Trwa ładowanie...
d1gkxs0

MSWiA ws. sytuacji hydrologicznej na terenie kraju (komunikat)

...

d1gkxs0
d1gkxs0

03.08. Warszawa - MSWiA informuje:

Kulminacja fali wezbraniowej przechodzi przez Mazowsze. Od dziś alarm przeciwpowodziowy obowiązuje także w powiatach: warszawskim-zachodnim, legionowskim, nowodworskim, sochaczewskim i płońskim. Sytuacja na terenie województwa mazowieckiego jest na bieżąco monitorowana przez odpowiednie służby. Prowadzone są kontrole na wałach przeciwpowodziowych.

Województwo mazowieckie

Dziś (3 sierpnia br.) od godz. 10.00 został wprowadzony alarm przeciwpowodziowy w powiatach: warszawskim-zachodnim, legionowskim, nowodworskim, sochaczewskim i płońskim.

d1gkxs0

W związku z obniżającym się poziomem wody w Wiśle dziś (3 sierpnia br.) od godziny 12.00 został odwołany alarm przeciwpowodziowy w powiatach: lipskim, zwoleńskim, kozienickim i garwolińskim.

Alarm przeciwpowodziowy na terenie województwa mazowieckiego nadal obowiązuje w powiecie płockim, a pogotowie przeciwpowodziowe w powiatach grójeckim, otwockim, piaseczyńskim, lipskim, zwoleńskim, kozienickim i garwolińskim.

Na bieżąco monitorowany jest poziom wód, a służby ratownicze pozostają w stałej gotowości. Stan wałów przeciwpowodziowych i urządzeń hydrotechnicznych jest stale kontrolowany.

W ciągu najbliższej doby na środkowej Wiśle wody nadal będą utrzymywać się na poziomie powyżej stanów alarmowych na wodowskazach w Kępie Polskiej i Wyszogrodzie oraz powyżej stanu ostrzegawczego na wodowskazie w Modlinie.

d1gkxs0

Województwo lubelskie

Sytuacja na terenach nadwiślańskich w województwie lubelskim stabilizuje się. Poziom wody w Wiśle stale obniża się.

Wczoraj (2 sierpnia br.) odwołano alarm przeciwpowodziowy dla:- powiatów: kraśnickiego, opolskiego, puławskiego i ryckiego, - gmin: Annopol Józefów n/Wisłą, Łaziska, Wilków, Kazimierz Dolny, Janowiec, Puławy i Stężyca, - miast: Puławy i Dęblin.

Dziś (3 sierpnia br.) w godzinach porannych na terenie województwa przekroczono 4 stany ostrzegawcze: na rzece Wiśle w Annopolu (o 12 cm), Puławach (92 cm) i Dęblinie (40 cm), a także na rzece Wieprz na wodowskazie w Krasnystawie (o 16 cm).

d1gkxs0

Województwo świętokrzyskie

Dziś (3 sierpnia br.) w związku z prognozowanymi opadami deszczu o charakterze burzowym w zlewni Nidy, Czarnej Staszowskiej i Kamiennej oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa możliwe są nagłe i gwałtowne wezbrania wody. Poziom wody może wzrastać nawet do strefy stanów wysokich.

Województwo podlaskie

Dziś rano (3 sierpnia br.) na terenie województwa stan ostrzegawczy był przekroczony na jeziorze Rajgrodzkim, w miejscowości Rajgród o 3 cm (-1cm/24h).

d1gkxs0

Z analizy sytuacji hydrologicznej wynika, że w ciągu najbliższej doby w dorzeczu Narwi przewiduje się opadanie oraz stabilizację stanów wody głównie w strefie wody średniej. Lokalnie możliwe są wahania i wzrosty spowodowane przemieszczaniem się wody w zlewni.

Prognozuje się utrzymanie występującego obecnie stanu ostrzegawczego na jeziorze Rajgrodzkim.

Województwo łódzkie

Aktualnie na terenie województwa nie ma zagrożenia powodziowego. Stany wód w następujących wodowskazach przekroczyły stany :

  1. alarmowy - na rzece Pilica, na wodowskazie Sulejów - stan wody wynosi 245 cm (stan ostrzegawczy 180 cm, stan alarmowy 230 cm),
  1. ostrzegawczy - na rzece Czarna Włoszczowa, na wodowskazie Januszewice - stan wody wynosi 324 cm (stan ostrzegawczy 320 cm, stan alarmowy 400 cm).
d1gkxs0

Na pozostałych rzekach w dorzeczu Warty utrzymuje się tendencja spadkowa.

W gminie Żytno w powiecie radomszczańskim od piątku (30 lipca br.) obowiązuje nadal alarm przeciwpowodziowy.

Zbiorniki wodne w Sulejowie i Jeziorsku posiadają duże rezerwy na przyjęcie dodatkowej ilości wody, które wynoszą odpowiednio: 14,57 mln m3 i 71,58 mln m3.

Aktualnie na terenie województwa nie ma obszarów podtopionych ani zalanych. Obecna sytuacja nie stwarza zagrożenia powodziowego dla mieszkańców województwa.

d1gkxs0

Województwo wielkopolskie

Według danych uzyskanych z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz w Lesznie na rzekach województwa nie są przekroczone stany ostrzegawcze. Sytuacja na terenie województwa jest stabilna.

Województwo warmińsko-mazurskie. Na terenie województwa stan ostrzegawczy został przekroczony na Kanale Giżyckim o 9 cm. Poziom wody w rzece Pisa na wysokości Kanału Giżyckiego utrzymuje się na wysokości 129 cm.

Województwo śląskie

Nie odnotowano dziś (3 sierpnia br.) przekroczeń stanu alarmowego ani ostrzegawczego na rzekach województwa śląskiego. Nie doszło także do żadnych podtopień.

Jednakże w ciągu najbliższej doby, w związku z prognozowanymi opadami burzowymi, lokalnie intensywnymi, w zlewni Małej Wisły, Przemszy, Soły oraz na innych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa - spodziewane są miejscami gwałtowne wzrosty wody. Poziom wody może dochodzić nawet do strefy stanów wysokich.

Województwo dolnośląskie

Dziś (3 sierpnia br.) w godzinach porannych na terenie województwa stan alarmowy został przekroczony na rzece Bystrzycy na wodowskazie w Lubachowie (4 cm powyżej alarmu). Na pozostałych wodowskazach w Trestnie na rzece Odrze i w Oławie na rzece Oława wody utrzymują się w strefie stanów średnich. Na wodowskazie w Ścinawie na rzece Odrze odnotowano 4 cm poniżej stanu ostrzegawczego.

Województwo kujawsko-pomorskie

Dziś (3 sierpnia br.) w godzinach porannych na wodowskazie w Kępie Polskiej na rzece Wiśle został przekroczony stan alarmowy o 41 cm. Poziom wody utrzymywał się tam na wysokości 491 cm. Na pozostałych wodowskazach na rzece Wiśle: w Toruniu, Fordonie, Chełmnie, Grudziądzu i Tczewie poziom wody pozostawał poniżej stanów ostrzegawczych.

Województwo zachodniopomorskie

Sytuacja na terenie województwa jest stabilna. Nie zostały przekroczone stany ostrzegawcze wód na lokalnych rzekach.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ mick/

d1gkxs0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gkxs0