MSWiA: Aktualna sytuacja hydrologiczna na południu Polski (komunikat)
...
18.05. Warszawa - MSWiA informuje:
Premier wraz z Jerzym Millerem, ministrem spraw wewnętrznych i administracji będą sprawdzać dziś na miejscu sytuację w Małopolsce i na Śląsku. W całym kraju ewakuowanych zostało około 2000 mieszkańców południowej Polski. Sytuacja na południu Polski jest dynamiczna. Na bieżąco podejmowane są decyzje na temat ewakuacji ludności z kolejnych terenów.
Wczoraj, 17 maja br. minister Jerzy Miller, zapoznał się z sytuacją na Śląsku i wziął udział w naradzie z wojewodami, w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim.
Do tej pory w całym kraju ewakuowano łącznie 2000 osób. Najgorsza sytuacja nadal utrzymuje się na terenie województwa małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego. Trudna sytuacja jest także w województwie świętokrzyskim. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej informują, że opady deszczu mogą utrzymywać się przez kilka najbliższych dni.
Intensywne opady deszczu prowadzą do podtopień gospodarstw domowych, piwnic, garaży oraz dróg lokalnych. Zniszczeniu ulegają zabudowania, drogi i mosty. Lokalnie występują trudności komunikacyjne. Na zalanych terenach nie ma zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego, a ujęcia wody pitnej są bezpieczne.
W województwach najbardziej podtopionych na terenie Małopolski, Śląska, Podkarpacia i w świętokrzyskim pracuje ponad 5.700 ratowników: strażaków PSP i OSP, w tym 500 słuchaczy ze szkół pożarniczych. Od niedzieli strażacy interweniowali na tych terenach około 7 tysięcy razy.
Zapowiadana przez prezydenta Raciborza ewakuacja 9 tysięcy osób nie odbyła się. Ostatecznie ewakuowano tylko 15 osób. W Piekarach Śląskich na skutek przerwania wału na skutek wylania rzeki Szerlajka strażacy biorą udział w akcji naprawy wału. Zaangażowane są wszystkie służby w mieście, woda jest na bieżąco wypompowywana. Przygotowywane są worki z piaskiem do zabezpieczania okolic.
W miejscowości Bieruń, w województwie śląskim także doszło do przerwania wałów przeciwpowodziowych w wyniku wylania wody z rzeki Przemsza. Na skutek rozmycia zabezpieczeń zalanych zostało 80 gospodarstw domowych. Ewakuowano z tego terenu około 80 osób.
W powiecie chrzanowskim, w gminie Alwernia (województwo małopolskie) we wsi Okleśna strażacy przepompowywują wodę z okolicy w wyniku wylania rzeki Wisły.
W powiecie buskim, na wodowskazie Karsy (województwo świętokrzyskie) sytuacja jest równie trudna. W wyniku zalania terenu ewakuowano około 350 osób.
Służby korzystają ze specjalistycznego sprzętu: pływających transporterów, łodzi ratunkowych, pontonów, agregatów, ciężkiego sprzętu inżynieryjnego, samochodów terenowych i śmigłowców.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ wni/