Trwa ładowanie...
d1j2xoa

MSWiA: prace porządkowe na terenach dotkniętych powodzią (komunikat)

...

d1j2xoa
d1j2xoa

15.06. Warszawa - MSWiA informuje:

Na terenach popowodziowych prowadzone są prace porządkowe i akcja odkomarzania. Odpompowywana jest woda z zalanych piwnic, domów oraz gospodarstw. Na bieżąco monitorowana jest sytuacja epidemiologiczna. Badane są próbki wody z sieci wodociągowych i studni.

Województwo małopolskie

W powiecie brzeskim w gminach Szczurowa i Borzęcin trwa wypompowywanie wody z rozlewisk, piwnic i przepompowni Natków.

d1j2xoa

W powiecie dąbrowskim: - w gminie Szczucin trwa wypompowywanie wody z rozlewisk w miejscowościach: Maniów, Słupiec, Laskówka Delastowska, Borki, Łęka Szczucińska; - w gminie Gręboszów wypompowywana jest woda z rozlewisk w Ujściu Jezuickim, Okręgu, miejscowości Hubenice i Borusowa; - w gminie Mędrzechów wypompowywana jest woda z rozlewisk w miejscowości Mędrzechów; - w gminie Bolesław wypompowywana jest woda z rozlewisk w miejscowościach: Pawłów, Kanna, Tonia; - w gminie Olesno wypompowywana jest woda z rozlewisk w Dąbrówce Gorzyckiej.

W powiecie nowosądeckim na terenie miasta Nowy Sącz oraz przyległych gmin wypompowywano wodę ze studni, obiektów oraz usuwano powalone i podmyte drzewa.

W powiecie oświęcimskim w gminie Brzeszcze wypompowywana jest woda z rozlewiska w miejscowości Brzeszcze, także w Oświęcimiu trwa wypompowywanie wody z rozlewiska.

W powiecie proszowickim wypompowywano wodę z piwnic budynków mieszkalnych, budynków gospodarczych oraz studni.

d1j2xoa

W powiecie tarnowskim w gminie Wietrzychowice w miejscowości Wola Rogowska prowadzone było wypompowywanie wody z pozostałości rozlewiska i obiektów mieszkalnych i gospodarczych.

W Tarnowie wypompowywano wodę z zalanych piwnic i rozlewisk. Na terenie gmin: Żabno, Tarnów, Pleśna, Tuchów, Ryglice, Gromnik, Wierzchosławice, Ciężkowice, Rzepiennik Strzyżewski, Szerzyny, Wojnicz i Zakliczyn - prowadzone są dalsze działania związane z wypompowywaniem wody z zalanych piwnic, studni i małych rozlewisk.

W powiecie wielickim w gminie Kłaj w miejscowości Łężkowice wypompowywana jest woda z rozlewiska.

d1j2xoa

Na terenie Małopolski w pracach porządkowych bierze udział 147 żołnierzy.

Akcja odkomarzania trwa w powiecie oświęcimskim na terenie gminy Przeciszów, w miastach Oświęcim i Chełmek.

Planowane jest przeprowadzenie odkomarzania w: gminie Szczurowa (powiat brzeski), gminie Wietrzychowice (powiat tarnowski), gminie Brzeszcze (powiat oświęcimski), gminie Oświęcim (powiat oświęcimski), gminie Zator (powiat oświęcimski), gminie Osiek, (powiat oświęcimski), gminie Libiąż (powiat chrzanowski).

d1j2xoa

Województwo podkarpackie

Na terenie województwa prace porządkowe prowadzone są na terenie powiatu tarnobrzeskiego w miejscowościach: Furmany, Sokolniki, Orliska, Trześń, Zalesie Gorzyckie, Tarnobrzeg osiedla: Wielowieś, Sobów, Sielec, Dzików, Zakrzów i gminie Baranów Sandomierski. Na terenie powiatu mieleckiego w miejscowościach: Gawłuszowice, Podleszany, Ostrówek, Ziempniów, Czermin, Boża Wola, Złotniki.

Prace porządkowe polegają głównie na odpompowywaniu wody z budynków mieszkalnych oraz gospodarczych. Porządkowane są posesje, zbierane i wywożone są zalane i zniszczone sprzęty. W obiektach użyteczności publicznej po przeprowadzonych zabiegach dezynfekcyjnych, rozpoczęto prace remontowe (usuwanie posadzek, zbijanie tynków na ścianach itp.).

d1j2xoa

W miejscowościach, gdzie poziom wód gruntowych znacznie się obniżył przystąpiono do czyszczenia i dezynfekcji studni przydomowych. Odpompowywanie wody z zalanych studni prowadzą ekipy Straży Pożarnej lub właściciele studni, którzy zostali poinstruowani przez pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej o zasadach prowadzenia skutecznej dezynfekcji.

Aktualnie na terenie województwa wyczyszczono i zdezynfekowano około 200 studni. Laboratoria Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą badania, które określają przydatność wody do spożycia.

Nadal wydawane są środki dezynfekcyjne poszkodowanym mieszkańcom.

d1j2xoa

Na terenie powiatów: tarnobrzeskiego i jasielskiego wszystkie wodociągi pracują prawidłowo.

W miejscowości Trześń pracują specjalistyczne zespoły z Krakowa oraz Gdańska. W miejscowości Zalesie Gorzyckie pracuje zespół z Katowic.

W Tarnobrzegu na osiedlu Sielec pracuje pluton powodziowy z Czech. Natomiast na osiedlu Wielowieś pracuje grupa ratowników z Niemiec wraz z pompami.

Akcja odkomarzania obejmie powiaty: - mielecki, miejscowość Mielec, gminy: Mielec, Borowa, Czermin, Gawłuszowice, Padew Narodowa; - tarnobrzeski, gmina Gorzyce; - jasielski, miasto Jasło, gminy: Jasło, Brzyska, Kołaczyce, Tarnowiec, Skołyszyn, Dębowiec; - niżański, gmina Jeżowe; - rzeszowski, gmina Trzebownisko; - przeworski, gmina Tryńcza; oraz miasta Tarnobrzeg oraz Dębica.

Województwo świętokrzyskie

We wszystkich gminach dotkniętych powodzią prowadzone są prace porządkowe. Porządkowana jest infrastruktura: drogi, wodociągi, obiekty użyteczności publicznej (szkoły, remizy strażackie, sklepy i inne). Porządkowane są mieszkania: zrywane są podłogi, myte i osuszane są ściany. Działania prowadzone są na terenach gmin: Bałtów, Bejsce, Bodzechów, Bogoria, Ćmielów, Daleszyce, Dwikozy, Działoszyce, Kazimierza Wielka, Kluczewsko, Koprzywnica, Kunów, Łoniów, Łubnice, Michałów, Mirzec, Nowy Korczyn, Oksa, Oleśnica, Opatowiec, Osiek, Ożarów, Pacanów, Pińczów, Połaniec, Radków, Rytwiany, Samborzec, Sandomierz, Sędziszów, Skalbmierz, Słupia Jędrzejowska, Sobków, Solec-Zdrój, Staszów, Stopnica, Tarłów, Tuczępy, Wąchock, Wilczyce, Wiślica, Wodzisław, Zawichost, Złota.

W powiecie opatowskim istnieje problem z dużą ilością komarów. Na terenie powodziowym około 4.000 ha dotkniętych jest plagą komarów. Służby kryzysowe planują przeprowadzenie kompleksowych oprysków. Dziś (15 czerwca br.) na teren popowodziowy wchodzą służby gminne, nadzór budowlany oraz Inspekcja Sanitarna, która ma przekazać instrukcje dotyczące przeprowadzania dezynfekcji studni.

W powiecie sandomierskim sytuacja powoli stabilizuje się. Wisła wróciła już do swojego koryta. Trwają prace przy naprawie uszkodzonych bądź zniszczonych wałów przeciwpowodziowych.

W Sandomierzu prowadzone są prace porządkowe, przy których pomagają wolontariusze i wojsko. Trwa wypompowywanie wody z rozlewisk. Na osiedlach: Vitrum, Zarzekowice, Nadbrzezie, Ostrówek nadal utrzymuje się woda. Zamknięta jest w dalszym ciągu droga krajowa 77 w Sandomierzu na odcinku od węzła Kraków do granicy województwa świętokrzyskiego. Ze względu na utrzymujący się wysoki stan wody na zalanym terenie (w niektórych miejscach jest to woda stojąca - z brakiem możliwości odpływu) występuje zagrożenie epidemiologiczne. Od początku akcji ratunkowej - przeciwko tężcowi zaszczepiono 3257 osób. Wydano środki dezynfekcyjne dla gospodarstw domowych.

W gminie Tarłów w miejscowości Ostrów zalane są jeszcze 3 gospodarstwa. Woda pozostaje na obszarze około 300 ha. Planuje się uruchomienie przepompowni w Woli Pawłowskiej w powiecie Lipskim w województwie mazowieckim.

Poprawia się sytuacja w gminie Dwikozy. Znacznie obniżył się poziom wody w miejscowościach: Winiary, Winiarki, Słupcza. Natomiast w miejscowościach: Bożydar, Szczytniki, Kępa Chwałowska, części Mściowa ze względu na ukształtowanie terenu utrzymuje się wysoki poziom wody. Woda z zalanych miejsc odprowadzana jest przy użyciu pomp.

Ze względu na fakt, iż część sieci wodociągowej przebiega w zalanych miejscowościach kontynuowane jest chlorowanie wody w Wodociągu Dwikozy-Winiary.

Stabilizuje się sytuacja w gminie Zawichost.

W powiecie staszowskim do dzisiaj (15 czerwca br.) wykonano 25 szczepień przeciw tężcowi. Do analizy została pobrana próbka wody z Wodociągu Łubnice.

Wszystkie wodociągi oraz oczyszczalnie ścieków są sprawne.

Województwo lubelskie

Na terenie powiatu opolskiego służby wypompowywują wodę z rozlewisk. W akcji wykorzystywane są wysokowydajne pompy. W gminie Łaziska w miejscowości Las Dębowy uruchomiono zestaw trzech pomp wysokowydajnych, które sprowadzono z Niemiec. Na terenie gmin pracuje 13 innych pomp o mniejszej wydajności.

Podtopione pozostają jeszcze miejscowości: Zastów Karczmiski, Zastów Polanowski, Zarudki, Urządków, Szczekarków, Kąty i częściowo Wilków. Mieszkańcy m.in. miejscowości: Brzozowa, Lubomirka, Zagłoba, Kępa Chotecka i Wrzelów rozpoczynają już prace porządkowe.

W gminie Wilków na bieżąco prowadzony jest punkt informacyjny dla poszkodowanych. Funkcjonują również punkty medyczne w Dobrem i Rogowie. Prowadzona jest akcja szczepień przeciw tężcowi. Mieszkańcom stale dostarczana jest żywność. Woda pitna jest dostarczana dwoma cysternami. Wydawana jest także woda butelkowana. Do części gminy Wilków płynie bieżąca woda z ujęcia w Rogowie. Ujęcie wody w Braciejowicach (gmina Łaziska) jest sprawne. Woda, która dociera do mieszkańców gminy, jest dodatkowo dezynfekowana. Na terenie powiatu nie stwierdzono przypadków zachorowań zakaźnych. Strażacy pracują głównie przy wypompowywaniu wody.

W powiecie puławskim prace porządkowe rozpoczęły się jedynie na terenie miejscowości Janowiec. Na tym obszarze planowane jest odkażanie terenu. Na terenie pozostałych gmin woda nadal utrzymuje się. Z uwagi na to, iż oczyszczalnia ścieków w Janowcu została całkowicie zalana została podjęta decyzja o jej remoncie.

Podobna sytuacja jest w Kazimierzu Dolnym, gdzie do remontu została zakwalifikowana kanalizacja, która ucierpiała podczas powodzi. Wodociągi są sprawne.

Na chwilę obecną na terenie powiatu puławskiego nie występuje żadne zagrożenie epidemiologiczne.

W powiecie kraśnickim w gminie Annopol prowadzone są prace porządkowe. Wszystkie wodociągi w gminie są sprawne. Woda dodatkowo poddawana jest dezynfekcji. Na miejscu pracują strażacy i policjanci. Obecnie nie ma zagrożenia epidemiologicznego.

Województwo mazowieckie

W powiecie lipskim trwa porządkowanie posesji w gminach: - Solec w miejscowościach: Wola Pawłowska, Żabno i Kilianówka; - Chotcza w miejscowości Gniadków.

Na terenie obu gmin nie występuje zagrożenie epidemiologiczne.

W powiecie nowodworskim w gminach Czosnów i Leoncin oraz w mieście i gminie Nowy Dwór Mazowiecki nie ma zagrożenia epidemiologicznego. Tam, gdzie to jest możliwe prowadzone są prace porządkowe. Stan wodociągów i oczyszczalni ścieków jest dobry. W gminie Leoncin doszło do uszkodzenia kolektora odprowadzającego ścieki.

W Nowym Dworze Mazowieckim planuje się przeprowadzenie akcji odkomarzania.

Na terenie województwa pracuje nadal 289 strażaków z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych, 92 żołnierzy i 80 policjantów. W pracach bierze udział sprzęt wojskowy: 20 samochodów ciężarowo-terenowych, 2 samochody osobowo-terenowe, 3 pojazdy niskopodwoziowe i 2 amfibie oraz sprzęt policyjny: 28 radiowozów i 2 łodzie.

Wczoraj (14 czerwca br.) na terenie zalanej gminy Słubice w powiecie płockim w gospodarstwach, w których ustąpiła woda, skontrolowano 7 posesji, w tym 17 budynków w Juliszewie oraz 14 posesji, w tym 22 budynki w Rybakach. Do 16 posesji nie ma dojazdu z powodu zalania.

W Wiączeminie Polskim skontrolowano 5 gospodarstw. Dostarczono pasze dla zwierząt gospodarskich i karmę dla zwierząt domowych.

Województwo dolnośląskie

Prace porządkowe prowadzone są na terenach 28 gmin: Malczyce, Wrocław, Pęcław, Środa Śląska, Miękinia, Wisznia Mała, Prochowice, Ścinawa, Rudna, Długołęka, Kotla, Oława oraz w mieście Oława, Wińsk, Brzeg Dolny, Wołów, Jelcz-Laskowice, Jemielno, Żmigród, Czernica, Bierutów, Siechnice, Głogów oraz w mieście Głogów, Żukowice, Oborniki Śląskie, Góra, Wąsosz, Niechlów, Milicz.

Porządkowane są również tereny 11 powiatów: trzebnicki, głogowski, legnicki, milicki, wrocławski, wołowski, lubiński, górowski, oleśnicki, oławski i średzki. Obecnie nie ma na tych terenach zagrożenia epidemiologicznego. Próbki wody z terenów podtopionych oraz ujęć wody są pobierane i badane na bieżąco.

Prace porządkowe polegają głównie na: osuszaniu podtopionych piwnic i domów, naprawianiu przepustów i rowów melioracyjnych.

We wszystkich powiatach łącznie uszkodzonych jest 1,5 km sieci wodociągowej oraz 6 oczyszczalni ścieków. Uszkodzenia te nie mają wpływu na pracę sieci wodociągowej i oczyszczania ścieków.

W tej chwili służby prowadzą prace porządkowe oraz odpompowywują wodę z terenów zalanych.

Przeprowadzenie akcji odkomarzania planowane jest na terenie 32 gmin: Bierutów, Brzeg Dolny, Czernica, Długołęka, gmina i miasta Głogów, Góra, Jelcz-Laskowice, Jemielno, Kotla, Malczyce, Marcinowice, Miękinia, Milicz, Niechlów, Oborniki Śląskie, gminy i miasta Oława, Pęcław, Prochowice, Rudna, Siechnice, Sobótka, Ścinawa, Środa Śląska, Wąsosz, Wisznia Mała, Wołów, Wrocław, Żmigród, Żukowice.

Łączna, szacowana wielkość terenów objętych odkomarzaniem wynosi 40 tys. ha. Do tej pory odkomarzanie przeprowadzono już na terenie części Wrocławia oraz na odcinku od Jelcza-Laskowic do Oławy.

Planowane jest także odkomarzanie na większym obszarze, na przykład kilku gmin tak, jak ma to miejsce w przypadku gmin: Czernica, Długołęka, Jelcz-Laskowice, Oława i Siechnice.

Województwo lubuskie

Zamknięta jest droga powiatowa nr 1007F w kierunku Szlichtyngowa-Karów.

Na bieżąco współdziałają Gminne Zespoły Zarządzania Kryzysowego w Szlichtyngowej i we Wschowie, służby, inspekcje i inne jednostki biorące udział w działaniach przeciwpowodziowych na terenie powiatu wschowskiego oraz sąsiednich powiatów z województw: dolnośląskiego i lubuskiego.

Na terenach powodziowych województwa nie wyłączano wodociągów z eksploatacji.

Wprowadzono ciągłą dezynfekcję wody w kilku wodociągach w: Gorzowie Wlelkopolskim, Nowej Soli, Słubicach i Zielonej Górze. Na bieżąco prowadzony jest monitoring jakości wody.

Zalanych zostało około 450 studni przydomowych, głównie na terenie powiatu nowosolskiego, które obecnie przywracane są do eksploatacji.

Badania laboratoryjne jakości wody w skontrolowanych około 40 kąpieliskach na terenie województwa nie wykazały niewłaściwej normy.

Prowadzony jest monitoring stanu sanitarnego obiektów zagrożonych powodzią m.in.: zakładów opieki zdrowotnej, wodociągów. Prowadzony jest również monitoring sytuacji sanitarnej cmentarzy.

Obecnie zaszczepiono przeciwko tężcowi 37 osób z terenu województwa (21 w powiecie nowosolskim, 5 w powiecie zielonogórskim, 9 w powiecie sulęcińskim oraz 2 w powiecie krośnieńskim). W powiecie zielonogórskim przeprowadzono 32 szczepienia przeciwko durowi brzusznemu i 32 szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A.

Województwo śląskie

Obecnie w działaniach wypompowywania wody biorą udział żołnierze z 10 Brygady Logistycznej Opole. Prace najprawdopodobniej potrwają do czwartku (17 czerwca 2010 br.).

W Bytomiu trwa wypompowywanie wody z częściowo zalanych ogródków działkowych.

W powiecie bieruńsko-lędzińskim w Bieruniu na ul. Budzyńskiej trwa wypompowywanie wody z rozlewiska przy posesjach. Na miejscu pracują strażacy przy pomocy pomp szlamowych z OSP Bieruń Nowy.

Województwo łódzkie

Powiatowi inspektorzy sanitarni podjęli decyzję o wyłączeniu z eksploatacji 2 wodociągów: - publicznego Grabostów (powiat bełchatowski); - lokalnego Nadleśnictwa Bełchatów (powiat bełchatowski).

Odbiorcom wyłączonych wodociągów dostarczana jest woda butelkowana.

Wyłączone z eksploatacji jest także ujęcie wody Sekursko (powiat radomszczański, gmina Żytno). Mieszkańcy korzystający z tego ujęcia zostali przełączeni przez Gminny Zakład Komunalny w Żytnie na zasilanie wodą z ujęcia w Silnicy.

Nie występują problemy z zaopatrzeniem ludności w wodę przeznaczoną do spożycia i w artykuły żywnościowe. Stwierdzono zalanie 535 studni przydomowych.

Sytuacja epidemiologiczna jest stale monitorowana, nie odnotowano wzrostu zachorowań w związku z zaistniałą sytuacją. Wykonano 1.046 szczepień przeciwko tężcowi.

Powiatowi Lekarze Weterynarii prowadzą stały nadzór na terenach zalewowych.

Województwo wielkopolskie

W większości gmin trwają prace porządkowe. Na terenie województwa nie występuje zagrożenie epidemiologiczne. Nie ma problemów z dostarczaniem mieszkańcom wody pitnej oraz żywności.

Województwo opolskie

Prace porządkowe prowadzone są we wszystkich gminach dotkniętych powodzią. Straż pożarna wypompowywuje zastoiska wody na terenie Koźla oraz Brzegu. Władze gmin Dobrzeń Wielkopolski oraz Popielów poprosiły o wykonanie dezynfekcji zalanych terenów.

Województwo kujawsko-pomorskie

W Bydgoszczy planuje się przeprowadzenie akcji odkomarzania wzdłuż wałów i rowów melioracyjnych w rejonie dzielnicy Łęgowo Wieś i Fordon.

We Włocławku dezynsekcją objęte zostały tereny wzdłuż rzek Wisły i Zgłowiączki, w rejonach dzielnic: Zawiśle, Zazamcze i Śródmieście. Łącznie działaniem objęto około 50 ha.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d1j2xoa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1j2xoa