Trwa ładowanie...
d2v8wsz

MSWiA: pomoc na odbudowę dróg zniszczonych przez powódź (komunikat)

...

d2v8wsz
d2v8wsz

03.09. Warszawa - MSWiA informuje:

Zniszczone przez tegoroczną powódź drogi lokalne będą szybciej remontowane. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało specjalną uchwałę, dzięki której samorządy poszkodowane przez powódź otrzymają dodatkową pomoc finansową od rządu na remonty i odbudowy dróg. Będą mogły uzyskać kolejne punkty (dodatkowo 10 pkt) za wniosek o dofinansowanie remontu oraz modernizacji dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich.

Nabór wniosków na 2011 rok do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych ruszył 1 września br. Wnioski o dofinansowanie można przesyłać do końca miesiąca br.

Tegoroczna majowa i czerwcowa powódź zniszczyła 1160 km dróg krajowych oraz około 80 tys. km dróg wojewódzkich, gminnych i powiatowych. Dzięki przyjętej uchwale na terenach popowodziowych będą obowiązywać szczególne przepisy dotyczące programu budowy i remontu dróg lokalnych. Samorządy, których projekty będą obejmować odbudowę lub modernizację drogi zniszczonej przez tegoroczną powódź lub osuwiska, otrzymają dodatkowo 10 punktów.

d2v8wsz

W ramach programu gminy i powiaty mogą starać się o przyznanie dotacji na pokrycie połowy kosztów inwestycji drogowych planowanych na przyszły rok. Każdego roku z budżetu państwa na budowy dróg lokalnych rząd przeznacza około miliarda złotych. Inwestycje są finansowane w połowie przez rząd, a w połowie przez samorządy. O przyznaniu dofinansowania na terenie województwa decydować będą komisje, które ocenią wnioski. Następnie wojewodowie przekazują listę zakwalifikowanych wniosków ministrowi spraw wewnętrznych i administracji. Na jej zaakceptowanie minister Jerzy Miller będzie miał czas do 28 listopada tego roku.

Samorządy dotknięte przez tegoroczną majowo-czerwcową i sierpniową powódź będą mogły szybciej przeprowadzić prace remontowe i budowę nowych dróg dojazdowych w poszkodowanych gminach i powiatach.

Propozycja zmiany sposobu oceniania wniosków została podyktowana skalą strat spowodowanych przez tegoroczną powódź w infrastrukturze komunalnej samorządów. Wiele dróg gminnych i powiatowych na terenie większości województw zostało całkowicie lub częściowo zniszczonych przez żywioł.

Do końca 2010 roku zostanie zmodernizowanych ponad 2800 km dróg gminnych i powiatowych.

d2v8wsz

Aktualnie dróg modernizowanych (remontowanych, przebudowywanych i budowanych) jest:

- 1186,715 km dróg gminnych; - 1624,764 km dróg powiatowych; - czyli 2811,479 km dróg łącznie.

1 mld złotych przekazany w 2009 roku samorządom pozwolił na modernizację lub budowę przeszło 2,7 tys. km dróg lokalnych w całej Polsce. W ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011 przebudowano, wyremontowano bądź też wybudowano 1190 km dróg gminnych oraz 1555 km dróg powiatowych.

d2v8wsz

W 2009 roku najwięcej dróg lokalnych wyremontowano bądź wybudowano w następujących województwach:

- łódzkim - o łącznej długości 289 km (121 km dróg gminnych, 168 km dróg powiatowych),

- świętokrzyskim - o łącznej długości 250 km (127 km dróg gminnych, 123 km dróg powiatowych),

- podkarpackim - o łącznej długości 231 km (102 km dróg gminnych, 128 km dróg powiatowych).

Narodowy Program Budowy Dróg Lokalnych został zaplanowany na trzy lata. Rozpoczął się w 2009 roku i potrwa do 2011 roku.

d2v8wsz

Uchwała uzyskała także aprobatę Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego na ostatnim posiedzeniu (25 sierpnia br.). Nowe zasady oceny wniosków przyjęła Rada Ministrów na posiedzeniu 31 sierpnia br.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d2v8wsz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v8wsz