MSWiA: społeczeństwo informacyjne w Polsce (komunikat)
...
30.11. Warszawa - MSWiA informuje:
Dziś (30 listopada br.) odbyła się konferencja podsumowująca dotychczasowe działania związane z rozwojem społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Omówiono także najważniejsze wyzwania w dostępności do Internetu i korzystania z tego typu usług. 52 proc. mieszkańców Polski w wieku od 16 do 74 lat regularnie, czyli co najmniej raz w tygodniu, korzystało z Internetu w 2009 roku. W tym roku takich osób jest już według danych GUS 55 proc.
Na konferencji został przedstawiony projekt geoportal.gov.pl oraz dostępność usług realizowanych za pomocą witryny. Na stronie portalu można skorzystać z internetowej bazy danych i map (elektronicznego archiwum państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego). Za pomocą portalu www.geoportal.gov.pl można przeszukiwać oraz pobierać zbiory danych przestrzennych, a także gotowe analizy geodezyjne i kartograficzne. Projekt realizuje Główny Urząd Geodezji i Kartografii.
W trakcie spotkania został zaprezentowany także program rozwoju bibliotek publicznych w Polsce. Program rozwoju bibliotek, którego częścią jest program internetyzacji polskich bibliotek publicznych realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Projekt pozwala na wyposażenie bibliotek publicznych w szerokopasmowy dostęp do Internetu, sprzęt multimedialny i oprogramowanie komputerowe. Bibliotekarze mogą skorzystać ze specjalistycznych szkoleń. Telekomunikacja Polska S.A. dostarcza gminnym bibliotekom publicznym i ich filiom bezpłatne, trzyletnie podłączenie do Internetu.
Kolejny, drugi już nabór, rozpocznie się 31 stycznia 2011 r. i potrwa do 31 marca 2011 r. W pierwszej edycji programu w całej Polsce w ramach programu wyposażono 1865 bibliotek. Program rozwoju bibliotek jest skierowany do bibliotek publicznych ze wszystkich gmin wiejskich, wiejsko-miejskich oraz z gmin miejskich do 20 tys. mieszkańców. Program został zaplanowany na pięć lat - rozpoczął się w 2009 roku i potrwa do roku 2013. Swoim zasięgiem obejmie ponad połowę bibliotek znajdujących się na wsiach i w małych miejscowościach - ponad 3 300 bibliotek.
Program jest przykładem dobrej współpracy instytucji rządowych (MKiDN, MSWiA, Instytut Książki), organizacji pozarządowych (Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego) i sektora prywatnego (Grupa TP).
Podczas konferencji przedstawiciel Głównego Urzędu Statystycznego omówił dane dotyczące m.in. dostępu do Internetu i rozwoju usług internetowych w Polsce.
Z badań GUS wynika, że w 2009 roku w Polsce ponad 60 proc. gospodarstw domowych było wyposażonych w komputery. Najwięcej komputerów w domu posiadają mieszkańcy Islandii i Holandii (blisko 90 proc.) oraz Szwecji, Norwegii, Luksemburga, Danii, Niemiec i Wielkiej Brytanii (ponad 80 proc.). Najmniej domowych komputerów spośród krajów europejskich mają mieszkańcy Bułgarii (30 proc.), a także m.in. Rumunii i Grecji (ponad 40 proc.).
Stopniowo wzrasta w Polsce liczba osób korzystających regularnie z komputera. Z danych GUS-u liczba takich użytkowników w 2008 roku wynosiła 14,5 mln osób, a w 2009 roku było ich 16,1 mln. W 2010 roku GUS zanotował o 600 tys. więcej osób korzystających regularnie z komputera.
Najwięcej osób, które korzystają systematycznie z komputera jest w grupie osób uczących się. W 2009 roku takich użytkowników było 98 proc., a w roku bieżącym 99 proc. Najmniej stałych użytkowników komputerów jest w grupie emerytów (20 proc. w 2009 roku i 21 proc. w 2010 roku). Najczęściej z komputera korzystamy, jak pokazują statystyki za 2010 rok, w domu (ponad 50 proc.), w pracy (20 proc.), w szkole lub na uczelni (blisko 10 proc.).
Rośnie także liczba polskich gospodarstw domowych, które mają dostęp do Internetu w domu. Z danych GUS, w 2006 roku było ich ogółem około 36 proc., a w 2010 roku - nieco ponad 64 proc. 52 proc. mieszkańców Polski w wieku od 16 do 74 lat regularnie, czyli co najmniej raz w tygodniu, korzystało z Internetu w 2009 roku, a 55 proc. korzysta w tym roku.
Z usług administracji publicznej za pomocą sieci internetowej najczęściej korzystają duże przedsiębiorstwa. W 2009 roku aż 99 proc. z nich kontaktowało się z urzędem w taki właśnie sposób. Przedsiębiorstwa korzystające z usług elektronicznej administracji publicznej w ubiegłym roku najczęściej kontaktowały się z urzędem, w celu: odsyłania wypełnionych formularzy (blisko 90 proc.), otrzymywania formularzy (80 proc.), pozyskiwania informacji (77 proc.), składania ofert w elektronicznym systemie zamówień publicznych (niespełna 14 proc.).
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, najwięcej osób kontaktowało się ze sobą w sieci za pomocą komunikatorów internetowych - blisko 33 proc. Natomiast blisko 20 proc. telefonowało przez Internet, około 15 proc. brało udział w czatach lub forach dyskusyjnych, a tylko 8,4 proc. osób przeglądało blogi. W 2010 roku najwięcej osób korzystało z poczty e-mail, bo około 82 proc., wyszukiwało informacji o towarach i usługach - około 67 proc., korzystało z usług bankowych - 43 proc.
Konferencja odbyła się 30 listopada br. w Bibliotece Narodowej w Warszawie.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele: Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, Głównego Urzędu Statystycznego oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Konferencję otworzył Piotr Kołodziejczyk, podsekretarz stanu w MSWiA, całość poprowadził Włodzimierz Marciński, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w MSWiA.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/