MSZ: III runda Polsko-Amerykańskiego Dialogu Strategicznego na rzecz Demokracji (komunikat)
...
28.02.2013 | aktual.: 28.02.2013 18:38
28.02. Warszawa - MSZ informuje:
O polsko-amerykańskiej współpracy na rzecz wspierania demokracji w państwach Europy Wschodniej, Azji, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu dyskutowano 28 lutego w Warszawie podczas III rundy Polsko-Amerykańskiego Dialogu Strategicznego na rzecz Demokracji.
Polskiej delegacji przewodniczył podsekretarz stanu w MSZ Jerzy Pomianowski. W trakcie spotkania wiceminister podkreślił rolę i efekty dotychczasowej współpracy polsko-amerykańskiej, wśród których jest np. utworzenie w Mołdawii Centrum Informacyjnego dla Władz Lokalnych, zorganizowane we współpracy z tamtejszym Ministerstwem Rozwoju Regionalnego. - Dialog strategiczny buduje nasze relacje, ale zarazem ma konkretne efekty, zarówno w odniesieniu do partnerów dla Polski najważniejszych - w bezpośrednim sąsiedztwie - jak i tych dalszych, którzy borykają się z problemami podczas własnych przemian demokratycznych. - powiedział wiceminister Pomianowski.
Reprezentujący stronę amerykańską Tomicah Tillemann, starszy doradca sekretarza stanu USA ds. społeczeństwa obywatelskiego oraz młodych demokracji zaznaczył, że poza Polską nie ma żadnego innego kraju na świecie, z którym Stany Zjednoczone miałyby ustanowione strategiczne partnerstwo na rzecz rozwoju demokracji. - Polska przejęła w regionie przywódczą rolę w zakresie promowania demokracji, przekazując innym krajom doświadczenia ze swej ponad 20-letniej transformacji ustrojowej - powiedział Tillemann.
Polsko-Amerykański Dialog Strategiczny na rzecz Demokracji został zainicjowany przez ministra Radosława Sikorskiego i byłą sekretarz stanu USA Hillary Clinton na spotkaniu z 3 marca 2011 r. Dotychczas odbyły się dwie rundy spotkań: 22 marca 2011 r. w Warszawie i 8 maja 2012 r. Waszyngtonie. Polsko-amerykańska współpraca w dziedzinie promocji demokracji realizowana jest od 2000 r. w ramach Wspólnoty Demokracji.
Dzień wcześniej o dotychczasowej działalności grup roboczych w ramach Moldova Task Force (MTF) wiceminister Jerzy Pomianowski rozmawiał z wiceminister spraw zagranicznych Mołdawii Natalią Gherman. W ramach MTF działa pięć grup roboczych, które realizują ponad 100 projektów. Celem inicjatywy jest zbliżenie funkcjonowania mołdawskiej administracji i gospodarki do standardów zachodnich.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kos/