Trwa ładowanie...
dxk79ot

MSW ws. abolicji dla cudzoziemców (komunikat)

...

dxk79ot
dxk79ot

31.01. Warszawa - MSW informuje:

Bądź legalnie. Tylko w pierwszym miesiącu ponad 2,3 tys. wniosków o abolicję.

Trwa abolicja dla cudzoziemców chcących zalegalizować swój pobyt w Polsce. Od początku stycznia cudzoziemcy, którzy przebywają w naszym kraju nielegalnie, złożyli już ponad dwa tysiące wniosków o abolicję. Najwięcej wniosków wpłynęło dotąd, bo ponad 1 tys. 800, do wojewody mazowieckiego. Najliczniej o abolicję występują obywatele Wietnamu, Ukrainy i Armenii. Cudzoziemcy mogą ubiegać się o zalegalizowanie swojego pobytu do 2 lipca br. Aby skorzystać z abolicji cudzoziemcy powinni wystąpić do wojewody bądź szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców o zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony. Abolicja jest udzielana na okres 2 lat. W tym czasie cudzoziemiec może podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę bez zezwolenia oraz prawnie uregulować swój dalszy pobyt w Polsce.

Według aktualnych danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców dotychczas wpłynęło 2360 wniosków od cudzoziemców o zalegalizowanie pobytu. Najwięcej wniosków o abolicję zostało dotąd złożonych do wojewody mazowieckiego (1847 wniosków), a ponadto także m.in. do wojewodów: łódzkiego (134 wnioski), lubelskiego (56 wniosków), dolnośląskiego (53 wnioski), śląskiego (49 wniosków), wielkopolskiego (35 wniosków) i podlaskiego (31 wniosków).

dxk79ot

Najczęściej o abolicję występują obywatele Wietnamu (873 osoby), Ukrainy (619 osób), Armenii (344 osoby), Chin (88 osób), Rosji (65 osób), Białorusi (44 osoby), Indii (36 osób), Gruzji (30 osób). Pozostali cudzoziemcy ubiegający się o zalegalizowanie pobytu są obywatelami Nigerii i Pakistanu.

Wnioskodawcy ubiegający się o abolicję to w przeważającej liczbie ludzie młodzi, w przedziałach wiekowych: 31-45 lat (955 osób), 18-30 lat (671 osób), do 17 roku życia (110 osób).

Dla ułatwienia, na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (www.msw.gov.pl), znajduje się poradnik informacyjny dotyczący abolicji. Informacje są dostępne w czterech wersjach językowych: angielskim, rosyjskim, wietnamskim i ukraińskim. Dzięki nim cudzoziemcy mogą dowiedzieć się na temat możliwości zalegalizowania swojego pobytu w Polsce, w tym: jak wygląda procedura, jakie dokumenty należy złożyć i gdzie można składać wnioski o abolicję. Działa także specjalna strona internetowa poświęcona abolicji - Bądź legalnie, pod linkiem: http://abolicja.gov.pl/ .

W Urzędzie do Spraw Cudzoziemców działa telefon informacyjny dla cudzoziemców chcących zapytać o abolicję. Pod numerem telefonu: 22 601 75 25 udzielane są informacje, także w językach: angielskim, rosyjskim oraz wietnamskim. Numer jest czynny w poniedziałki, wtorki oraz od czwartku do piątku w godzinach: 8.15 - 16.15, w środy w godzinach popołudniowych: od 15.00 do 20.00.


Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przypomina, że z abolicji mogą skorzystać cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce nielegalnie 1 stycznia 2012 roku, a ponadto ich pobyt w naszym kraju jest:

dxk79ot

- nieprzerwany co najmniej od 20 grudnia 2007 roku, - nieprzerwany co najmniej od 1 stycznia 2010 roku, którym przed tym dniem została wydana ostateczna decyzja o odmowie nadania statusu uchodźcy, zawierająca orzeczenie o wydaleniu oraz - wobec których 1 stycznia 2010 roku trwało postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy wszczęte na skutek kolejnego wniosku.

Zalegalizowanie pobytu odbywa się w formie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, które jest udzielane na 2 lata. W tym czasie cudzoziemiec może podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę bez zezwolenia oraz prawnie uregulować swój dalszy pobyt w Polsce. Postępowania w tych sprawach prowadzą wojewodowie oraz Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Wniosek o zalegalizowanie pobytu cudzoziemcy mogą składać do 2 lipca 2012 roku, do wojewody właściwego ze względu na miejsce ich pobytu. Wnioski te są przyjmowane przez pracowników wydziałów lub oddziałów do spraw cudzoziemców urzędów wojewódzkich. Tam też cudzoziemcy mogą uzyskać szczegółowych informacji na temat abolicji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ stav/

dxk79ot
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxk79ot