Trwa ładowanie...
dl3qovj

MSZ: Dni Polskie i forum gospodarcze w Czarnogórze (komunikat)

...

dl3qovj
dl3qovj

25.10. Warszawa - MSZ informuje:

- Dni Polskie stanowią dowód naszego zaangażowania w rozwój i umacnianie stosunków politycznych, współpracy kulturalnej i naukowej, a także wzmacniania kontaktów gospodarczych Polski i Czarnogóry - powiedziała 25 października podsekretarz stanu Beata Stelmach w trakcie inauguracji w Podgoricy polsko-czarnogórskiego Forum Gospodarczego. Forum zorganizowane zostało w ramach odbywających się po raz pierwszy w Czarnogórze Dni Polskich.

W forum wzięli udział czarnogórscy ministrowie spraw zagranicznych, gospodarki i rolnictwa, a także prezesi izb gospodarczych oraz kilkudziesięciu przedstawicieli biznesu Polski i Czarnogóry.

- Dni Polskie w Czarnogórze są wydarzeniem bezprecedensowym, o wielowymiarowym charakterze i znaczeniu - zauważyła wiceszefowa polskiej dyplomacji. Zwróciła uwagę, że wraz z bardzo dobrym relacjami politycznymi powinniśmy rozwijać coraz ściślejszą współpracę gospodarczą. Podkreśliła równocześnie systematyczny wzrost dwustronnej wymiany handlowej. Obroty między Polską, a Czarnogórą do końca lipca 2013 r. osiągnęły wartość 10,7 mln euro, podczas gdy w 2012 r. wyniosły 9 mln euro.

dl3qovj

W trakcie wizyty w Czarnogórze wiceminister Beata Stelmach spotkała się z ministrem spraw zagranicznych i integracji europejskiej Igorem Luksicem oraz ministrem kultury Branislavem Micunovicem. Rozmowy były okazją do omówienia m.in. priorytetów współpracy dwustronnej oraz zaprezentowania polskiego modelu dyplomacji ekonomicznej.

Podczas wizyty w Cetinje i spotkania z merem miasta Aleksandrem Bogdanovicem wiceminister Stelmach przekazała wart kilkadziesiąt tysięcy złotych grant rządu polskiego dla Akademii Sztuk Pięknych w Cetinje, umożliwiający zakupienie nowych sprzętów potrzebnych w procesie kształcenia studentów uczelni, która straciła swoją siedzibę i wyposażenie w wyniku zeszłorocznego pożaru.

Wiceszefowa polskiej dyplomacji zwróciła uwagę, że Polska dużą wagę przywiązuje zarówno do współpracy gospodarczej, jak i do rozwijania polsko-czarnogórskich stosunków kulturalnych i naukowych. - Pragniemy, żeby lepiej poznawały się nasze narody, zwłaszcza młodzież, która budować będzie naszą przyszłość - podkreśliła.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

aja/

dl3qovj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dl3qovj