Trwa ładowanie...
d467et2

MSWiA: spotkanie min. Rapackiego z funkcjonariuszami SOK (komunikat)

...

Share
d467et2

03.02. Warszawa - MSWiA informuje:

2 lutego 2010 r. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się spotkanie podsekretarza stanu Adama Rapackiego z przedstawicielami związków zawodowych funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei.

Tematem spotkania były propozycje zmian dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa na terenie należącym do PKP (m.in. budynki, tory, pociągi, perony). Projekt rządowy, który jest na etapie uzgodnień międzyresortowych, zakłada włączenie zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa na kolei, nie zastrzeżonych do kompetencji zarządów i przewoźników kolejowych, do obowiązków Policji. Natomiast w projekcie poselskim zaproponowano utworzenie Straży Kolejowej, która będzie odrębną państwową umundurowaną formacją.

Związkowcy przedstawili swoje stanowisko i zgłosili propozycje rozpoczęcia debaty nad możliwością przyznania funkcjonariuszom SOK dodatkowych uprawnień, co w ich ocenie spowodowałoby odciążenie Policji. Chcą także, aby w przypadku wchłonięcia Straży Ochrony Kolei przez Policję określić przelicznik, zgodnie z którym okres wypracowany w Straży będzie się liczył jako lata pracy w Policji.

d467et2

Minister Adam Rapacki powiedział, że Straż Ochrony Kolei ze względu na powierzone zadania pełni bardzo ważną rolę w systemie ochrony bezpieczeństwa publicznego. Zapewnił także, że strona rządowa gotowa jest do dalszych rozmów i negocjacji nad kształtem formacji, a o ostatecznych rozstrzygnięciach zadecyduje parlament.

W spotkaniu uczestniczyli również zastępca komendanta głównego policji gen. Waldemar Jarczewski, zastępca komendanta głównego SOK Józef Zajkowski oraz naczelnik Wydziału Nadzoru i Koordynacji Służb Porządku Publicznego Andrzej Sprycha.

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym SOK znajduje się w strukturze organizacyjnej PKP Polskich Linii Kolejowych Spółki Akcyjnej (będącej zarządcą infrastruktury kolejowej).

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d467et2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d467et2