniach i zostaną w całości przeprowadzone przed końcem wakacji. Cała transakcja zostanie sfinalizowana w III kw. br.

Lesław Kretowicz

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)