MSW: roczna narada ministra z komendantami wojewódzkimi (komunikat)

...

16.02. Warszawa - MSW informuje:

Dziś (16 lutego br) rozpoczęła się dwudniowa narada roczna z komendantami wojewódzkimi policji. Podczas spotkania omawiane są m.in. zagadnienia dotyczące pracy policji w ubiegłym roku oraz przedsięwzięcia priorytetowe w 2012 r., w tym stan przygotowań do zabezpieczenia Euro 2012. W spotkaniu bierze udział Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych.

Komendanci policji podkreślali, że najważniejsze zadania stojące przed policją w tym roku związane są zapewnieniem porządku i bezpieczeństwa podczas turnieju Euro UEFA 2012 w Polsce. Podczas spotkania szefowie policji przedstawili stan przygotowań poszczególnych komend. Komendanci zapewnili, że zadania podejmowane przez policję w ramach przygotowań do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej są realizowane w terminie.

W bezpośrednie zabezpieczenie turnieju EURO będzie zaangażowanych ponad 9 tysięcy policjantów. W samej Warszawie turniej będzie zabezpieczać 2,4 tys. policjantów. Natomiast w pozostałych miastach w zabezpieczenie Euro 2012 zaangażowanych będzie w Gdańsku 1,2 tys. policjantów, w Poznaniu - 1,3 tys. funkcjonariuszy, a we Wrocławiu - 1,1 tys. policjantów.

Ponadto w Krakowie turniej będzie zabezpieczać ponad tysiąc funkcjonariuszy w Rzeszowie - 719 policjantów, w Lublinie - 738 policjantów.

W marcu i kwietniu odbędą się ćwiczenia służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Ostatecznym terminem, w którym służby podległe MSW osiągną gotowość do mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 będzie 15 maja br.

Nadinsp. Marek Działoszyński, komendant główny policji przedstawił w trakcie narady z szefem MSW, kwestie dotyczące przyjęć do służby w formacji, w ubiegłym roku. W 2011 roku do pracy w policji zostało przyjętych łącznie 5 tys. 596 osób. Najwięcej osób zostało przyjętych przez komendy wojewódzkie w: Katowicach (893 osoby), Poznaniu (831 osób), Komendę Stołeczną Policji (579 osób), czy Krakowie (508 osób).

Komendant główny policji zaprezentował także dane pokazujące, że polska policja w opinii społeczeństwa cieszy się dużym zaufaniem, a jej działalność w ubiegłych latach była dobrze odbierana. Od 2006 roku, według danych Centrum Badania Opinii Społecznej, przeprowadzonych we wrześniu 2011 roku społeczeństwo wysoko ocenia działalność policji. Według tych danych średnio ponad 70% badanych dobrze ocenia pracę policji.

Ponadto, co podkreślali komendanci wojewódzcy, priorytetem dla policji w tym roku są także przygotowania do zmiany systemu emerytalnego mundurowych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało projekt nowelizacji ustawy zawierający propozycje zmian w systemie emerytalnym żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy służb mundurowych oraz przeprowadziło konsultacje społeczne. Aktualnie ministerstwo rozpatruje wszystkie uwagi zgłoszone w ramach konsultacji.

Zmiana będzie dotyczyła wyłącznie funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy rozpoczną służbę po wejściu w życie ustawy.

Podkreślono, że prawo do emerytury będą nabywać funkcjonariusze i żołnierze po łącznym spełnieniu dwóch warunków: wieku oraz stażu służby. Nowe zasady zakładają minimalny wiek emerytalny w wymiarze 55 lat i wydłużenie minimalnego stażu służby z 15 do 25 lat. Dopiero połączenie 25 lat stażu służby i 55 lat wieku zagwarantuje prawo do emerytury.

Przypomniano także o propozycji ujętej w konsultowanym projekcie, aby wysokość emerytury zależała od wysokości pensji z trzech wybranych lat, a nie tak jak dotychczas od wysokości ostatniej pensji. Podstawa przyszłej emerytury będzie zatem wyliczana z trzech wybranych lat.

W naradzie wzięli udział także komendanci szkół policji, dyrektorzy biur Komendy Głównej Policji oraz przedstawiciele związków zawodowych działających w policji. Za pośrednictwem videokonferencji, możliwość obserwowania przebiegu narady oraz zabrania w niej głosu mieli także komendanci rejonowi i powiatowi policji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ akuc/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)