MSWiA: rzeki są monitorowane (komunikat)

...

19.01.2011 17:59

19.01. Warszawa - Rzecznik prasowy MSWiA informuje:

Nadal na wielu wodowskazach w dorzeczu Wisły, Odry i na rzekach Przymorza odnotowywane są przekroczenia stanów alarmowych i ostrzegawczych. Ze względu na roztopy i wysoki poziom wód gruntowych występują lokalne podtopienia, m.in. w województwach: mazowieckim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, łódzkim i dolnośląskim. Służby kryzysowe cały czas monitorują sytuację, w pogotowiu jest m.in. ponad 5 tys. strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Na Wiśle i Warcie wciąż pracują lodołamacze. Z powodu roztopów zanotowano utrudnienia w ruchu na wielu drogach lokalnych. Na Dolnym Śląsku zamknięty jest odcinek drogi krajowej nr 5 łączącej Wrocław z Poznaniem (w okolicy miejscowości Żmigród).

Państwowa Straż Pożarna przeprowadziła wczoraj (18 stycznia br.) 756 interwencji. W ciągu ostatnich czterech dni strażacy interweniowali ponad 4,7 tys. razy. Większość interwencji wiązała się z wypompowywaniem wody z podtopionych terenów i zalanych piwnic. Strażacy również monitorowali i umacniali wały przeciwpowodziowe. Tam, gdzie była taka potrzeba, zabezpieczali workami z piaskiem budynki mieszkalne.

Wysoki poziom wody w jeziorze Gopło w województwie kujawsko-pomorskim spowodował odcięcie dojazdu do wsi Ostrówek (gmina Kruszwica). Przeprawę przy użyciu amfibii zapewniają żołnierze.

Na Dolnym Śląsku stany alarmowe obowiązują na terenie Wrocławia (alarm ogłoszony przez prezydenta Wrocławia dla rzek: Bystrzyca, Ślęza, Widawa), gminy Żmigród (powiat trzebnicki) oraz powiatu górowskiego. Służby kryzysowe całą dobę monitorują sytuację. Z powodu zalania od wczoraj (18 stycznia br.) zamknięta jest droga krajowa nr 5 w okolicy Żmigrodu (trasa Wrocław - Poznań). Policja wyznaczyła objazd przez miejscowość Korzeńsko.

Na Mazowszu w akcji lodołamania na Wiśle uczestniczy pięć lodołamaczy. Dziś (19 stycznia br.) dwie jednostki wykuwały rynnę w pokrywie lodowej na odcinku od Wykowa w kierunku Kępy Polskiej. Natomiast trzy pozostałe lodołamacze pracowały na zbiorniku we Włocławku. Zwiększony został również zrzut wody ze zbiornika we Włocławku.

Na Warcie w województwie lubuskim trwa akcja lodołamania. Dziś (19 stycznia br.) dwie jednostki pracowały w okolicach Kostrzyna nad Odrą, aby umożliwić spływ pokruszonego lodu.

Na Odrze od ujścia Nysy Łużyckiej aż do Jeziora Dąbie w Szczecinie nie ma już pokrywy lodowej. Aktualnie akcja lodołamania zakończyła się. Jednak w gotowości w porcie w Szczecinie Podjuchach są cztery polskie lodołamacze. Dodatkowo w portach niemieckich czeka pięć kolejnych jednostek.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, iż przekroczenie stanu alarmowego odnotowano w 32 miejscach w dorzeczu Wisły, na 70 wodowskazach w dorzeczu Odry, a także na 6 stacjach na rzekach Przymorza.

Przekroczenie stanu ostrzegawczego odnotowano: w 36 miejscach w dorzeczu Wisły, na 23 wodowskazach w dorzeczu Odry, na 5 stacjach na rzekach Przymorza.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ rda/

Źródło artykułu:PAP
pogodapowódźmswia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)