MSZ: 600 lat stosunków dyplomatycznych Polski i Turcji - spotkanie ministrów (komunikat)
...
21.03. Warszawa - MSZ informuje:
W 2014 roku będziemy obchodzić 600-lecie polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych. Taka rocznica jest wydarzeniem wyjątkowym nie tylko w europejskiej, ale i światowej historii dyplomacji - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas uroczystości podpisania w Warszawie Deklaracji Intencji ws. obchodów 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych. Dokument został podpisany przez ministra Sikorskiego i ministra spraw zagranicznych Turcji Ahmeta Davutoglu, który 21 marca gościł z jednodniową roboczą wizytą w Polsce.
Przyjęcie tego dokumentu na szczeblu ministrów spraw zagranicznych pozwoli na sprawną koordynację przygotowań do rocznicy, która przypada na 2014 rok. MSZ już rozpoczął przygotowania do zbliżającego się jubileuszu. Jednym z elementów tych przygotowań było powołanie międzyresortowego zespołu ds. obchodów, działającego pod patronatem premiera Donalda Tuska.
600-lecie polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych będzie okazją do wzmocnienia współpracy z Turcją, państwem o silnej pozycji w regionie, dynamicznej gospodarce i znaczącym potencjale demograficznym. Wspólne projekty realizowane podczas jubileuszu pozwolą na umocnienie pozytywnego wizerunku Polski w Turcji.
- Dzisiejsza wizyta jest dowodem nie tylko bardzo dobrych relacji pomiędzy naszymi państwami, ale również wyrazem naszego konsekwentnego poparcia dla europejskich aspiracji Turcji - powiedział minister Sikorski. - Myślę, że kontakty dyplomatyczne między Polską a Turcją są jednymi z najdłuższych, jeśli nie najdłuższymi na świecie - stwierdził minister Ahmet Davutoglu.
Historia stosunków dyplomatycznych Polski z Turcją sięga 1414 roku. Według "Kronik" Jana Długosza cztery lata po bitwie pod Grunwaldem sułtan Mehment I Celebi przyjął na swoim dworze w Bursie (ówczesnej stolicy imperium) pierwszą polską misję dyplomatyczną. W pamięci zbiorowej Polaków Turcja jest krajem, który nigdy nie uznał rozbiorów Polski. Podczas II wojny światowej Ambasada RP w Ankarze działała nieprzerwanie, a władze tureckie udzielały pomocy uciekinierom z Polski. Pomogły także w ewakuacji rezerw państwowych złota Banku Polskiego. Polskę i Turcję od blisko 600 lat łączą nie tylko silne więzi polityczne, ale także bliskie relacje handlowe i kulturalne.
Podczas spotkania ministrów omówione zostały również bieżące relacje dwustronne. Dyskusja poświęcona była także bezpieczeństwu międzynarodowemu oraz rozszerzeniu Unii Europejskiej. Ministrowie rozmawiali ponadto o sytuacji w regionie Bliskiego Wschodu ze szczególnym uwzględnieniem kwestii syryjskiej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kos/