Trwa ładowanie...
d4fnsrn
dyplomacja
31-08-2012 16:59

MSZ: min. Sikorski przekazał bydgoskiemu muzeum zabytkowy karabin (komunikat)

...

d4fnsrn
d4fnsrn

31.08. Warszawa - MSZ informuje:

Dzięki staraniom polskich dyplomatów, utracony w kampanii wrześniowej egzemplarz karabinu przeciwpancernego wzór 35 "Ur", powrócił z Norwegii do Polski. Minister Radosław Sikorski 31 sierpnia br. dokonał oficjalnego przekazania zabytkowej broni na ręce dyrektora Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy Mirosława Giętkowskiego.

Dzięki współpracy Ambasady RP w Oslo, Norweskiego Muzeum Sił Zbrojnych i Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy do Polski, po ponad 70 latach, powrócił jeden z najlepiej zachowanych na świecie i w pełni sprawny egzemplarz tego unikatowego karabinu. Broń, skonstruowana przez II Wojną Światową przez polskich inżynierów, na krótkich dystansach była w stanie przebić pancerz wszystkich niemieckich czołgów. Jednak ze względu na utajnienie projektu, możliwości bojowe karabinu nie zostały w pełni wykorzystane we wrześniu 1939 r. Ten egzemplarz broni został najprawdopodobniej zdobyty przez Niemców podczas kampanii wrześniowej i przewieziony w 1940 r. do Norwegii, gdzie po zakończeniu wojny trafił do muzeum.

Pomysł sprowadzenia karabinu pojawił się podczas zeszłorocznych rozmów Podsekretarza Stanu Bogusława Winida (wówczas Stałego Przedstawiciela RP przy NATO)
ze stroną norweską nt. pozyskania tankietki TKS, która ostatecznie pod koniec maja br. trafiła do Poznania. Na początku 2012 r. Norwegowie przekazali stronie polskiej informację, że posiadają jeszcze w swoich zbiorach karabin przeciwpancerny wzór 35 "Ur". Minister Radosław Sikorski postanowił wtedy sprowadzić broń do Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, aby wzbogacić jego zbiory o tak unikatowy egzemplarz. Karabin został przekazany nieodpłatnie przez norweskie Muzeum Obrony.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ akuc/

d4fnsrn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fnsrn