MSP ws. projektu CEE IPO Roadshow (komunikat)

...

21.09. Warszawa - Wydział Prasowy Ministerstwa Skarbu Państwa informuje:

W ramach CEE IPO Roadshow - cyklu spotkań w Europie i Izraelu - po wizytach w Budapeszcie, Lublanie, Kijowie i Tel Awiwie przedstawiciele warszawskiego centrum finansowego zaprezentują potencjał regionu w Wilnie.

Ministerstwo Skarbu Państwa, we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie, Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych oraz przedstawicielami globalnych i regionalnych banków inwestycyjnych, kontynuuje kampanię informacyjną w krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz w Izraelu w ramach projektu CEE IPO Roadshow. W minionym tygodniu zorganizowano spotkania z potencjalnymi emitentami w Budapeszcie, Lublanie, Kijowie oraz Tel Awiwie.

"Celem tej inicjatywy jest zaprezentowanie Warszawy jako nowoczesnego centrum finansowego w naszym regionie Europy" - powiedział Aleksander Grad, Minister Skarbu Państwa. "Dzięki utrzymywaniu wysokich, światowych standardów i stabilnej kondycji, polska gospodarka skutecznie przyciąga kapitał zagraniczny poszukujący nowych, atrakcyjnych możliwości inwestycji. Do tej pory odwiedziliśmy Węgry, Słowenię, Ukrainę i Izrael, przed nami rozmowy z przedsiębiorcami z Litwy" - dodał. Do najważniejszych zagadnień, które poruszane są podczas spotkań należą: potencjał biznesowy i inwestycyjny regionu Europy Środkowo-Wschodniej, możliwości polskiego rynku kapitałowego, procedury obowiązujące w przypadku ubiegania się o status warszawskiej spółki giełdowej oraz najważniejsze wnioski płynące z prywatyzacji polskich spółek poprzez rynki kapitałowe.

Pierwszym celem na mapie tego cyklu spotkań był Budapeszt. 12 września Podsekretarz Stanu w MSP, Krzysztof Walenczak oraz Prezes warszawskiej Giełdy, Ludwik Sobolewski spotkali się z przedstawicielami kluczowych lokalnych spółek, zainteresowanymi ekspansją działalności poza granice Węgier. Długa lista zagranicznych transakcji (43 spółek z 20 różnych państw, zarówno na rynku głównym, jak i rynku NewConnect) dowodzi, że polska giełda stała się jedną z kluczowych platform dla międzynarodowych notowań, obok giełdy w Londynie i Frankfurcie. "Polskie rynki kapitałowe działają w zgodzie ze światowymi standardami" - podkreśliła obecna również w Budapeszcie Iwona Sroka, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. "Bezpieczeństwo rozliczeń gwarantowane jest przez KDPW. Notowanie zagranicznych spółek w formule dual listing jest możliwe, gdy istnieje połączenie operacyjne pomiędzy depozytem macierzystym danej spółki a KDPW. Obecnie Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych utrzymuje 17 takich połączeń operacyjnych z
zagranicznymi instytucjami depozytowymi i jest pod tym względem liderem w naszym regionie."

W Lublanie, która była kolejnym przystankiem na trasie roadshow, Minister Krzysztof Walenczak spotkał się z przedstawicielami kluczowych spółek słoweńskich podczas spotkań grupowych oraz indywidualnych. "Warszawska giełda zaprasza" - podkreślał Krzysztof Walenczak. "Zapewniając zagranicznym emitentom liczne, stworzone pod ich kątem narzędzia, GPW dowodzi zaangażowania w ich sukces. Zrozumienie potrzeb potencjalnych emitentów przez GPW jest nie tylko kluczem do realizacji ich celów, ale i do wspierania polskiej gospodarki" - dodał.

Trzecim z rzędu odwiedzonym już miastem był Kijów. Ukraińscy emitenci od lat są istotnymi partnerami GPW, dlatego też na trasie roadshow nie mogło zabraknąć również i tej stolicy. Dla licznie reprezentowanych spółek z Ukrainy (aż 10 spółek tylko na głównym rynku GPW) utworzony został specjalny indeks WIG-Ukraine, w którego skład wchodzą wszystkie spółki z Ukrainy notowane na rynku regulowanym. Jest to jedyny indeks poza Ukrainą, w portfelu którego znajdują się wyłącznie spółki z tego kraju. Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad przyznaje, że dobre relacje między naszymi krajami są niezwykle ważne dla obu stron. Z jednej strony ukraińskie przedsiębiorstwa uzyskują dostęp do międzynarodowego kapitału na giełdzie z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, która zna ich potrzeby i wymagania. Z drugiej strony, dzięki ofercie inwestycyjnej z Ukrainy, warszawski parkiet zyskuje na płynności. "Spółki z różnych sektorów ukraińskiej gospodarki stanowią coraz większą reprezentację na warszawskiej giełdzie, co wpływa
bardzo korzystnie na obydwa rynki akcji GPW - Główny Rynek oraz NewConnect dla małych i średnich spółek. Obecnie Kijów jest znacznie bliżej Warszawy niż Londyn czy Frankfurt, nie tylko w oczywistym kontekście geograficznym, ale także z perspektywy rynków kapitałowych, co jeszcze kilka lat temu nie było tak wyraźne" - podkreśla Ludwik Sobolewski, Prezes Zarządu GPW.

W przypadku izraelskich przedsiębiorstw już notowanych na GPW to nie czynnik geograficzny odegrał decydującą rolę w wybraniu warszawskiego parkietu jako miejsca emisji ich akcji. Warszawa oraz jej giełda jest rozwiniętą bazą zarówno inwestorów lokalnych, jak i europejskich oraz globalnych, co umożliwia emitentom pozyskanie kapitału w bardzo efektywny sposób. Dostęp do generowanych lokalnie raportów analitycznych, bardzo dobra organizacja innych uczestników warszawskiego centrum finansowego, a także stabilna i dynamicznie rozwijająca się polska gospodarka przekonały spółki z Izraela, że GPW to dla nich odpowiedni wybór. Obecność największych globalnych banków inwestycyjnych oraz inwestorów zagranicznych w Polsce jest najlepszym potwierdzeniem tego, jak bardzo również i oni cenią sobie wiodące w regionie polskie rynki kapitałowe.

Kolejne spotkania w ramach roadshow będą miały miejsce 26 września w Wilnie.

Projekt CEE IPO Roadshow wspierają przedstawiciele wiodących instytucji sektora bankowego: Citi, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, J.P. Morgan, UBS, Bank Zachodni WBK, ING, IPOPEMA Securities, UniCredit oraz Wood&Company.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ akuc/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)