MSW: Bezpiecznie nad wodą (komunikat)
...
19.06. Warszawa - MSW informuje:
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych włączyło się do akcji "Bezpieczna woda", której celem jest promocja bezpiecznych zasad wypoczynku nad wodą. Akcja jest skierowana do dzieci i młodzieży wybierającej się na wakacje nad wodę oraz rodziców, nauczycieli i wychowawców. Według statystyk policyjnych tylko w zeszłym roku utonęło blisko 400 osób. Najczęstsze przyczyny utonięć to według policji m.in. kąpiel w niestrzeżonym miejscu, lekkomyślność i brak ostrożności.
Organizatorem akcji jest Ministerstwo Sportu i Turystyki. Celem akcji "Bezpieczna woda" jest popularyzacja bezpiecznego zachowania osób uprawiających sporty wodne i wypoczywających latem nad wodą. Akcja ma zasięg ogólnopolski, działania promocyjne będą realizowane w szczególności na kąpieliskach. W ramach kampanii, dzieci i młodzież będą mogły zapoznać się z zasadami bezpiecznego wypoczynku nad wodą.
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w ramach kampanii opracowało broszury informujące o tym, jakie wymagania trzeba spełniać, aby zostać młodszym ratownikiem WOPR.
W ramach kampanii, opracowano materiały promocyjne ze wzorami znaków zakazu oraz znakami informacyjnymi, które obowiązują na kąpieliskach. Z materiałów, przygotowanych w ramach kampanii, dzieci i młodzież dowiedzą się także, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku omdleń i jak bezpiecznie korzystać ze sprzętu wodnego. Materiały zostały przekazane Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu, a następnie pojawią się na wszystkich kąpieliskach strzeżonych przez ratowników, np. nad Morzem Bałtyckim czy na Mazurach. Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowało 30 tys. plakatów i 30 tys. broszur.
Ratownicy przestrzegają, żeby kąpać się w miejscach strzeżonych oraz stosować się do regulaminu kąpieliska i poleceń ratowników. Przypominają także, że strefa dla osób, które nie potrafią pływać oznaczona jest bojami koloru czerwonego, a głębokość wody w tym miejscu wynosi do 120 cm. Za tą strefą znajduje się strefa dla umiejących pływać, oznaczona bojami koloru żółtego. Tam maksymalna głębokość nie przekracza 4 m. Zdecydowana większość utonięć, jak informują ratownicy, jest rezultatem lekkomyślności i brawury.
Z plakatów przygotowanych w ramach akcji "Bezpieczna woda", dzieci i młodzież dowie się m.in. kiedy można korzystać z kąpielisk, a także kiedy nie należy wchodzić do wody. Ratownicy radzą również co zrobić w przypadku wystąpienia skurczy mięśni i zachłyśnięcia wodą.
Poza Ministerstwem Spraw Wewnętrznych w akcji uczestniczą również Ministerstwo Edukacji Narodowej, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Polska Organizacja Turystyczna, przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia, Komendy Główna Policji i Centrum Turystyki Wodnej PTTK.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ wni/