MSWiA unieważniło przetarg na Ogólnokrajowy Cyfrowy System Łączności Radiowej (TETRA)
15.04. Warszawa (PAP) - Centrum Projektów Informatycznych MSWiA, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, unieważniło przetarg na zaprojektowanie, budowę i wdrożenie zintegrowanego...
15.04. Warszawa (PAP) - Centrum Projektów Informatycznych MSWiA, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, unieważniło przetarg na zaprojektowanie, budowę i wdrożenie zintegrowanego cyfrowego systemu łączności radiowej dla służb bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa (OCSŁR-1). Jako powód unieważnienia postępowania CPI podało wyczerpanie środków w ramach VII osi priorytetowej PO IG i brak możliwości zakontraktowania projeku - podało CPI MSWiA.
CPI MSWiA podało, że do dnia dzisiejszego nie została podpisana umowa o dofinansowanie projektu.
"Pismem z dnia 1 marca 2011r. Zamawiający oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji otrzymało stanowisko Podsekretarza Stanu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wskazujące, iż z uwagi na wyczerpanie limitu środków w ramach VII osi priorytetowej PO IG nie ma możliwości zakontraktowania projektu OCSŁR-1, w związku z czym beneficjent został poproszony o wycofanie wniosku o dofinansowanie projektu. Decyzja o wycofaniu projektu OCSŁR - 1 została ostatecznie potwierdzona pismem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego z dnia 11 kwietnia 2011 r." - napisano w komunikacie.
W komunikacie podano, że unieważnienie spowodowane jest faktem, iż dalsze jego prowadzenie w obecnych okolicznościach faktycznych nie jest celowe. Zdaniem zamawiającego, podjęcie decyzji o wycofaniu z realizacji projektu OCSŁR-1, brak możliwości podpisania umowy o dofinansowanie projektu w istotny sposób zmienia okoliczności, które istniały w chwili wszczęcia przedmiotowego postępowania.
"Taki stan rzeczy pociąga za sobą konieczność przygotowania nowych założeń technicznych i funkcjonalnych przedsięwzięcia, gdyż jego realizacja w zamierzonej postaci jest bezprzedmiotowa i niemożliwa do realizacji z uwagi na ograniczenia finansowe jednostki reprezentującej Skarb Państwa. Jednocześnie musi nastąpić wstrzymanie realizacji i finansowania zadań w ramach dotychczasowego projektu" - napisano.
"Brak podpisanej umowy o dofinansowanie uniemożliwia refundację ze środków unijnych wydatków związanych z realizacją tego przedsięwzięcia. Takie konsekwencje nie leżą w interesie publicznym, z uwagi bowiem na brak refundacji z budżetu UE nastąpiłaby konieczność poniesienia tych wydatków z budżetu państwa, co w przyszłości mogłoby spowodować konieczność zmniejszenia wydatków przewidzianych na inne cele publiczne" - dodano.
Przetarg na Ogólnokrajowy Cyfrowy System Łączności Radiowej miał być jednym z największych tegorocznych przetargów teleinformatycznych. Wartość tego projektu szacowano na około 0,5 mld zł, z tego 85 proc. miało pochodzić z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Piotr Kołodziejczyk, podsekretarza stanu w MSWiA, już wcześniej sugerował, że postępowanie będzie unieważnione. Według wcześniejszych nieoficjalnych informacji resort w niedługim czasie planuje ogłosić kolejny przetarg na system łączności, ale tym razem MSWiA nie planuje budowy sieci, tylko zakup samej usługi.
Przedmiotem zamówienia było zaprojektowanie, budowa i wdrożenie zintegrowanego cyfrowego systemu łączności radiowej dla służb bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa (OCSŁR-1) na terenie miast: Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków, Trójmiasta, Górnośląskiego Związku Metropolitalnego oraz powiatów: gdańskiego, wołomińskiego, pruszkowskiego, warszawsko-zachodniego, piaseczyńskiego, otwockiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, grodziskiego, wrocławskiego, poznańskiego oraz krakowskiego.
MSWiA na początku listopada do złożenia ofert w przetargu na OCSŁR zaprosiło: konsorcjum Siemens IT Solutions and Services, konsorcjum Thales Communications i Thales Rail Signalling Solutions, konsorcjum Alcatel-Lucent Polska i Selex Communications oraz konsorcjum Motorola Polska i Motorola Polska Elektronics. Cztery konsorcja złożyły do KIO odwołania od decyzji CPI MSWiA w tej sprawie. KIO uwzględniła odwołania EADS i ATM, Motoroli oraz konsorcjum Alcatel-Lucent i nakazała zamawiającemu powtórzenie oceny wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.(PAP)
gsu/ jtt/