Trwa ładowanie...
d3j6fua

MSZ: konkurs "Rozwój w obiektywie" rozstrzygnięty (komunikat)

...

d3j6fua
d3j6fua

25.11. Warszawa - MSZ informuje:

Polacy mają we krwi poczucie solidarności z potrzebującymi. - ocenił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas dzisiejszej uroczystości wręczenia nagród laureatom konkursu fotograficznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych "Rozwój w obiektywie" - edycja 2013.

- W Polsce utrzymuje się stałe wysokie poparcie dla pomocy udzielanej krajom, które dziś są mniej fortunne od naszego - podkreślił minister. - Aż 74 proc. Polaków jest zdania, że trzeba pomagać krajom biednym, tak jak kiedyś nam pomagano - dodał. Szef polskiego MSZ zwrócił uwagę, że największym dawcą pomocy na świecie pozostaje Unia Europejska. Finansuje ona aż 60 proc. wszystkich światowych inicjatyw na rzecz rozwoju. - Polska aktywnie kształtuje politykę na rzecz redukcji ubóstwa i finansuje projekty pomocowe dla państw mniej zamożnych - przypomniał Radosław Sikorski.

Gratulując laureatom konkursu szef polskiej dyplomacji przypomniał, że pierwszy konkurs fotograficzny "Rozwój w obiektywie" został rozstrzygnięty w trakcie polskiej prezydencji w Radzie UE w 2011 r. - Sukces przedsięwzięcia zachęcił nas do organizacji [jego] kolejnej edycji i mam nadzieję, że teraz zagości on na stałe w kalendarium ważnych imprez - powiedział minister. Celem konkursu jest nie tylko "wyłonienie zdjęć o największych walorach artystycznych", jak podkreślił minister Sikorski, ale przede wszystkim "przybliżenie Polakom problematyki rozwojowej i zwiększenie wrażliwości społecznej na sprawy regionów, do których polska pomoc dociera".

d3j6fua

Do udziału w konkursie zostały zaproszone osoby interesujące się fotografią oraz wyzwaniami rozwojowymi stojącymi przed krajami ubogimi oraz przechodzącymi transformację ustrojową. Prace konkursowe można było nadsyłać drogą elektroniczną od 1 września do 20 października 2013 r. O miano najlepszych fotografii walczyły setki nadesłanych zdjęć. W konkursie nagrodzono 10 prac w trzech kategoriach: "Edukacja i przedsiębiorczość kluczem do lepszego życia", "Wpływ środowiska przyrodniczego na życie człowieka" oraz "Demokracja i prawa człowieka w rozwoju".

Tegoroczną galę wręczenia nagród poprowadziła Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna National Geographic Polska i przewodnicząca konkursowego Jury. Nagrodzone zdjęcia zostaną opublikowane na stronie www.polskapomoc.gov.pl oraz na łamach grudniowego wydania magazynu National Geographic.


LISTA LAUREATÓW KONKURSU ROZWÓJ W OBIEKTYWIE

d3j6fua

Nagrodę Grand Prix dla fotografii zgłoszonej w kategorii "Demokracja i prawa człowieka w rozwoju" przyznano Arturowi Gutowskiemu za zdjęcie Dziewczynka z Tuol Sambo wykonane w Kambodży.

Nagrody w kategorii "Demokracja o prawa człowieka" otrzymali: I miejsce - Aleksander Poniewierski za pracę Wolna prasa (free press) (Birma), wyróżnienie - Dariusz Lewandowski za fotografię Jestem częścią świata (Filipiny), wyróżnienie - Agnieszka Napierała za zdjęcie Ku powrotowi do demokracji (Wybrzeże Kości Słoniowej).

Nagrody w kategorii "Wpływ środowiska przyrodniczego na życie człowieka" przyznano: I miejsce - Rafał Meszka za fotografię Tędy popłynie woda... (Indonezja, Jawa), wyróżnienie - Marcin Stańczyk za pracę Spotkanie sąsiadów (Ukraina), wyróżnienie - Przemysław Bucharowski za zdjęcie W drodze po wodę (Indie).

d3j6fua

Nagrody w kategorii "Edukacja i przedsiębiorczość kluczem do lepszego życia" otrzymali: I miejsce - Adam Rostkowski za pracę Ściąga (Indie), wyróżnienie - Krzysztof Racoń za zdjęcie Chłopcy podczas treningu piłki nożnej w Casco Siejo (Republika Panamy), wyróżnienie - Piotr Krysiak za fotografię Bangladesz, Grameen Bank (Ludowa Republika Bangladeszu).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ stav/

d3j6fua
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j6fua