MSZ: minister Sikorski na Radzie ds. Zagranicznych w Brukseli (komunikat)

...

16.12.2013 | aktual.: 16.12.2013 19:23

16.12. Warszawa - MSZ informuje:

O sytuacji na Ukrainie, Bliskim Wschodzie, środkowej Afryce oraz o przyszłości Partnerstwa Wschodniego ministrowie państw członkowskich Unii Europejskiej dyskutowali w poniedziałek podczas Rady ds. Zagranicznych.

- Oferta umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą jest wciąż aktualna - podkreślił minister Sikorski. - Wstrzymujemy jedynie dyskusje o jej wdrożeniu, bo czekamy na jednoznaczną deklarację Kijowa, czy chce podpisać umowę stowarzyszeniową, czy nie. -

Minister Sikorski podkreślił, że Unia musi się dziś zastanowić - co zrobić, aby społeczeństwu, które chce zbliżenia z Europą, dać większą nadzieję. - Polski szef dyplomacji wyraził opinię, że propozycje dla Ukrainy - powinny być kwestią poważnej refleksji, w tym także w zakresie niestandardowych ułatwień wizowych, ale decyzje należą do władz ukraińskich. My za nich tych decyzji nie podejmiemy - zastrzegł.

Poważne zaniepokojenie unijnych ministrów budzi katastrofa humanitarna w pogrążonej w działaniach wojennych Syrii oraz pogarszająca się kondycja ludności cywilnej w Republice Środkowoafrykańskiej. - Polska wesprze francuską interwencję w tym kraju nie tylko moralnie - mówił francuski minister.

Unijni ministrowie spraw zagranicznych spotkali się także z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem. Odbywająca się przy okazji lunchu dyskusja poświęcona była głównie tematyce relacji dwustronnych w kontekście Szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Ponadto wysoka przedstawiciel ds. stosunków zewnętrznych UE Catherine Ashton przedstawiła sprawozdanie z przeprowadzonych przez nią rozmów poświęconych prowadzonym z Iranem negocjacjom na temat ograniczenia programu nuklearnego tego kraju.

Po zakończeniu Rady ds. Zagranicznych min. Sikorski spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Maroka Salaheddinem Mezourem oraz byłym szefem MSZ Ukrainy Petro Poroszenką.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ stav/

Źródło artykułu:PAP
mszdyplomacjaue
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)