Trwa ładowanie...
d1pwhjw
d1pwhjw

MSWiA: powodzianie nie zostali bez pomocy (komunikat)

...
Share
d1pwhjw

11.08. Warszawa - MSWiA informuje:

MSWiA przekazało kolejne środki (15 mln zł) dla powodzian z Opolszczyzny oraz lubuskiego (481 tys. zł) na odbudowę i remonty zniszczonych budynków mieszkalnych. W sumie województwo opolskie otrzymało już 35 mln zł na wypłatę pomocy do 20 lub 100 tys. zł. Łącznie resort uruchomił do tej pory prawie 350 mln zł na ten cel dla wszystkich poszkodowanych województw.

Województwo lubelskie otrzymało z MSWiA 17,5 mln zł na naprawę wałów i infrastruktury przeciwpowodziowej. Łącznie do tej pory dla Lubelszczyzny przyznano już 26,3 mln zł. Dzięki środkom, które uruchomił minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller, przeprowadzony zostanie remont i lokalna odbudowa 3,3 km wału przeciwpowodziowego na rzece Wiśle w gminie Łaziska oraz ponad 3,7 km obustronnych grobli rzeki Chodelki w gminie Wilków. Takimi pracami będzie objęty także prawie 1 km wałów przeciwpowodziowych na Wiśle w Zastowie Polanowskim w gminie Wilków, w Popowie i Kopcu w gminie Annopol oraz na granicy Janowca i Janowic w gminie Janowiec.

d1pwhjw

Pieniądze uruchomione przez szefa MSWiA dla województwa lubelskiego pozwolą dodatkowo na pogłębienie dna i udrożnienie przepustów w kanałach w gminie Annopol na odcinkach o łącznej długości 12,7 km. Z tych środków będzie także pogłębione koryto rzeki Plewki w gminie Janowiec.

Wyremontowanych zostanie również 5 zalanych stacji pomp w gminie Annopol, Janowiec i Wilków, 6 przepustów wałowych w Kolonii Brześce i Brześcach w gminie Janowiec, w Borowej w gminie Puławy oraz w Kazimierzu Dolnym.

Ponadto środki z resortu będą przeznaczone na zabudowę 525 wyrw w wałach przeciwpowodziowych spowodowanych przez bobry na terenie gmin: Annopol, Józefów, Łaziska, Wilków, Puławy, Dęblin, Janowiec, Stężyca, powiatów: Kraśnik, Opole Lubelskie, Puławy i Ryki. Zabudowanych zostanie także 5 wyrw w skarpach rzeki Karczmianki i Jaworzanki i Chodelki oraz ubytki w skarpie rzeki Wrzelówki w gminie Wilków.

Ogółem na usuwanie skutków tegorocznej powodzi minister Jerzy Miller uruchomił już 1 mld 694 mln 767 tys. zł z rezerwy celowej budżetu państwa, w tym:

d1pwhjw

w związku z powodzią majową i czerwcową:

- 231 mln 620 tys. zł na zasiłki dla powodzian (do 6 tys. zł); - 184 mln 490 tys. zł na akcje przeciwpowodziowe; - 338 mln 685 tys. zł na naprawę wałów i innych urządzeń melioracji wodnej (Wojewódzkie Zarządy Melioracji i Urządzeń Wodnych) oraz odbudowę infrastruktury przeciwpowodziowej Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej; - 22 mln 065 tys. zł na odbudowę zniszczeń spowodowanych przez osuwiska i badania geologiczne osuwisk (woj. małopolskie); - 349 mln 656 tys. zł na remonty i odbudowę budynków mieszkalnych - pomoc do 20 tys. lub do 100 tys. zł (m.in. woj. podkarpackie, opolskie, mazowieckie, małopolskie, lubelskie, wielkopolskie, lubuskie); - 8 mln 320 tys. zł na pokrycie kosztów prac rzeczoznawców majątkowych, ekspertów technicznych i pracowników nadzoru budowlanego (m.in. woj. podkarpackie, lubelskie, małopolskie, dolnośląskie, mazowieckie); - 521 mln 450 tys. zł na odbudowę lub remonty samorządowej infrastruktury komunalnej (m.in. woj. podkarpackie, małopolskie, lubelskie, mazowieckie,
świętokrzyskie, śląskie, podlaskie, wielkopolskie); - 18 mln 114 tys. zł na walkę z plagą komarów na zalanych terenach (m.in. woj. małopolskie, świętokrzyskie, lubelskie, podkarpackie, śląskie); - 3 mln 278 tys. zł na wynajem kontenerów mieszkalnych (woj. lubelskie i podkarpackie, mazowieckie, śląskie); - 6 mln 329 tys. zł na ekwiwalenty dla strażaków OSP (woj. lubelskie, lubuskie, świętokrzyskie); - 1 mln 188 tys. zł na wypoczynek dzieci (woj. świętokrzyskie, podkarpackie, śląskie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, lubuskie); - 127 tys. na pomoc psychologiczną (woj. lubelskie);

w związku z powodzią sierpniową na Dolnym Śląsku:

- 7 mln 445 tys. zł na zasiłki dla powodzian (do 6 tys. zł); - 2 mln zł na akcje przeciwpowodziowe.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d1pwhjw

Podziel się opinią

Share
d1pwhjw
d1pwhjw