Trwa ładowanie...
d176h3h

MSW ws. sytuacji w ośrodkach dla cudzoziemców (komunikat)

...

d176h3h
d176h3h

22.10. Warszawa - MSW informuje:

Według informacji Straży Granicznej aktualnie protest głodowy prowadzi 28 cudzoziemców. W ośrodku strzeżonym w Białymstoku jest to 27 cudzoziemców, w tym 24 obywateli Gruzji i 3 obywateli Armenii, a w przemyskim ośrodku jest to jeden obywatel Gruzji. Akcja protestacyjna nie jest prowadzona w pozostałych ośrodkach strzeżonych Straży Granicznej. Pracownicy ośrodków w dalszym ciągu rozmawiają i przekonują cudzoziemców, aby odstąpili od protestu. Cudzoziemcy przebywający w ośrodkach są pod stałym nadzorem i opieką lekarzy, w tym psychologów.

Cudzoziemcy, którzy podjęli akcję protestacyjną nie skarżą się na warunki w ośrodkach. Powodem, dla którego podjęli tę akcję, jest sam fakt umieszczenia ich w ośrodkach oraz zdaniem cudzoziemców zbyt długa procedura w sprawie nadania im statusu uchodźcy w Polsce. Cudzoziemcy domagają się zwolnienia z ośrodków oraz pozytywnej decyzji w ich sprawie.

We wszystkich sześciu ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców przebywa w sumie 380 osób, z czego najwięcej w Białej Podlaskiej - 91 osób, Białymstoku - 85 osób, Przemyślu - 85 osób.

d176h3h

Cudzoziemcy zostali umieszczeni w ośrodkach strzeżonych na podstawie postanowienia sądu (do dwóch miesięcy). W większości przypadków podstawą do tego były przepisy ustawy z 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Cudzoziemcy ubiegają się zazwyczaj o status uchodźcy. Wnioski o nadanie statusu uchodźcy na terytorium Polski, złożone przez cudzoziemców, są rozpatrywane przez szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców w większości przypadków w przyspieszonym terminie. Urząd do Spraw Cudzoziemców stara się nie przekraczać terminu dwóch miesięcy, nałożonego przez sąd.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ akuc/

d176h3h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d176h3h