MSWiA ws. sytuacji hydrologicznej w kraju (komunikat)
...
27.07. Warszawa - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje:
Dziś (27 lipca br.) w godzinach porannych stan ostrzegawczy przekroczony został w dorzeczu Odry na 5 stacjach wodowskazowych, a w dorzeczu Wisły na 3 stacjach.
- Województwo lubelskie
Stan ostrzegawczy został przekroczony w Dorohusku na rzece Bug. Sytuacja na terenie województwa jest stabilna. Nie odnotowano podtopień.
- Województwo małopolskie
26 lipca br. niemal w całym dorzeczu Wisły po profil Dęblin notowano wzrost poziomu wody wywołany opadami deszczu. Najmniejsze wzrosty zaobserwowano w zlewni Małej Wisły, a największe w zlewniach Dunajca oraz Wisłoka.
Dziś (27 lipca br.) w godzinach porannych stan wody na Sole powyżej kaskady i lokalnie na jej dopływach, na Stryszawce, Prądniku, Szreniawie, na tatrzańskich dopływach Dunajca, Białej Tarnowskiej, Ropie, Jasiołce, Wisłoce powyżej Łabuziow układał się na ogół w strefie stanów wysokich.
Stan wody na Wiśle poniżej ujścia Wieprza, Skawince, Rudawie, Rabie, Uszwicy, Dunajcu, Łubince, Kamienicy Nawojowskiej, Popradzie, Wisłoce poniżej Łabuziow układał się w górnej części strefy stanów średnich
Na Małej Wiśle oraz Skawie stan wód układał się około średniej rocznej wody. Natomiast poziom wód na Sole poniżej kaskady i jej pozostałych dopływach układał się w dolnej części strefy stanów średnich.
W związku z prognozowanymi opadami deszczu popołudniu bądź też wieczorem mogą wzrosnąć poziomy wód.
- Województwo lubuskie
Stan ostrzegawczy został przekroczony na rzece Lubsza w miejscowości Pleśno. Na pozostałych wodowskazach nie odnotowano zmian (tj. poniżej stanu ostrzegawczego).
- Województwo dolnośląskie
Na 3 stacjach wodowskazowych przekroczone zostały stany ostrzegawcze. Poziom wód powyżej stanu ostrzegawczego przekroczony został w Ścinawie na Odrze, w Oławie na rzece Oława i w Kraskowie na rzece Bystrzycy.
- Województwo warmińsko - mazurskie
Na terenie województwa przekroczony został stan ostrzegawczy na Kanale Giżyckim.
- Województwo mazowieckie
Prognozuje się, że nastąpi stopniowy wzrost poziomu wód na rzekach. Aktualnie nie odnotowano przekroczeń stanów ostrzegawczych lub alarmowych. Jednak w najbliższych dniach na skutek spływów wód z dopływów Górnej Wisły poziom wody może przekroczyć stany ostrzegawcze na pograniczu województwa mazowieckiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Stany wód utrzymywać się będą w strefie wody średniej i lokalnie wody wysokiej.
- Województwo podlaskie
27 lipca br. przekroczenie stanu ostrzegawczego odnotowano na jeziorze Rajgrodzkim. W ciągu najbliższej doby na środkowej i dolnej Narwi oraz Biebrzy przewiduje się stabilizację stanu poziomu wody. Natomiast w dorzeczu górnej Narwi oraz na dopływach dolnej Narwi występują wahania i wzrosty poziomu wody, głównie w strefie wody średniej i wysokiej.
- Województwo łódzkie
Stany wód w rzekach są poniżej stanów ostrzegawczych.
Zbiorniki wodne w Sulejowie i Jeziorsku posiadają duże rezerwy, które wynoszą odpowiednio: 16,04 mln m3 i 75,07 mln m3.
Na terenie województwa nie ma obszarów podtopionych ani zalanych.
- Województwo pdkarpackie
26 lipca br. niemal w całym dorzeczu Wisły po profil Dęblin notowano wzrost poziomu wody wywołany opadami deszczu. Najmniejsze wzrosty zaobserwowano w zlewni Małej Wisły, a największe w zlewniach Dunajca oraz Wisłoka.
Aktualnie sytuacja hydrologiczna stabilizuje się. Na terenie województwa nie są przekroczone stany ostrzegawcze.
W ciągu ostatnich 24 godzin nie wystąpiły opady deszczu, co wpłynęło na zmniejszenie wzrostu stanów wody w całej zlewni Wisłoka i Wisłoki.
Dziś (27 lipca br.) od godziny południowych prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym. Lokalnie mogą wystąpić opady o natężeniu silnym, co przy obecnie podniesionych stanach wody może spowodować wzrost poziomu wody i przekroczenie stanów ostrzegawczych. Lokalnie na małych dopływach Wisłoka i Wisłoki, (w tym na potokach i rowach odwadniających) z powodu prognozowanych intensywnych opadów deszczu mogą zostać osiągnięte stany alarmowe.
- Województwo opolskie
24 lipca br. w powiecie opolskim, w gminie Niemodlin w miejscowości Rogi wystąpiły intensywne opady deszczu (oberwanie chmury), które doprowadziły do wezbrania wody w rowach przydrożnych i przepustach. Woda wdarła się na teren posesji mieszkalnych, gdzie doszło do podtopienia zabudowań gospodarczych, a także w kilku przypadkach budynków mieszkalnych. Spływająca z pól i łąk woda spowodowała podtopienie piwnic w budynku szkoły podstawowej. Działania ratownicze polegały na przepompowywaniu wody z rowów poza teren wsi oraz piwnic.
- Województwo śląskie
Na rzekach województwa śląskiego stany alarmowe oraz ostrzegawcze nie zostały przekroczone. Nie odnotowano również podtopień.
W ciągu najbliższej doby IMGW prognozuje wystąpienie intensywnych opadów deszczu. W związku z tym w zlewni Małej Wisły, Przemszy, Soły oraz na innych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa możliwy jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich i przekroczenie stanów ostrzegawczych, a lokalnie stanów alarmowych.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ tlom/