MSWiA: informacje z województw dotkniętych powodzią (komunikat)

...

02.06. Warszawa - MSWiA informuje:

Na terenie województwa śląskiego został ogłoszony alarm przeciwpowodziowy dla 6 powiatów i 3 miast. Natomiast na Lubelszczyźnie dla 4 powiatów, 8 gmin i 2 miast. Intensywne opady deszczu mogą spowodować również zagrożenie powodziowe na terenie województwa dolnośląskiego. Województwo podkarpackie przygotowuje się na ponowne zagrożenie powodziowe. Małopolski Urząd Wojewódzki przygotował wstępną listę osuwisk.

Województwo lubelskie

Dzisiaj (2 czerwca br.) o godz. 15.00 wojewoda ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla powiatów: kraśnickiego, opolskiego, puławskiego i ryckiego, gmin: Annopol, Józefów nad Wisłą, Łaziska, Wilków, Kazimierz Dolny, Janowiec, Puławy i Stężyca, miast: Puławy i Dęblin.

Stan poziomu wody w Wiśle w miejscowości Annopol w ciągu ostatnich sześciu godzin podniósł się o 12 cm, a w Puławach o 1 cm. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało wszystkie Powiatowe Centra Zarządzania Kryzysowego z terenów gmin nadwiślańskich o nachodzących intensywnych opadach deszczu. Gotowość do ewentualnej akcji ratowniczej zgłaszają wszystkie służby wraz z wojskiem.

Trwają prace przy odbudowie przerwanego wału w Popowie w powiecie kraśnickim oraz wału w powiecie opolskim w Zastowie Polanowskim gdzie odpompowywana jest woda do Wisły. Na miejscu pracuje ponad 21 pomp.

W powiecie puławskim sprawdzono wszystkie urządzenia hydrologiczne i stan wałów przeciwpowodziowych.

W gminach nadwiślańskich pracują powiatowi inspektorzy sanitarni, którzy przekazują miejscowej ludności środki dezynfekcyjne i rękawice lateksowe.

Województwo podkarpackie

Dzisiaj (2 czerwca br.) obradował Zespół Zarządzania Kryzysowego, który ocenił sytuację na podkarpackich rzekach po nocnych opadach deszczu i prognozowanych opadach w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin.

Wobec nadchodzącej fali kulminacyjnej najpilniejszą sprawą staje się załatanie wyrw, co jest niezwykle trudne ze względu na stan wałów i brak odpowiednich dróg dojazdowych. Nadchodząca fala może ponownie zagrozić zalanym wcześniej miejscowościom, gdzie zaczęły się właśnie parce porządkowe po poprzedniej fali powodziowej.

Jutro (3 czerwca br.) w zagrożone rejony zostaną skierowane pododdziały wojska ze specjalistycznym sprzętem.

Przygotowywana jest ponowna akcja ewakuacji zagrożonych miejscowości. Według oceny Państwowej Straży Pożarnej - w obszarze zagrożenia powodziowego ponownie może znaleźć się 9 tysięcy mieszkańców w powiecie tarnobrzeskim i mieleckim.

Województwo małopolskie

Lista osuwisk została opracowana na podstawie informacji przekazanych przez gminy. Z uwagi fakt, że wciąż pojawiają się nowe osuwiska lista będzie ulegała zmianom.

Wśród ogólnej liczby ponad 1300 osuwisk, część dotyczy terenów niezamieszkałych, część obejmuje drogi i budynki komunalne. Według szacunków gmin, zagrożone przez osuwiska są 1064 domy mieszkalne, z czego uszkodzonych jest 177. Prawdopodobnie około 500 osób wymaga pilnego przesiedlenia.

Najwięcej domów zagrożonych osuwiskami znajduje się w gminach Lanckorona (powiat wadowicki) - 97, (przesiedlenia wymaga 137 osób), gmina Laskowa (powiat limanowski) - 75 domów, Łososina Dolna (powiat nowosądecki) - 111 domów i Gródek nad Dunajcem (powiat nowosądecki) - 65 domów.

Lista osuwisk podana przez gminy będzie teraz weryfikowana przez geologów. Mają oni stwierdzić, które z osuwisk nadają się do stabilizacji, a które nie nadają się do ponownego zamieszkania. W pierwszej kolejności oceniane będą osuwiska, na których znajdują się domy mieszkalne. W tej chwili zweryfikowane zostało osuwisko w gminie Lanckorona. Geolodzy stwierdzili, że w miejscowości Łaśnica nie jest możliwa stabilizacja osuwiska. Teren ma zostać wyłączony z zabudowy mieszkaniowej, a dotychczasowi mieszkańcy powinni zostać przeniesieni w inne miejsce. Władze gminy przygotowują dla tych mieszkańców specjalny program pomocowy. Podobna procedura zostanie zastosowana w przypadku osuwiska w miejscowości Kłodne.

Województwo zachodniopomorskie

Fala powodziowa przeszła przez gminę Boleszkowice, gdzie podtopieniu uległo 6 budynków w sołectwach: Kajeńsko, Chlewice, Gozdowice. Czoło fali dotarło w rejon Gryfina oraz Szczecina. Prawdopodobnie dzisiaj (2 czerwca br.) szczyt fali dotrze do Gryfina.

Wysoki stan wód w Szczecinie na Moście Długim i w dzielnicy Podjuchy wynika z nałożenia się wezbrania wody z lekką cofką spowodowaną wiatrem północnym. Od 1 czerwca br. obowiązuje alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatu polickiego.

Trwa ciągły monitoring wałów. Prowadzony jest przeglądu śluz oraz konserwacja rowów opaskowych. Umacniane są tymczasowo ułożone wały poprzez ustawianie zapór i rękawów wodnych.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ sdd/

Źródło artykułu:PAP
pogodapowódźmswia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)