MSW: bezpiecznie w trakcie EURO 2012-30 dni do turnieju (komunikat)
...
09.05.2012 | aktual.: 09.05.2012 13:25
09.05. Warszawa - MSW informuje:
W bezpośrednie zabezpieczenie turnieju EURO będzie zaangażowanych kilkanaście tysięcy policjantów. W miastach gospodarzach w bezpośrednie zabezpieczenie turnieju będzie zaangażowanych: w Warszawie - ponad 2,6 tys. policjantów, w Poznaniu - ponad 1,6 tys. funkcjonariuszy, we Wrocławiu - ponad 1,4 tys. policjantów, w Gdańsku ponad 1,3 tys. policjantów. 15 maja br. służby podległe MSW będą w pełnej gotowości do realizacji działań związanych z zabezpieczaniem EURO 2012.
Policja od dawna przygotowuje się do zabezpieczenia Turnieju Finałowego UEFA EURO 2012, dostosowując odpowiednio liczbę funkcjonariuszy, sprzętu i infrastrukturę. Troska o zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców i gości w czasie EURO obejmuje zarówno miasta - gospodarzy, jak i pozostałe regiony kraju.
Podjęte działania obejmują także zapewnienie bezpieczeństwa na stadionach. Areny UEFA EURO 2012 zostały sprawdzone przez odpowiednie służby. Po meczach testowych odbyły się analizy, z których wnioski posłużyły do usprawnienia procedur bezpieczeństwa na stadionach. Takie mecze odbyły się na Stadionie Narodowym (mecz Polska-Portugalia - 29 lutego 2012 roku), na stadionie we Wrocławiu (mecz Polska-Włochy - 11 listopada 2011 roku), na stadionie w Poznaniu (mecz Polska-Węgry - 15 listopada 2011 roku) oraz na stadionie w Gdańsku (mecz Polska-Niemcy - 6 września 2011 roku).
Podniesieniu poziomu bezpieczeństwa służy także współpraca z partnerem ukraińskim. Grupa robocza ds. koordynacji bezpieczeństwa podczas EURO 2012 prowadzi bieżącą współpracę w trzech obszarach: policyjnym, granicznym i ratowniczym. Odpowiednie służby są w stałym kontakcie ze swoimi odpowiednikami na Ukrainie.
MODERNIZACJA POLICJI I ZAKUPY INWESTYCYJNE
Sprzęt zakupiony w ramach EURO 2012 będzie wykorzystywany przez policję także w codziennej służbie, podczas imprez masowych, przy patrolowaniu ulic i w związku z prowadzonymi interwencjami.
Zakupiono pojazdy marki Mercedes Sprinter, przeznaczone dla policjantów z oddziałów prewencji w całym kraju. Sprawniejsze kierowanie policyjnymi działaniami będzie natomiast możliwe dzięki pozyskaniu 13 ruchomych stanowisk dowodzenia. Na potrzeby policji zakupiono też 24 ambulanse sanitarne.
Policjanci biorący udział w zabezpieczeniu turnieju otrzymali 5,5 tys. nowoczesnych kompletów odzieży ochronnej, w tym specjalne kamizelki ochronne z łącznością, ochraniacze nóg i ramion oraz rękawic. Komenda Główna Policji w ramach przedsięwzięć zrealizowanych pod kątem EURO 2012 w Polsce, zmodernizowała także budynek Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Inwestycja była realizowana w latach 2010 - 2011 i wyniosła łącznie ponad 7 mln 700 tys. zł.
Oprócz powołania Policyjnego Centrum Dowodzenia wyremontowano także szereg innych obiektów, które wykorzystywane będą podczas zbliżającego się turnieju. Policja dokonała przebudowy Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, czyli w jednym z miast gospodarzy. Zmodernizowano także obiekty Oddziałów Prewencji Policji w Warszawie.
WAKATY W POLICJI
Liczba wakatów w policji utrzymuje się w ostatnich latach na stałym poziomie, nie przekraczając średniorocznie 6 -7 tys. funkcjonariuszy.
Wczoraj (8 maja br.) odbył się kolejny nabór do policji, w ramach którego przewidziano przyjęcie do służby ponad tysiąc osób. W tym roku odbędą się jeszcze cztery nabory do służby w policji: 17 lipca - planowane jest przyjęcie prawie 2 tys. osób, 4 września - przewidziano przyjęcie ponad 500 osób, 18 września - 100 osób, a 6 listopada - planowane jest przyjęcie ponad 1 100 osób. Liczniejsze odejścia funkcjonariuszy policji w pierwszym kwartale roku są coroczną tendencją. Wiążą się one ze składaniem przez funkcjonariuszy wniosków o przejście na emeryturę głównie właśnie w tym okresie. Istniejąca obecnie liczba wakatów w żaden sposób nie zagraża bezpieczeństwu Turnieju Finałowego EURO 2012.
Policja i pozostałe służby od wielu miesięcy przygotowują się do zabezpieczenia imprezy i w swoich scenariuszach biorą pod uwagę wszelkie okoliczności, które mogłyby wpłynąć na pracę związaną z organizacją EURO.
POLICYJNE CENTRUM DOWODZENIA W LEGIONOWIE
Policyjne Centrum Dowodzenia Operacją, które powstało w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie to główny ośrodek koordynacji działań policyjnych w czasie turnieju UEFA EURO 2012 w Polsce. Będą w nim podejmowane decyzje i wymieniane informacje o prowadzonych w całym kraju policyjnych działaniach związanych z odbywającymi się mistrzostwami.
Policyjne Centrum Dowodzenia zostało wybudowane nie tylko pod kątem EURO 2012 w Polsce. Centrum będzie wykorzystywane podczas innych, odbywających się w Polsce imprez masowych. Będzie spełniało również funkcje szkoleniowe dla wszystkich funkcjonariuszy zajmujących się obsługą m.in. imprez masowych.
W skład Policyjnego Centrum Dowodzenia wchodzi Centrum Dowodzenia Operacją. Jego głównym zadaniem będzie skoordynowanie działań prowadzonych przez policję w związku z EURO 2012 na terenie całego kraju. Tutaj będzie się mieściło także Centrum Wymiany Informacji, które zajmie się współpracą i wymianą informacji, w szczególności międzynarodowej.
Podczas EURO 2012 Policyjne Centrum Dowodzenia będzie pracowało nieprzerwanie 61 dni, na trzech zmianach. Na każdej zmianie centrum będzie obsługiwało 95 osób, w tym 59 polskich policjantów. Pracownikami centrum będą policjanci z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Komendy Głównej Policji i komend wojewódzkich policji. Dodatkowo będzie 18 oficerów łącznikowych, którzy będą wymieniali się informacjami z polskimi policjantami. Będą także oficerowie łącznikowi z EUROPOL-u, INTERPOL-u oraz IMEST-u, czyli interpolowskiej grupy wsparcia imprez o charakterze masowym.
W Centrum Wymiany Informacji będą pracować policjanci i przedstawiciele służb porządku publicznego z Grecji, Rosji, Czech, Hiszpanii, Włoch, Irlandii, Chorwacji, Anglii, Holandii, Danii, Niemiec, Portugalii, Szwecji, Słowenii, Węgier, Austrii, Słowacji oraz Ukrainy.
W Policyjnym Centrum Dowodzenia będą pracować także przedstawiciele służb, podmiotów i instytucji zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa UEFA EURO 2012, w tym m.in. Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Ochrony Kolei, a także Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.
Policyjne Centrum Dowodzenia w Legionowie będzie kierowało całą operacją zabezpieczenia. Centrum będzie koordynowało i współdziałało z Komendą Stołeczną Policji, Komendami Wojewódzkimi we Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku - czyli miastami gospodarzami, a także z podoperacjami związanymi z Krakowem, Lublinem i Rzeszowem - czyli tymi miastami, gdzie będą się przemieszczały osoby wyjeżdżające na mecze na Ukrainę i stamtąd wracające. 13 z 16 drużyn jako miejsce pobytu wybrały właśnie Polskę.
Policyjne Centrum Dowodzenia otwarto w Legionowie koło Warszawy. Ośrodek powstał na bazie obiektów Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.
GRANICE
Jednym z elementów podnoszenia bezpieczeństwa podczas EURO 2012 była decyzja Jacka Cichockiego, ministra spraw wewnętrznych o tymczasowym przywróceniu kontroli granicznej na granicach wewnętrznych Schengen. Czasowe przywrócenie kontroli granicznej nie będzie się wiązało z żadnymi ograniczeniami w podróżowaniu. Nie będzie również tworzyło żadnych obciążeń dla obywateli oraz kibiców jadących na mecze. Dzięki tymczasowemu przywróceniu kontroli będzie natomiast możliwość cofnięcia z granicy osób stanowiących zagrożenie dla porządku publicznego, co pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa.
W oparciu o tzw. "zielone korytarze" dla podróżnych, którzy deklarują brak towarów do oclenia zostaną uruchomione tzw. "Pasy EURO" dla kibiców i uczestników turnieju. Takie pasy ruchu będą uruchamiane elastycznie w zależności od liczby kibiców przekraczających granice. Do zwiększenia płynności ruchu na granicy z Ukrainą, ma się przyczynić także tzw. odprawa graniczna i celna w jednym miejscu. Odprawa będzie przeprowadzana w polskiej części przejść granicznych zarówno przez polskich funkcjonariuszy Straży Granicznej i Służby Celnej, jak i ich ukraińskich odpowiedników.
Łącznie wytypowano 254 punktów kontrolnych, a zaangażowanych będzie około 1300 funkcjonariuszy Straży Granicznej. Straż Graniczna posiada blisko 40 tzw. schengenbusów.
BEZPIECZEŃSTWO STREF KIBICA I CENTRÓW POBYTOWYCH
Dla 13 reprezentacji - uczestników Turnieju Finałowego EURO 2012, Polska będzie stanowiła centrum pobytowe. Policja szkoli i przygotowuje funkcjonariuszy, którzy będą pełnić funkcję opiekunów reprezentacji narodowych. Polska jest postrzegana jako kraj gościnny, a polskie służby są w pełni przygotowane do zapewnienia bezpieczeństwa zarówno piłkarzom, jak i kibicom, którzy przyjadą dopingować swoje drużyny.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ mick/