MSWiA: stabilizuje się sytuacja na Dolnym Śląsku (komunikat)

...

08.08. Warszawa - MSWiA informuje:

Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji udał się wczoraj (7 sierpnia br.) w nocy do województwa dolnośląskiego, aby zapoznać się na miejscu z sytuacją mieszkańców m.in. Bogatyni i Zgorzelca. Na konferencji prasowej szef MSWiA przekazał, że aktualnie poziom wody w Bogatyni stopniowo opada. Sytuacja powoli stabilizuje się.

O godz. 9.30 pod kierownictwem szefa MSWiA odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu. W spotkaniu udział wzięli m.in. wojewoda dolnośląski, przedstawiciele straży pożarnej, wojska, policji, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Minister Jerzy Miller rozmawiał z szefami służb o konieczności rekonstrukcji zbiornika na rzece Witce, należącego do miejscowej elektrowni. Elektrownia poinformowała, że w pierwszej kolejności odbuduje dolną część powstałej tam wyrwy, tak aby poziom piętrzenia wody mógł się podnieść o wysokość 2 m. Pełna odbudowa zbiornika może potrwać kilka miesięcy. Prace analityczne i eksperckie rozpoczęły się już dzisiaj.

Minister Jerzy Miller rozmawiał także o ruchu komunikacyjnym odbywającym się na terenie województwa. Droga wojewódzka nr 352 łącząca Zgorzelec z Bogatynią jest nadal nieprzejezdna. Konieczne jest odpompowywanie zalegającej wody wyciekającej ze zbiornika oraz odbudowa części drogi przylegającej do mostu. Sytuację koordynuje na miejscu wojewoda dolnośląski. W chwili obecnej kierowcy korzystają z objazdu przez teren Republiki Czeskiej. Strona czeska wyraziła zgodę na korzystanie z ich ruchu drogowego bez żadnych ograniczeń - poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji.

Samorządy w tym m.in. najbardziej poszkodowanej Bogatyni zgłaszają się o pomoc do służb: straży pożarnej, wojska i policji. Wszystkie służby są gotowe do skierowania większej liczby ratowników oraz sprzętu na teren poszkodowanych samorządów.

Mieszkańcy Bogatyni nadal pozostają bez dostępu do wody pitnej, a połowa ludności nie ma energii elektrycznej. Praktycznie mieszkańcy nie mają ani jednej przeprawy mostowej przez potok Miedzianki - poinformował szef MSWiA. Zniszczona jest także infrastruktura drogowa wzdłuż przepływającej wody. Minister Jerzy Miller dodał, że mieszkańcom Bogatyni będzie dostarczana woda pitna cysternami. Obecnie dostępnych jest 6 cystern. Nasze szacunki wskazują jednak, że tych cystern jest potrzebnych więcej, w chwili obecnej kompletujemy większą ich liczbę - aby mieszkańcy mieli na bieżąco dostarczaną wodę - powiedział minister Miller.

Zakład energetyczny przywróci mieszkańcom dostęp do prądu z chwilą uruchomienia przeprawy mostowej oraz po odpompowaniu wody na większym terenie zalewowym.

Wojsko jeszcze dzisiaj przyśle specjalistów, którzy określą w którym miejscu i co należy tymczasowo postawić, aby przywrócić przeprawę przez zniszczony most.

Aktualna sytuacja hydrologiczna na Dolnym Śląsku.

Minister Jerzy Miller powiedział na konferencji prasowej, że poziom wód w rzekach stopniowo obniża się. Sprzyja temu dobra prognoza pogody na dziś i najbliższe dni nadchodzącego tygodnia. Prognoza pogody przewiduje średnie opady deszczu rzędu 5/10 mm. Opady deszczu będą umiarkowane, od czasu do czasu możliwe są burze podczas których opady mogą wynieść 30 mm (poprzedniej doby opady deszczu utrzymywały się na poziomie 80 mm).

Kulminacja fali wezbraniowej na Nysie minęła dziś rano Zgorzelec. Fala będzie kierowała się w stronę województwa lubuskiego. Z uwagi na szybkie przemieszczanie się wody oraz jej krótki odcinek nie powinna przelać się przez wały przeciwpowodziowe.

Aktualnie nie ma zagrożenia przerwania wałów przeciwpowodziowych i umocnień wodnych. Służby na bieżąco monitorują sytuację na wałach.

Elektrowni Turów nie grozi zamknięcie.

Na teren województwa dolnośląskiego zostaną przekazane pompy do odprowadzania wody oraz osuszacze.

Część dróg krajowych na terenie województwa dolnośląskiego jest zamknięta (niedostępne są m.in. drogi nr 3 i 30).

Na miejscu działania ratownicze prowadzą: strażacy, żołnierze (212 żołnierzy, i 55 jednostek sprzętu technicznego, w tym: 4 śmigłowce, 7 PTS, 7 zestawów niskopodwoziowych, 13 łodzi, 22 samochody i 2 cysterny), funkcjonariusze policji (59 funkcjonariuszy, 14 pojazdów i 2 śmigłowce) oraz Straży Granicznej (10 funkcjonariuszy i 5 pojazdów). W akcji uczestniczy również 340 strażaków z województw: śląskiego, opolskiego, wielkopolskiego, kadeci ze szkól PSP.

Na terenie województwa dolnośląskiego Straż Pożarna odnotowała około 800 interwencji. W działaniach ratowniczych bierze udział 216 zastępów PSP (950 strażaków z PSP i OSP). Działania PSP i OSP polegają głównie na ewakuacji osób z zagrożonych miejscowości. Wojsko przekazuje na Dolny Śląsk pomoc, w tym m.in. 1000 kompletów koców i odzieży ochronnej.

W Zgorzelcu zalane zostało Przedmieście Nyskie i Bulwar Grecki.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje na terenie gmin: Pielgrzymka, Lwówek Śląski (sołectwa Zbylutów, Chmielno, Żerkowice), Miejska Piechowice, Stara Kamienica, Mysłakowice, Miejska Świeradów Zdrój, Lwówek Śląski (miejscowości: Zbylutów, Chmielno, Żerkowice, Lubomierz i Gryfów Śląski), Kamienna Góra, Marciszów, Walim, Mirsk, Leśna i Nowogrodziec oraz powiaty lwówecki ( miejscowości: Mirsk i Lwówek) i lubański.

Pogotowie przeciwpowodziowe utrzymuje się nadal na terenie: gminy Warta Bolesławiecka i powiatu bolesławieckiego.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mick/

Źródło artykułu:PAP
mswiapogodapowódź

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)