Trwa ładowanie...
d248scy

MSWiA:Sytuacja na południu Polski (komunikat)

...

d248scy
d248scy

19.05. Warszawa - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje:

Trudna sytuacja powodziowa występuje w pięciu województwach: małopolskim, podkarpackim, śląskim, opolskim i świętokrzyskim.

Prognoza pogody według synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na kolejne dni jest optymistyczna. Fala powodziowa opuści dziś Małopolskę, a województwa podkarpackie i świętokrzyskie w czwartek.

- Województwo małopolskie

d248scy

Poziom wód w Małopolsce nieco się obniżył. Stan alarmowy na rzekach przekroczony jest w 27 miejscach (był w 32), stan ostrzegawczy w 9 miejscach (był w 16). W 21 powiatach i gminach ogłoszono alarm powodziowy, a w 13 powiatach i gminach pogotowie powodziowe. Zamknięte są mosty Dębnicki i Nowohucki.

W Krakowie doszło do przerwania wałów przy ulicy Nowohuckiej. Do tej pory ewakuowano kilkadziesiąt osób. Służby będą reagować. Jeżeli zajdzie tak konieczność ewakuowani będą mieszkańcy ulic: Saska, Koszykarska, Turka, Lasówka, Myśliwska. Na miejscu pracuje 100 żołnierzy i 10 zastępów PSP z Krakowa, 40 kadetów SA PSP.

Obecnie stan wody w Wiśle wg wodowskazu w Bielanach wynosi 943 cm i nieznacznie opada.

Zamknięty został ruch na moście Dębnickim. Zamknięty został także most Nowohucki, ulice Nowohucka, Portowców i Ofiar Dąbia. Nadal zamknięty jest tunel pod Rondem Grunwaldzkim.

d248scy

Przerwane zostały wały na Wiśle przy dopływie rzeki Breń (na terenie województwa podkarpackiego). Woda z przerwanych wałów zalewa gminę Szczucin (powiat dąbrowski).

Gmina Szczurowa (powiat brzeski) - uszkodzony został wał na Uszwicy. Zalane są miejscowości Kwików, Księże i Kopacze oraz podtopionych jest wiele budynków w miejscowościach na terenie gminy. Wyłączone 2 przepompownie melioracyjne Natków i Wola Rogowska. Woda przemieszcza się w kierunku Woli Przemykowskiej. Trwa ewakuacja ludności z miejscowości Kwików, Księże i Kopacze - około 500 osób.

Doszło do podmycia słupów energetycznych. Obecnie w Małopolsce bez prądu pozostaje 9 tys. odbiorców. Na drogach krajowych i wojewódzkich występują utrudnienia na 30 odcinkach.

d248scy

- Województwo podkarpackie

Najgorsza sytuacja jest w okolicach Tarnobrzega, w tym Wielowieś - południowa część Tarnobrzega, gdzie przerwany został wał wiślany. Zostały zalane miejscowości: Sielec, Zakrzów i Dzików. Już od wczoraj są podstawione autokary, gotowe do ewakuacji ludzi.

Nieprzejezdna jest droga 723 z Tarnobrzega do Sandomierza.

Południowy wschód i środkowa część województwa są bezpieczne. Z tych rejonów siły są przegrupowywane do Tarnowa i do działań profilaktycznych w okolicach Stalowej Woli.

d248scy

Około 120 służb ratunkowych prowadzi działania w okolicach Mielca.

Powiat mielecki - w Sadowej Górze i Glinach Małych - trwa walka o wały. Zalane Zabrnie (wczoraj ewakuowano stąd 60 osób), Książnice i Podleszany.

- Województwo śląskie

Na terenie województwa ewakuowano łącznie około 1400 osób. Zalanych jest 4700 obiektów. Nieprzejezdnych jest 168 dróg. Uszkodzonych jest 113 wałów. Poważna sytuacja panuje w Bieruniu. Miasto zalewa rzeka Gostynka, która przerwała wały przeciwpowodziowe.

d248scy

W Czechowicach Dziedzicach ewakuowano 200 osób. Trudna sytuacja jest w okolicach Poraja. Przepełniony jest zbiornik retencyjny Poraj na Warcie. Zagrożone zalaniem są okoliczne wioski, a także Częstochowa. Miejscowa ludność jest przygotowana do ewakuacji.

Generalnie na terenie województwa woda w rzekach zmniejsza stopniowo swój poziom. Mniejsze są także opady deszczu.

- Województwo świętokrzyskie

Najgorsza sytuacja jest w gminach Nowy Korczyn i Połaniec oraz w miejscowości Sandomierz:

d248scy

- Nowy Korczyn - przeciekanie wałów, zalane ujęcie wody, ewakuacja około 350 osób;

- Połaniec - zagrożona zalaniem Elektrownia Połaniec, na ten moment tworzony jest plan ewakuacyjny;

- Sandomierz - przelanie wałów, plan ewakuacji obejmuje około 4 tysięcy osób.

WYKAZ ALARMÓW POWODZIOWYCH I STANÓW POGOTOWIA PRZECIWPOWODZIOWEGO

  1. opolskie

- Alarm powodziowy, powiaty: kędzierzyńsko-kozielski i opolski (ziemski), gmina Głogówek oraz miasto Opole,

- Pogotowie przeciwpowodziowe, powiaty: nyski, prudnicki (miasto i gm. Prudnik), brzeski (miasto Brzeg i gm. Lewin Brzeski), krapkowicki (gm. Strzeleczki i Krapkowice),

  1. małopolskie

- Alarm powodziowy, m. Kraków, Nowy Sącz, powiatów: suskiego, tarnowskiego, oświęcimskiego, myślenickiego bocheńskiego, brzeskiego, wadowickiego, dąbrowskiego, gminy Liszki, Gnojnik, Bobowa, Skawina, Czernichów, Nawojowa, Łososina Dolna, Łabowa, Korzenna, Igołomia - Wawrzeńczyce Alwernia, miasta i gminy Gorlice, Grybów, Szaflary, Szczawnica.

- Pogotowie przeciwpowodziowe, powiat: nowosądecki, limanowski, tatrzański, nowotarski, gminy: Łużna, Lipnik, Ropna, Libiąż, Uście, Sękowa, Wieliczka, Gdów, Kłaj, Wolbrom, Biecz.

  1. śląskie

- Alarm powodziowy, powiat: cieszyński, bielski, raciborski, bieruńsko-lędziński, pszczyński, będziński i wodzisławski, miasta: Piekary Śląskie, Siemianowice Śląskie, Katowice, Sosnowiec, Jaworzno, Mysłowice, Ruda Śląska, Zabrze, Tychy, Bielsko Biała, Gliwice i Rybnik oraz gminy Zebrzydowice, Wojkowice, Bobrowniki i Sośnicowice,

- Pogotowie przeciwpowodziowe, powiaty: gliwicki, żywiecki, będziński i tarnogórski, miasta: Bytom, Zabrze, Żory, Jastrzębie Zdrój, Częstochowa i Dąbrowa Górnicza oraz gminy Rudziniec i Gierałtowice,

  1. podkarpackie

- Alarm powodziowy, powiaty: ropczycko-sędziszowski, jasielski, strzyżowski, sanocki (gm. Zarszyn i Sanok), dębicki (gm. Dębica i Brzostek), strzyżowski, rzeszowski (gm. Boguchwała, Lubenia, Dynów, Trzebownisko i Tyczyn oraz miasto Dynów), mielecki, krośnieński, łańcucki (gm. Czarna, Białobrzegi i Żołynia), przeworski (gm. Przeworsk, Tryńcza), tarnobrzeskiego (m. i gm. Maranów Sandomierski, Gorzyce, Grębów) i gm. Haczów oraz miasta Rzeszowa.

- Pogotowie przeciwpowodziowe, powiaty: brzozowski, sanocki, (dla gminy Zarszyn i gminy Sanok), rzeszowski (gm.: Błażowa, Chmielnik, Hyżne, Sokołów Młp), bieszczadzki (gm.: Czarna, Lutowiska, Ustrzyki Dolne), przemyski, tarnobrzeski, łańcucki (gm. Łańcut), przeworski (m. Przeworsk oraz gm. Jawornik Polski, Gać, m. i gm. Kańczuga i Sieniawa), leżajski (gm. Kuryłówka), niżański (gm.: Nisko, Krzeszów, Ulanów, Rudnik nad Sanem), stalowowolski (gm.: Bojanów, Pysznica, Radomyśl nad Sanem, Zaleszany), Miasto Krosno, Dębica, Kolbuszowa oraz gm. Kolbuszowa i Lubenia.

  1. świętokrzyskie

- Alarm powodziowy, miasto i gm. Połaniec oraz miasto Skarżysko-Kamienna,

- Pogotowie przeciwpowodziowe, powiaty buski i sandomierski oraz gm. Łoniów.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kno/

d248scy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d248scy