Trwa ładowanie...
d41z4uk

MSW ws. symboli zagrożenia lawinowego (komunikat)

...
Share
d41z4uk

01.12. Warszawa - MSW informuje:

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało projekt rozporządzenia określający stopnie zagrożenia lawinowego oraz odpowiadające im zalecenia dla osób przebywających w górach i na stokach narciarskich. Aktualnym pięciu stopniom zagrożenia lawinowego będzie przypisany dany symbol sygnalizujący zagrożenie zejścia lawiny od poziomu niskiego do bardzo wysokiego. W tym celu sięgnięto po europejską skalę obrazującą stopnie zagrożenia lawinowego, która już obowiązuje m.in. w Austrii, Słowacji czy w Czechach.

W nowym projekcie rozporządzenia znalazły się symbole określające stopień zagrożenia lawinowego. Jest to nowość, ponieważ dotąd takich formalnie obowiązujących symboli obrazujących poziom zagrożenia lawinowego w górach oraz na stokach narciarskich nie było.

d41z4uk

Przy czwartym oraz piątym stopniu zagrożenia lawinami symbol został oznaczony kolorem czerwonym, trzeci stopień zagrożenia ma kolor pomarańczowy, umiarkowany drugi stopień został oznakowany kolorem żółtym, a niski kolorem zielonym.

Nie zmieniła się natomiast skala stopni zagrożenia lawinowego. Aktualnie - i w projekcie rozporządzenia - jest pięć stopni zagrożenia: niski (pierwszy stopień zagrożenia), umiarkowany (drugi stopień), znaczny (trzeci stopień), wysoki (przedostatni stopień na skali zagrożenia zejścia lawinowego) oraz bardzo wysoki (ostatni, piąty na skali zagrożenia). Każdy stopień definiuje stabilność pokrywy śnieżnej oraz prawdopodobieństwo powstania lawiny.

Poszczególnym stopniom zagrożenia lawinowego odpowiadają zalecenia dla osób przemieszczających się w górach. Sklasyfikowano m.in. wielkość lawin mających wpływ na stopień zagrożenia dla osób przebywających w górach i na stokach narciarskich.

W ramach uzgodnień międzyresortowych w MSW odbyła się konferencja uzgodnieniowa, w której wzięli udział przedstawiciele m.in. Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, a także Polskiego Związku Narciarskiego, parków narodowych i krajobrazowych.

d41z4uk

Zgodnie z projektem rozporządzenia przepisy powinny wejść w życie jeszcze w tym roku. Projekt rozporządzenia dostępny jest na stronie internetowej BIP MSW.

Dotąd kwestie te były uregulowane w rozporządzeniu Rady Ministrów z 6 maja 1997 r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mick/

d41z4uk

Podziel się opinią

Share
d41z4uk
d41z4uk