MSZ: ministrowie Sikorski, Hague i Bildt o zbliżeniu Mołdawii z UE (komunikat)
...
19.02. Warszawa - MSZ informuje:
Integracja europejska Mołdawii była głównym tematem wspólnej wizyty, jaką złożyli w Kiszyniowie 19 lutego minister Radosław Sikorski, sekretarz stanu ds. zagranicznych Wielkiej Brytanii William Hague i minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt.
Podczas spotkania z prezydentem Mołdawii Nicolaem Timoftim ministrowie rozmawiali o procesie integracji europejskiej Mołdawii, możliwości zakończenia negocjacji w najbliższych miesiącach i parafowania umowy stowarzyszeniowej między Mołdawią i UE w listopadzie w Wilnie na szczycie Partnerstwa Wschodniego oraz umowach o strefie wolnego handlu (DCFTA) i ruchu bezwizowym.
- Mołdawia później niż Ukraina rozpoczęła proces zbliżania się do Unii Europejskiej, ale szybko ją dogania i rok 2013 może być rokiem, w którym ostatecznie zostaną ustalone warunki stowarzyszenia Mołdawii z UE. Zakończymy negocjacje i rozpoczniemy proces, który doprowadzi do ratyfikacji - powiedział minister Radosław Sikorski.
Ministrowie poruszyli również temat obecnego kryzysu rządowego w Mołdawii i sposobach jego przezwyciężenia. - Optymizmem napawa fakt, że z rozmów z liderami wszystkich partii koalicyjnych wynika, że są oni zdeterminowani, by nadal negocjować zbliżenie Mołdawii do Europy - dodał szef polskiej dyplomacji. Rozmawiano także o sposobach rozwiązania problemu Naddniestrza, które ministrowie odwiedzili w czasie wizyty.
W trakcie wizyty minister Radosław Sikorski oraz ministrowie William Hague i Carl Bildt przeprowadzili w Kiszyniowie rozmowy z premierem Vladem Filatem, ministrem spraw zagranicznych Iurie Leanca. Spotkali się także z przewodniczącym parlamentu Marianem Lupu, przewodniczącym Partii Liberalnej Mihaiłem Ghimpu oraz byłym prezydentem Mołdawii, przewodniczącym Partii Komunistów Republiki Mołdawii Vladimirem Voroninem.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/