Trwa ładowanie...
d166jzw
d166jzw

MSWiA: trwają wypłaty zasiłków dla powodzian (komunikat)

...
Share
d166jzw

17.08. Warszawa - MSWiA informuje:

Dziś mija tydzień od wypłaty pierwszych pieniędzy dla poszkodowanych mieszkańców Dolnego Śląska. Już prawie 1500 rodzin otrzymało zasiłki do 6 tys. zł na najpilniejsze potrzeby. Środki przekazane przez MSWiA cały czas są wypłacane w gminach. Na usuwanie skutków tegorocznej powodzi minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller przeznaczył do tej pory prawie 1 mld 723 mln zł, w tym 15,8 mln zł w związku z sierpniowym żywiołem.

Natychmiast po powodzi w województwie dolnośląskim, w której ucierpiały m.in. Bogatynia i Zgorzelec, szef MSWiA uruchomił ponad 12,2 mln zł na wypłatę jednorazowych zasiłków do 6 tys. zł. Dzięki tej pomocy finansowej powodzianie mogli szybko zaspokoić swoje podstawowe potrzeby, np. kupić żywność, lekarstwa, czy inne niezbędne artykuły.

d166jzw

Do tej pory gminy z Dolnego Śląska zgłosiły zapotrzebowanie na zasiłki do 6 tys. zł dla 2 tys. 758 rodzin. Samorządy otrzymały już środki na wypłatę pomocy. Dotychczas pieniądze wypłacono 1 446 poszkodowanym. Najbardziej poszkodowana gmina Bogatynia poprosiła o pieniądze dla 1 tys. rodzin dotkniętych powodzią.

Na walkę z żywiołem, który w pierwszych dniach sierpnia dotknął Dolny Śląsk i województwo lubuskie, MSWiA przekazało prawie 3,4 mln zł. Z tych środków samorządy mogą sfinansować m.in. zakup paliwa do pomp i pojazdów, środków dezynfekcyjnych, rękawic i worków.

Resort spraw wewnętrznych i administracji cały czas wspiera również powodzian z terenów zalanych w maju i czerwcu. Na wypłatę pomocy do 20 lub 100 tys. zł na odbudowę i remonty zniszczonych budynków mieszkalnych łącznie wszystkie poszkodowane województwa otrzymały z MSWiA prawie 370 mln zł. Zasiłki do 20 tys. zł otrzymało dotychczas 5 733 rodzin, a do 100 tys. zł - 1 808.

W przypadku ubiegania się o wyższą pomoc wymagane jest oszacowanie szkód przez specjalistę. MSWiA przekazało ponad 10,2 mln zł na pokrycie kosztów prac rzeczoznawców majątkowych, ekspertów technicznych i pracowników nadzoru budowlanego. Pieniądze na ten cel otrzymało m.in. województwo podkarpackie, lubelskie, małopolskie, dolnośląskie i mazowieckie.

d166jzw

W sumie na usuwanie skutków powodzi, która przeszła przez Polskę w tym roku minister Jerzy Miller uruchomił już 1 mld 722 mln 863 tys. zł z rezerwy celowej budżetu państwa:

w związku z powodzią majową i czerwcową:

- 231 mln 460 tys. zł na zasiłki dla powodzian (do 6 tys. zł), - 184 mln 490 tys. zł na akcje przeciwpowodziowe, - 338 mln 685 tys. zł na naprawę wałów i innych urządzeń melioracji wodnej (Wojewódzkie Zarządy Melioracji i Urządzeń Wodnych) oraz odbudowę infrastruktury przeciwpowodziowej Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej, - 22 mln 065 tys. zł na odbudowę zniszczeń spowodowanych przez osuwiska i badania geologiczne osuwisk (woj. małopolskie), - 369 mln 656 tys. zł na remonty i odbudowę budynków mieszkalnych - pomoc do 20 tys. lub do 100 tys. zł (m.in. woj. podkarpackie, opolskie, mazowieckie, małopolskie, lubelskie, wielkopolskie, lubuskie), - 10 mln 230 tys. zł na pokrycie kosztów prac rzeczoznawców majątkowych, ekspertów technicznych i pracowników nadzoru budowlanego (m.in. woj. podkarpackie, lubelskie, małopolskie, dolnośląskie, mazowieckie), - 521 mln 450 tys. zł na odbudowę lub remonty samorządowej infrastruktury komunalnej (m.in. woj. podkarpackie, małopolskie, lubelskie, mazowieckie,
świętokrzyskie, śląskie, podlaskie, wielkopolskie), - 18 mln 114 tys. zł na walkę z plagą komarów na zalanych terenach (m.in. woj. małopolskie, świętokrzyskie, lubelskie, podkarpackie, śląskie), - 3 mln 278 tys. zł na wynajem kontenerów mieszkalnych (woj. lubelskie i podkarpackie, mazowieckie, śląskie), - 6 mln 329 tys. zł na ekwiwalenty dla strażaków OSP (woj. lubelskie, lubuskie, świętokrzyskie), - 1 mln 188 tys. zł na wypoczynek dzieci (woj. świętokrzyskie, podkarpackie, śląskie, opolskie, dolnośląskie, lubelskie, lubuskie), - 127 tys. na pomoc psychologiczną (woj. lubelskie);

w związku z powodzią sierpniową w województwie dolnośląskim i lubuskim:

- 12 mln 409 tys. zł na zasiłki dla powodzian (do 6 tys. zł), - 3 mln 382 tys. zł na akcje przeciwpowodziowe.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d166jzw

Podziel się opinią

Share
d166jzw
d166jzw