MSWiA ws. sytuacji hydrologicznej na terenie kraju (komunikat)
...
29.07. Warszawa - MSWiA informuje:
Na wszystkich rzekach województwa podkarpackiego zanotowano wzrosty poziomu wody. Stan pogotowia przeciwpowodziowego ogłoszony został w starostwie sandomierskim, a alarm powodziowy w Połańcu. Stan wód w małopolskich rzekach powoli wraca do normy.
Województwo podkarpackie
W ciągu minionej doby na wszystkich rzekach województwa podkarpackiego zanotowano wzrosty poziomu wody. Obecnie w wyniku przemieszczania się fal wezbraniowych występują wzrosty stanów wód w dolnych biegach rzek.
Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w:
- powiecie strzyżowskim,
- mieście Rzeszów,
- gminie Jeżowe powiat niżański,
- gminie Gać powiat przeworski,
- gminie Tyczyn powiat rzeszowski,
- gmina Przeworsk
- gmina Białobrzegi, Czarna, Żołynia i gmina Łańcut
Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w:
- mieście Krosno,
- powiecie tarnobrzeskim,
- powiecie przeworskim: miejscowość Przeworsk, gmina Tryńcza, gmina Jawornik Polski, gmina Zarzecze, mieście i gminie Kańczuga,
- powiecie stalowowolskim gmina Bojanów,
- powiecie brzozowskim,
- powiecie łańcuckim gmina Markowa, Rakszawa i miejscowość Łańcut,
- powiecie jasielskim,
- powiecie mieleckim,
- powiecie przemyskim,
- gminie Sanok powiat sanocki.
Nieprzejezdna jest droga wojewódzka nr 989 Strzyżów - Lutcza, w miejscowości Lutcza woda przelewa się przez drogę, która została zamknięta do odwołania.
Nieprzejezdna jest również droga powiatowa Mazury - Korczowiska na terenie gminy Raniżów.
Trasa Tarnobrzeg-Sandomierz nieprzejezdna jest dla samochodów o ciężarze powyżej 3,5 tony.
W wyniku zalania zamknięto odcinek drogi wojewódzkiej nr 982 w Gawłuszowicach.
Województwo świętokrzyskie
Obecny wzrost stanów wody na rzece Wiśle, Nidzie i Kamiennej według prognoz i analiz nie powinien spowodować ponownej awarii wałów przeciwpowodziowych i zalania przyległych terenów, o ile stany wód nie przekroczą znacznie stanów alarmowych na tych rzekach. Zbiorniki na terenie województwa świętokrzyskiego posiadają rezerwę powodziową i mogą regulować przepływy na rzekach Kamiennej i Czarnej Staszowskiej. Dziś (29 lipca br.) stan pogotowia został ogłoszony w starostwie sandomierskim dla następujących gmin: Sandomierz, Koprzywnica, Zawichost, Łoniów, Dwikozy i Samborzec. Natomiast w Połańcu obowiązuje alarm powodziowy. Na rzece Kamiennej wystąpiły niewielkie przekroczenia stanów alarmowych na wodowskazach w Bzinie i Wąchocku, ale nie stwarzają niebezpieczeństwa powodziowego, gdyż zbiorniki wodne w Brodach i Wiórach dysponują rezerwą powodziową (zlewnia rzeki Kamiennej).
Województwo małopolskie
Stan wód w małopolskich rzekach powoli wraca do normy. Obecnie obowiązuje 12 alarmów przeciwpowodziowych. Natomiast w 11 miejscach obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Stany alarmowe na rzekach przekroczone są w 3 miejscach, a stany ostrzegawcze w 13.W ciągu najbliższej doby w związku ze spływem wód opadowych oraz zwiększonym odpływem ze zbiorników na Wiśle poniżej ujścia Dunajca poziom wody lokalnie będzie się utrzymywał powyżej stanów alarmowych. Na Wiśle powyżej ujścia Dunajca poziom wody będzie się obniżał, przy lokalnie przekroczonych stanach ostrzegawczych. W zlewni Soły, Skawy, Raby, Dunajca, a także na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa poziom wody także będzie się obniżał. Lokalnie mogą utrzymywać się stany ostrzegawcze i alarmowe. Dziś (29 lipca br.) w dalszym ciągu prognozowane są umiarkowane i przelotne opady deszczu.
Województwo śląskie
Stany ostrzegawcze zostały przekroczone na następujących wodowskazach:
- Pewel Mała, na rzecze Koszarawa,
- Brynica, na rzece Krynica.
Stany alarmowe nie zostały przekroczone, nie odnotowano również podtopień.
Województwo podlaskie
Przekroczenie stanu ostrzegawczego występuje na jeziorze Rajgrodzkim. W ciągu najbliższej doby w dorzeczu Narwi przewiduje się przeważnie nieznaczne wzrosty oraz stabilizację, lokalnie możliwe są wahania stanu wody, głównie w strefie wody średniej i wysokiej na skutek przemieszczania się wody w zlewni. Prognozuje się utrzymanie występującego obecnie stanu ostrzegawczego na jeziorze Rajgrodzkim.
Województwo zachodniopomorskie
Sytuacja na terenie województwa jest stabilna. Stany ostrzegawcze i alarmowe na rzekach nie zostały przekroczone.
Województwo łódzkie
Stany wód w rzekach utrzymują się w strefach dolnych i niskich. Podniesiony stan wody na rzece Pilicy w miejscowości Sulejów powyżej stanu ostrzegawczego nie stwarza zagrożenia powodziowego. Zbiorniki wodne w Sulejowie i Jeziorsku posiadają duże rezerwy, które wynoszą odpowiednio: 14,08 mln m3 i 73,52 mln m3. Na terenie województwa nie ma obszarów podtopionych ani zalanych.
Województwo lubelskie
Nie odnotowano podtopień, aktualnie sytuacja jest stabilna.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ mick/