Trwa ładowanie...
d2iufmc

MSZ: III runda Polsko-Amerykańskiego Dialogu Strategicznego na rzecz Demokracji (komunikat)

...

Share
d2iufmc

28.02. Warszawa - MSZ informuje:

O polsko-amerykańskiej współpracy na rzecz wspierania demokracji w państwach Europy Wschodniej, Azji, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu dyskutowano 28 lutego w Warszawie podczas III rundy Polsko-Amerykańskiego Dialogu Strategicznego na rzecz Demokracji.

Polskiej delegacji przewodniczył podsekretarz stanu w MSZ Jerzy Pomianowski. W trakcie spotkania wiceminister podkreślił rolę i efekty dotychczasowej współpracy polsko-amerykańskiej, wśród których jest np. utworzenie w Mołdawii Centrum Informacyjnego dla Władz Lokalnych, zorganizowane we współpracy z tamtejszym Ministerstwem Rozwoju Regionalnego. - Dialog strategiczny buduje nasze relacje, ale zarazem ma konkretne efekty, zarówno w odniesieniu do partnerów dla Polski najważniejszych - w bezpośrednim sąsiedztwie - jak i tych dalszych, którzy borykają się z problemami podczas własnych przemian demokratycznych. - powiedział wiceminister Pomianowski.

d2iufmc

Reprezentujący stronę amerykańską Tomicah Tillemann, starszy doradca sekretarza stanu USA ds. społeczeństwa obywatelskiego oraz młodych demokracji zaznaczył, że poza Polską nie ma żadnego innego kraju na świecie, z którym Stany Zjednoczone miałyby ustanowione strategiczne partnerstwo na rzecz rozwoju demokracji. - Polska przejęła w regionie przywódczą rolę w zakresie promowania demokracji, przekazując innym krajom doświadczenia ze swej ponad 20-letniej transformacji ustrojowej - powiedział Tillemann.

Polsko-Amerykański Dialog Strategiczny na rzecz Demokracji został zainicjowany przez ministra Radosława Sikorskiego i byłą sekretarz stanu USA Hillary Clinton na spotkaniu z 3 marca 2011 r. Dotychczas odbyły się dwie rundy spotkań: 22 marca 2011 r. w Warszawie i 8 maja 2012 r. Waszyngtonie. Polsko-amerykańska współpraca w dziedzinie promocji demokracji realizowana jest od 2000 r. w ramach Wspólnoty Demokracji.

Dzień wcześniej o dotychczasowej działalności grup roboczych w ramach Moldova Task Force (MTF) wiceminister Jerzy Pomianowski rozmawiał z wiceminister spraw zagranicznych Mołdawii Natalią Gherman. W ramach MTF działa pięć grup roboczych, które realizują ponad 100 projektów. Celem inicjatywy jest zbliżenie funkcjonowania mołdawskiej administracji i gospodarki do standardów zachodnich.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

d2iufmc

Podziel się opinią

Share
d2iufmc
d2iufmc