Trwa ładowanie...
d1e8y34
d1e8y34
mswia

MSWiA: informacje z województw dotkniętych powodzią (komunikat)

...
Share
d1e8y34

28.05. Warszawa - MSWiA informuje:

Od dzisiaj (28 maja br.) w Lubuskiem obowiązuje alarm przeciwpowodziowy na terenie Gorzowa Wielkopolskiego i czterech powiatów. W nadwiślańskich gminach województwa lubelskiego sytuacja powoli stabilizuje się. W województwie wielkopolskim zmniejszony został zrzut ze zbiornika Jeziorsko.

Województwo lubuskie

d1e8y34

Z uwagi na prognozowaną sytuację hydrologiczną na rzekach: Warta i Noteć, od dzisiaj (28 maja br.) obowiązuje alarm przeciwpowodziowy na terenie Gorzowa Wielkopolskiego i powiatów międzyrzeckiego, gorzowskiego, sulęcińskiego, strzelecko -drezdeneckiego. Służby są w stanie gotowości.

W powiecie zielonogórskim w gminie Bojadło prowadzone są prace związane z zabezpieczeniem przesiąknięć na wałach. W gminie Czerwieńsk wały przeciwpowodziowe zostały uszczelnione na całej długości. Na wypadek ewentualnego podtopienia budynków zostało przygotowane miejsce ewakuacji mieszkańców.

W powiecie gorzowskim w Kostrzyniu nad Odrą w zagrożonych miejscach, gdzie może wystąpić ewentualne przelanie się wody z koryta rzek, prowadzone są prace przy budowie wałów oraz zapór. Monitorowany jest wał przeciwpowodziowy na rzece Warta (osiedle Warniki) oraz nadbrzeże Warty i Odry. Mieszkańcy osiedla Szumiłowo, zamieszkujący w pobliżu Odry, zostali poinformowali o wyznaczonych miejscach do ewentualnej ewakuacji.

W powiecie słubickim w gminie Cybinka zabezpieczane są przesiąknięcia wałów na wysokości miejscowości Kłopot. W starostwie powiatowym w Strzelcach Krajeńskich wykonywane są prace naprawcze na wałach przeciwpowodziowych. Służby utrzymują stały kontakt ze stroną niemiecką, która zadeklarowała pomoc. W razie potrzeby dostarczony będzie dodatkowy sprzęt (agregaty, pompy, łodzie). Przyjadą również strażacy i ratownicy.

d1e8y34

Województwo lubelskie

W najbardziej poszkodowanej przez powódź gminie Wilków woda opada bardzo powoli. Częściowo lub całkowicie nieprzejezdnych jest większość dróg w gminie i najbliższej okolicy.

Według stanu wód na godz. 14:00 (28 maja) stan alarmowy nadal jest przekroczony na Wiśle w Annopolu o 55 cm, Puławach o 17 cm i Dęblinie o 7 cm, na Bugu w Strzyżowie o 23 cm i w Dorohusku o 7 cm oraz na Krznie w Malowej Górze o 2 cm.

Stany ostrzegawcze są przekroczone na Bugu we Włodawie i na Wieprzu w Krasnymstawie.

d1e8y34

Drogi krajowe są przejezdne. Ograniczony jest przejazd drogą wojewódzką nr 824 na terenie miejscowości Józefów.

Województwo wielkopolskie

Dziś (28 maja br.) decyzją wojewody od godziny 16:00 do 300 m3/s zmniejszony został zrzut ze zbiornika Jeziorsko. Pozwoli to na odciążenie między innymi tych nadwarciańskich gmin, które od zeszłego tygodnia zmagają się z wysoką falą powodziową.

W wielu miejscowościach uszczelniane są wały przeciwpowodziowe. Taka sytuacja występuje między innymi w powiecie kolskim (gmina Brudzew i Przykona), średzkim (gmina Krzykosy) czy podpoznańskim Luboniu.

d1e8y34

Do dziś (28 maja br.) z polderu Golina ewakuowano blisko 100 osób. Skuteczna okazała się akcja otwarcia śluzy wałowej w okolicy Sługocinka. Udało się dzięki temu uniknąć między innymi bezpośredniego zagrożenia zalania autostrady. Z uwagi na zapewnienie bezpieczeństwa kierowcom spółka Autostrada Wielkopolska zmieniła organizację ruchu na odcinkach pomiędzy Wrześnią a Koninem.

Jutro (29 maja br.) od rana rozpoczną się prace związane z przekopaniem krótkiego odcinka wału, dochodzącego do autostrady od strony polderu Golina. Pozwoli to na kontrolowany zrzut wody z polderu do koryta Warty i tym samym zabezpieczy przejazd autostradą. Uchroni to też przed zalaniem mieszkańców gminy Lądeki Golina.

Fala powodziowa w Poznaniu w południe przekroczyła wysokość 600 cm. Zgodnie z prognozami IMGW Warta do końca weekendu może podnieść się do poziomu 660 cm. Przy przekroczeniu wysokości 640 cm na wodowskazie wyłączona zostanie część biologiczna centralnej oczyszczalni ścieków w Koziegłowach.

Województwo małopolskie

d1e8y34

Stan alarmowy przekroczony jest w jednym miejscu na Szreniawie. W Jawiszowicach (granica województw małopolskiego i śląskiego) poziom wody spadł poniżej stanu alarmowego. Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w 4 gminach, a pogotowie przeciwpowodziowe w Krakowie, 3 powiatach i 15 gminach.

Trwają prace polegające głównie na zabezpieczaniu budynków uszkodzonych w wyniku osunięć ziemi. W wielu miejscach wciąż uaktywniają się osuwiska, m.in. w Kalwarii Zebrzydowskiej (powiat wadowicki). Wczoraj (28 maja br.) konieczna była ewakuacja dziewięciu osób. W miejscowości Piaski Drużków w gminie Czchów (powiat brzeski)z powodu osuwania się ziemi zagrożonych jest 25 budynków i domki letniskowe.

Wczoraj (28 maja br.) z powodu oberwania chmury w gminie Łużna (powiat gorlicki) doszło do podtopienia sześciu budynków mieszkalnych i szkoły podstawowej wraz z przedszkolem. Straż pożarna interweniowała tam siedemnaście razy.

Województwo pomorskie

d1e8y34

Sytuacja powodziowa w województwie ulega systematycznej poprawie. Nie występuje zagrożenie epidemiologiczne dla pomorskich kąpielisk oraz wody wiślanej. Według prognoz obniżenie poziomu wody na Wiśle poniżej stanów alarmowych powinno nastąpić w pierwszych dniach czerwca.

Sytuacja hydrologiczno - meteorologiczna powinna sprzyjać szybszemu odpływowi wody z Wisły do morza. Prowadzony jest regularny monitoring czystości wody w Wiśle oraz wód Bałtyku na pomorskich kąpieliskach. Wały przeciwpowodziowe są na bieżąco monitorowane i uszczelniane.

Województwo podkarpackie

Na wszystkich rzekach w regionie sytuacja jest stabilna, a poziomy wód obniżają się.

Na terenach zalewowych prowadzone są intensywne prace mające na celu wypompowanie wody i umożliwienie jej spływu do rzek. W pracach nadal biorą udział funkcjonariusze straży pożarnej z Ukrainy.

Dziś (28 maja br.) od godziny 15.00 wojewoda odwołał pogotowie przeciwpowodziowe dla miasta Tarnobrzega i gminy Gorzyce w powiecie tarnobrzeskim.

Nasilającym się zjawiskiem są osuwiska ziemi zwłaszcza w górzystych terenach powiatu strzyżowskiego. W chwili obecnej osuwanie się ziemi zagraża ogółem 97 budynkom, w tym 58 mieszkalnymi, 38 gospodarczym i 1 budynkowi użyteczności publicznej. W tej chwili uszkodzonych zostało 33 budynki mieszkalne i 15 gospodarczych.

Wszystkie ujęcia i stacje uzdatniania wody pracują prawidłowo. Pojedyncze studnie w powiecie tarnobrzeskim są wyłączone. Na terenach gdzie powódź ustąpiła trwa oczyszczanie studni, natomiast w pozostałych przypadkach nastąpi ono po całkowitym ustąpieniu wody.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kno/

d1e8y34

Podziel się opinią

Share
d1e8y34
d1e8y34