Trwa ładowanie...
d1xhc72

MSP: PIW będzie 1-os. spółką SP, przekształconą w narodową instytucję kultury

Warszawa, 19.10.2015 (ISBnews) - Minister Skarbu Państwa uchylił decyzję o likwidacji Państwowego Instytutu Wydawniczego (PIW). Kolejnym krokiem będzie przekształcenie przedsiębiorstwa w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, a następnie - przekształcenie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w narodową instytucję kultury, podało Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP). Proces przekształcenia w narodową nstytucję Kultury może się zamknąć do 31 marca 2016 r.

Share
d1xhc72

"PIW pozostanie w rękach państwa i będzie służył kulturze. Uratowane zostanie nie tylko wydawnictwo, ale również bardzo zaniedbany księgozbiór i archiwum. Satysfakcja jest tym większa, że w ubiegłym tygodniu rząd przyjął Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa" - powiedziała minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, cytowana w komunikacie.

Minister skarbu Andrzej Czerwiński podkreślił, że powołany w 2012 r. międzyresortowy zespół ds. ochrony dziedzictwa i majątku PIW wypracował model, jaki gwarantuje zachowanie integralności zbiorów i dorobku PIW, jak również zachowanie jego majątku w rękach państwa.

"Dzięki temu PIW będzie mógł nadal wydawać klasykę polskiej i światowej literatury, a w przyszłym roku świętować 70-lecie swojej działalności" - powiedział Czerwiński.

d1xhc72

Państwowy Instytut Wydawniczy (PIW) został postawiony w stan likwidacji w 2012 r. z powodu bardzo trudnej sytuacji finansowej. Przez ostatnie lata utrzymywał się wyłącznie z wyprzedaży majątku, a jego działalność podstawowa - wydawanie książek - przynosiła straty. Wysokość zobowiązań przedsiębiorstwa PIW na 30 czerwca 2015 r. wynosiła 5,5 mln zł.

W wyniku prac międzyresortowego zespołu likwidator PIW Maciej Szudek 5 października 2015 r. zawarł umowę sprzedaży dwóch pięter kamienicy przy ul. Foksal w Warszawie na rzecz narodowej instytucji kultury - Instytutu Książki. Zapłacona kwota 6,3 mln zł wystarczyła do spłaty długów przedsiębiorstwa i przywrócenia dodatnich funduszy przedsiębiorstwa. To pozwala na dalsze przekształcenia przedsiębiorstwa.

"Według wstępnego harmonogramu przygotowanego przez likwidatora, proces przekształcenia w Narodową Instytucję Kultury może się zamknąć do 31 marca 2016 r. Z chwilą przekształcenia, nadzór nad PIW-em zostanie przeniesiony z Ministerstwa Skarbu Państwa do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - czytamy dalej.

Likwidator PIW rozpoczął też prace nad zabezpieczeniem zasobów PIW przed fizycznym zniszczeniem. W analizie zleconej pracownikom Biblioteki Narodowej oraz Archiwum Państwowego stwierdzono, że zbiory biblioteczne, egzemplarze żelazne oraz materiały archiwalne będące w zasobach PIW powinny zostać poddane dezynfekcji i oczyszczeniu.

(ISBnews)

d1xhc72

Podziel się opinią

Share
d1xhc72
d1xhc72