MSP zapoznało się z programem ratunkowym dla Cegielskiego
Ministerstwo Skarbu Państwa zapoznało się z programem restrukturyzacji spółki H.Cegielski S.A. W najbliższą środę zajmie się nim Rada Nadzorcza firmy - powiedział w piątek w Poznaniu podczas posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.
18.09.2009 | aktual.: 18.09.2009 18:11
Sprawa restrukturyzacji Cegielskiego była jednym z tematów posiedzenia Komisji.
Zarząd H.Cegielski został zobowiązany przez Ministerstwo Skarbu Państwa do sporządzenia strategii restrukturyzacji na lata 2010-2013.
_ Ten wstępny program został opracowany i w najbliższą środę zostanie przedstawiony Radzie Nadzorczej firmy. Po jego przyjęciu resort skarbu zajmie się nim bezzwłocznie _ - powiedział dziennikarzom Szejnfeld.
Według niego plan powinien zawierać propozycje konsolidacji spółek córek, sprzedaż terenów niepotrzebnych do dalszej produkcji i zakładać dywersyfikację produkcji.
_ Chodzi na przykład o wejście na rynki energetyczne i produkcję silników spalinowych dla elektrowni _ - powiedział Szejnfeld.
Zarząd H. Cegielski S.A. chce zaproponować swoje silniki do wykorzystania przy produkcji prądu dla czterech polskich grup energetycznych i PGNiG a także współpracować z innymi kontrahentami w ramach specjalistycznej produkcji.
_ W ramach kooperacji przemysłowej chcemy współpracować z firmami, które mogłyby wykorzystać nasze moce produkcyjne, np. spawanie prowadnic dla wiertni naftowych czy budowy spalarni śmieci. Mamy bardzo duży potencjał produkcyjny, odpowiednie maszyny i wyszkolonych ludzi _- powiedział dziennikarzom prezes H.Cegielski Jarosław Lazurko.
Drugim filarem restrukturyzacji firmy jest ograniczanie kosztów produkcji. W ramach ograniczeń zarząd w najbliższym czasie zwolni 497 osób. Ma to dać około 25 milionów oszczędności rocznie.
H. Cegielski jest na liście firm objętych umową offsetową z rządem USA. Firma chce pozyskać technologie i dokumentację produkcji silników gazowych. Zatrudnia obecnie około 1400 osób. Portfel zamówień na przyszły rok to budowa zaledwie jednego silnika okrętowego. Zarząd spodziewa się zdobyć zamówienia na 7 silników, przy mocy produkcyjnej zakładu 15 silników rocznie.
H. Cegielski-Poznań S.A. jest producentem wysokoprężnych silników dwusuwowych stosowanych do napędów statków, a także w elektrowniach, dmuchaw promieniowych powietrza, sprężarek tłokowych i wirnikowych. W 2008 roku spółka miała 457 milionów złotych obrotu i 4,2 miliona złotych zysku.